Swiatzwierzat.pl

unsplash/Sharon Mathews

Jak pozbyć się zapachu kociego moczu? Te produkty zniwelują nieprzyjemną woń

16 Marca 2023

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

Każdy właściciel mruczka zna zapach kociego moczu, którego trudno pozbyć się z domu. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że aby go zniwelować, wystarczy zastosować trik przy pomocy produktów, które większość ma w swoim domu. Choć mogłoby się wydawać, że to nierówna walka, aktualnie jest dostępnych również bardzo wiele środków chemicznych, które skutecznie poradzą sobie z nieprzyjemną wonią.

Nawet najlepiej wychowanym kotom zdarza się załatwić w domu poza kuwetą. Powodów takiego zachowania może być co najmniej kilka. Jednak chcąc zniwelować zapach kociego moczu w domu, należy zadbać nie tylko o odpowiednie środki, ale przede wszystkim o samego mruczka. Niektóre rozwiązania mogą cię zaskoczyć.

Dlaczego koci mocz tak brzydko pachnie?

Nie da się ukryć, że koci mocz ma bardzo specyficzny, nieprzyjemny zapach, którego trudno pozbyć się samoistnie z domu. Dzieje się tak, ponieważ zawiera o siarkowodór i amoniak. Te substancje potrafią naprawdę głęboko przeniknąć przez dywan, pościel, czy tapicerkę mebli. 

Nawet bardzo dobrze wychowanemu kotu może zdarzyć się, że załatwi swoją potrzebę poza kuwetą. Czasem dzieje się, to kiedy opiekun jest w domu, jednak znacznie częściej, gdy zwierzak pozostaje w nim sam na kilka godzin. Jeśli ty i twój pupil macie podobny problem istnieje kilka rozwiązań, dzięki którym życie pod jednym dachem będzie o wiele prostsze.

Jak pozbyć się zapachu kociego moczu_ Te produkty zniwelują nieprzyjemną woń (1).jpg
unsplash/Marjan Grabowski
Ratują zwierzęta z rąk oprawców. Proszą o Twoje 1,5%

Ratują zwierzęta z rąk oprawców. Proszą o Twoje 1,5%

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego kot sika w domu?

Istnieje co najmniej kilka powodów, dla których koty załatwiają swoje potrzeby w domu. Jedną z najczęstszych jest zaznaczenie terenu przez niewykastrowanych samców oraz wabienie zapachem potencjalnych partnerów przez kocice. Winne takiemu zachowaniu są także problemy zdrowotne. Popuszczanie zdarza się mruczkom cierpiącym na zapalenie pęcherza, zbyt otyłym, a także niemającym zapewnionej odpowiedniej dawki ruchu.

Może się zdarzyć, że sprytna mrucząca istota w ten sposób chce się odegrać na opiekunie, kiedy na długo zostawił ją samą w domu, albo zapomniał wyczyścić jej kuwetę. Doświadczeni właściciele wiedzą, że w takich chwilach trzeba działać szybko i skutecznie, inaczej pozostawiony zapach może zachęcać do ponownego załatwienia swoich spraw poza wyznaczonym na to miejscem.

Czym skutecznie usunąć zapach kociego moczu?

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym możesz skutecznie pozbyć się z domu nieprzyjemnego zapachu kociego moczu. Po pierwsze należy zadbać o odpowiedni żwirek w kuwecie pupila. Na rynku jest dostępnych wiele nieszkodliwych dla niego neutralizatorów zapachu i filtrów, które wystarczy w niej umieścić. Producenci zachęcają również całą gamą środków chemicznych, które dogłębnie oczyszczą plamę i usuną z niej zapach, ale nawet będą odstraszać mruczka przed ponownym załatwieniem swoich spraw w tym miejscu. 

Jednakże są również domowe środki, którymi można pozbyć się woni kociej uryny, a niewątpliwie większość opiekunów mruczących istot ma je pod ręką. Pierwszym z nich jest soda oczyszczona, którą należy nasypać na plamę i pozostawić na kilka godzin, po czym wciągnąć odkurzaczem, na podobnej zasadzie działa również mąka kukurydziana. W takiej chwili można również sięgnąć po wodę utlenioną lub ocet i stworzyć z nich roztwór z wodą. Innym ciekawym rozwiązaniem jest również zastosowanie płynu do płukania ust.

 

źródło: wszystkookotach.pl; dom.wprost.pl

Psi trener wyróżnił 3 najwierniejsze rasy psów. Zawsze staną w obronie właściciela i jego bliskich

Psi trener wyróżnił 3 najwierniejsze rasy psów. Zawsze staną w obronie właściciela i jego bliskich

CZYTAJ DALEJ
 Czarny kociak urodził się z "gorączką". Wraz z wiekiem kolor jego futra zaczął się zmieniać

Czarny kociak urodził się z "gorączką". Wraz z wiekiem kolor jego futra zaczął się zmieniać

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Podobne artykuły

Koty

Dziewczynka zaczęła głośno płakać. Reakcja kota przechodzi nasze najśmielsze oczekiwania
Czytaj więcej >

Koty

Kot ukrył się za czerwonym płotem. Wypatrzeć go potrafią tylko osoby o orlim wzroku
Czytaj więcej >

Koty

Policja zatrzymała 20-letniego wandala. "Sprzedał" go kot konfident
Czytaj więcej >

Koty

Lady Godiva przeżyła dekadę na ulicy. Pomimo nadąsanej miny, drzemią w niej wielkie pokłady miłości
Czytaj więcej >

Koty

Choć płyn uciska jej mózg, nie traci chęci do życia. Kotka Milly chce być po prostu kochana
Czytaj więcej >

Koty

Rolnik zauważył, że kura dziwnie się zachowuje. Zamiast jajek, wysiadywała kocięta
Czytaj więcej >
Kamila Sabatowska

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera. Chcesz się ze mną skontaktować?Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]