Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Jak pozbyć się zapachu kociego moczu? Te produkty zniwelują nieprzyjemną woń
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 16.03.2023 10:43

Jak pozbyć się zapachu kociego moczu? Te produkty zniwelują nieprzyjemną woń

None
unsplash/Sharon Mathews

Każdy właściciel mruczka zna zapach kociego moczu, którego trudno pozbyć się z domu. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że aby go zniwelować, wystarczy zastosować trik przy pomocy produktów, które większość ma w swoim domu. Choć mogłoby się wydawać, że to nierówna walka, aktualnie jest dostępnych również bardzo wiele środków chemicznych, które skutecznie poradzą sobie z nieprzyjemną wonią.

Nawet najlepiej wychowanym kotom zdarza się załatwić w domu poza kuwetą. Powodów takiego zachowania może być co najmniej kilka. Jednak chcąc zniwelować zapach kociego moczu w domu, należy zadbać nie tylko o odpowiednie środki, ale przede wszystkim o samego mruczka. Niektóre rozwiązania mogą cię zaskoczyć.

Dlaczego koci mocz tak brzydko pachnie?

Nie da się ukryć, że koci mocz ma bardzo specyficzny, nieprzyjemny zapach, którego trudno pozbyć się samoistnie z domu. Dzieje się tak, ponieważ zawiera o siarkowodór i amoniak. Te substancje potrafią naprawdę głęboko przeniknąć przez dywan, pościel, czy tapicerkę mebli. 

Nawet bardzo dobrze wychowanemu kotu może zdarzyć się, że załatwi swoją potrzebę poza kuwetą. Czasem dzieje się, to kiedy opiekun jest w domu, jednak znacznie częściej, gdy zwierzak pozostaje w nim sam na kilka godzin. Jeśli ty i twój pupil macie podobny problem istnieje kilka rozwiązań, dzięki którym życie pod jednym dachem będzie o wiele prostsze.

Jak pozbyć się zapachu kociego moczu_ Te produkty zniwelują nieprzyjemną woń (1).jpg
unsplash/Marjan Grabowski
 
Ratują zwierzęta z rąk oprawców. Proszą o Twoje 1,5%

Dlaczego kot sika w domu?

Istnieje co najmniej kilka powodów, dla których koty załatwiają swoje potrzeby w domu. Jedną z najczęstszych jest zaznaczenie terenu przez niewykastrowanych samców oraz wabienie zapachem potencjalnych partnerów przez kocice. Winne takiemu zachowaniu są także problemy zdrowotne. Popuszczanie zdarza się mruczkom cierpiącym na zapalenie pęcherza, zbyt otyłym, a także niemającym zapewnionej odpowiedniej dawki ruchu.

Może się zdarzyć, że sprytna mrucząca istota w ten sposób chce się odegrać na opiekunie, kiedy na długo zostawił ją samą w domu, albo zapomniał wyczyścić jej kuwetę. Doświadczeni właściciele wiedzą, że w takich chwilach trzeba działać szybko i skutecznie, inaczej pozostawiony zapach może zachęcać do ponownego załatwienia swoich spraw poza wyznaczonym na to miejscem.

Czym skutecznie usunąć zapach kociego moczu?

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym możesz skutecznie pozbyć się z domu nieprzyjemnego zapachu kociego moczu. Po pierwsze należy zadbać o odpowiedni żwirek w kuwecie pupila. Na rynku jest dostępnych wiele nieszkodliwych dla niego neutralizatorów zapachu i filtrów, które wystarczy w niej umieścić. Producenci zachęcają również całą gamą środków chemicznych, które dogłębnie oczyszczą plamę i usuną z niej zapach, ale nawet będą odstraszać mruczka przed ponownym załatwieniem swoich spraw w tym miejscu. 

Jednakże są również domowe środki, którymi można pozbyć się woni kociej uryny, a niewątpliwie większość opiekunów mruczących istot ma je pod ręką. Pierwszym z nich jest soda oczyszczona, którą należy nasypać na plamę i pozostawić na kilka godzin, po czym wciągnąć odkurzaczem, na podobnej zasadzie działa również mąka kukurydziana. W takiej chwili można również sięgnąć po wodę utlenioną lub ocet i stworzyć z nich roztwór z wodą. Innym ciekawym rozwiązaniem jest również zastosowanie płynu do płukania ust.

 

źródło: wszystkookotach.pl; dom.wprost.pl

Psi trener wyróżnił 3 najwierniejsze rasy psów. Zawsze staną w obronie właściciela i jego bliskich
Will Atherton to behawiorysta i trener psów z Wielkiej Brytanii, który swoimi doświadczeniami z czworonogami i wiedzą, jaką udało mu się zgromadzić przez lata, chętnie dzieli się z internautami za pośrednictwem swojego TikToka. Tym razem ekspert zdradził, jakie rasy psów uważa za najwierniejsze. Te zwierzaki dla swoich opiekunów byłyby w stanie zrobić niemal wszystko.Znany psi trener Will Atherton postanowił pomóc przyszłym właścicielom czworonogów. W krótkim materiale na TikToku wyjawił, na jakie rasy należy zwrócić szczególną uwagę, jeśli chcemy zyskać wiernego i lojalnego stróża rodziny.
Czytaj dalej
Czarny kociak urodził się z "gorączką". Wraz z wiekiem kolor jego futra zaczął się zmieniać
Pewna Amerykanka przygarnęła z ulicy małego kota o czarnym umaszczeniu. Wtedy była przekonana, że urocza kulka wyrośnie na pięknego mruczka z nieco dłuższym futerkiem, jednak po upływie kilku tygodni z jej podopiecznym zaczęło dziać się coś dziwnego. W życiu by się nie spodziewała, że pyszczek zwierzęcia zmieni się nie do poznania.Kobieta o imieniu Erin przygarnęła swojego pupila, kiedy miał zaledwie osiem tygodni. Mruczek wyszedł z krzaków nieopodal domu jej byłego chłopaka, a ona od razu wiedziała, że to nie przypadek. Tak między nią a zwierzakiem narodziła się miłość od pierwszego wejrzenia.
Czytaj dalej