Swiatzwierzat.pl
Jak nie witać się z psem Zasady, których musisz przestrzegać dla jego i własnego dobra

unsplash/Leighton Robinson

Jak nie witać się z psem? Zasady, których musisz przestrzegać dla jego i własnego dobra

3 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

Każdy miłośnik psów doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że trudno powstrzymać się przed przywitaniem własnego czy obcego czworonoga. Jednak nie wszyscy mogą być świadomi, że podczas tej czynności łatwo popełnić błąd. W związku z pewnymi zachowaniami narażamy się na niebezpieczeństwo, a zwierzę wprowadzamy w poczucie dyskomfortu, a czasem nawet strachu. Jak więc prawidłowo przywitać się z psem?

Istnieje kilka niepodważalnych zasad, które jasno mówią, jak nie należy witać się z psami. Dotyczą one zwłaszcza kontaktu z obcymi merdającymi ogonami czworonogami, ponieważ nie znają nas na tyle, by czuć się komfortowo. Mamy kilka rad, czego zdecydowanie unikać w takiej sytuacji!

Czego unikać podczas przywitania z psem?

Przede wszystkim obce zwierzę, z którym chcemy się przywitać, oczywiście pod warunkiem otrzymania na to zgody od jego opiekuna, może czuć się zakłopotane, kiedy nagle zacznie się zbliżać do niego nieznany człowiek. Jego reakcję trudno przewidzieć, bowiem zazwyczaj w stresujących sytuacjach przestraszy się albo nawet stanie agresywne. W takich chwilach zdecydowanie powinniśmy uszanować wolę zwierzaka. Może się zdarzyć, że zupełnie nie ma ochoty na zawieranie nowych kontaktów, a nadmiernym przyciąganiem jego uwagi możemy go tylko zirytować.

Przefarbował swojego psa, by wyglądał jak Pikachu. Z dumą popisywał się zwierzakiem, "Żyjemy w wolnym kraju"

Przefarbował swojego psa, by wyglądał jak Pikachu. Z dumą popisywał się zwierzakiem, "Żyjemy w wolnym kraju"

CZYTAJ DALEJ

Nigdy nie podchodź szybkim, pewnym krokiem, lecz pozwól psu zdecydować, czy ma ochotę na kontakt z tobą. Jeśli zbliży się do ciebie, jesteś na dobrej drodze. Wtedy zadbaj o to, by ustawić się do niego lekko bokiem, ponieważ frontalna pozycja może zostać odebrana jako atak. Pozwól mu się obwąchać, bowiem węch stanowi narzędzie służące zarówno w zawieraniu kontaktów z przedstawicielami swojego gatunku, jak i ludźmi.

Kolejna złota zasada, o której nie można zapominać to patrzenie się prosto w oczy psu. Takie zachowanie będzie traktowanie jako groźba i nieprzychylne zamiary. Tyczy się to także głaskania go po głowie, a zwłaszcza w okolicach uszu i pyska. Powstrzymaj się od ściskania, obejmowania i klepania czworonoga po głowie i karku, gdyż zwierzęta zwykle boją się spadającej z góry ręki. Lubią natomiast być głaskane pod brodą czy pod uszami.

Jak nie witać się z psem Zasady, których musisz przestrzegać dla jego i własnego dobra (1)

unsplash/Sebastian Vacca

Nigdy nie nachylaj się nad obcym psem

Jedną z najważniejszych zasad, których należy przestrzegać podczas przywitania z psem, jest zakaz nachylania się nad zwierzakiem i zbliżanie w jego kierunku swojej twarzy. Nigdy nie możesz przewidzieć, jak zareaguje zwierzę - być może speszy się twoją nachalnością i w akcie samoobrony pokaże zęby.

Pod żadnym pozorem nie należy również obejmować napotkanego zwierzaka, do czego tendencję przejawiają zwłaszcza najmłodsi miłośnicy psiaków. To dla nich bardzo niekomfortowe zachowanie, chyba że sam podchodzi i trąca nosem, tym samym dając do zrozumienia, iż pragnie chwili czułości.

Podkreślamy jeszcze raz, że niezmiernie ważne, aby o pozwolenie o kontakt z psem zapytać jego opiekuna. Należy również zwrócić uwagę na charakterystyczną żółtą wstążkę, która może być przyczepiona do smyczy, szelek lub obroży zwierzaka. Oznacza ona, że nie należy się do niego zbliżać, ponieważ osobnik nie lubi kontaktów z obcymi, jest w trakcie szkolenia, zmaga się z problemami zdrowotnymi lub po prostu nie życzy sobie tego jego właściciel, do czego oczywiście ma pełne prawo.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

pixabay/OksanaSemak

Psy, koty i świąteczne psoty. Zwierzaki wiedzą, że idzie Boże Narodzenie, ich zdjęcia bawią do łez

Święta Bożego Narodzenia to dla wielu osób prawdopodobnie jeden z najszczęśliwszych i najradośniejszych okresów w roku, który warto uwiecznić na pamiątkowych fotografiach. Właściciele zwierzaków wiedzą jednak, że spokojne zapozowanie z pupilami na tle choinki nie wchodzi w grę. W święta psy i koty pokazują swoją prawdziwą naturę, a opiekunowie nie nadążają ze sprzątaniem po ich "wyczynach". Oto najzabawniejsze świąteczne zdjęcia ze zwierzakami w rolach głównych!

Zobacz galerię >

Iberion wspiera akcję na rzecz żołnierzy z Ukrainy, zbieramy na 30 kamizelek kuloodpornych dla walczących w krytycznych obszarach. Ty również możesz pomóc, zachęcamy do dołączenia – każda złotówka ma znaczenie. KLIKNIJ TUTAJ.

źródło: kobieta.wp.pl; psy.pl

Tagi:

Kamila SabatowskaAutor

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Psy

Jak podać psu tabletkę? 5 sposobów, które powinien znać każdy psiarz

Czytaj więcej >

Psy

Rodzina niepokoi się guzem na brzuchu 13-letniej suczki. Ale to nie jedyne zmartwienie

Czytaj więcej >

Psy

Wybuch gazu w kamienicy w Katowicach. W rumowisku ratownicy znaleźli małego psa

Czytaj więcej >

Psy

Daniel "Magical" wychodzi z więzienia. DIOZ natychmiast podjęło interwencję, 20-letnia Sonia odebrana

Czytaj więcej >

Psy

Pies i kot zostają po raz pierwszy sami. Sprawy przybrały niespodziewany obrót

Czytaj więcej >

Psy

Schronisko chciało uśpić psią mamę wraz z dziećmi. Wstawiła się za nimi tylko jedna osoba

Czytaj więcej >