Swiatzwierzat.pl

pixabay/picjumbo_com; facebook/Klekusiowo-Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt

Ile zwierząt ginie w Sylwestra? Statystyki przerażają, to dla nich najgorsza noc w całym roku

2 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

Choć nie od dziś wiadomo, że Sylwester jest zabójczy dla wielu zwierząt, niektórzy zupełnie nic nie robią sobie z ich cierpienia. Co roku huk i rozbłyskujące się na niebie fajerwerki przyczyniają się do zatrważających statystyk śmierci zwierząt po sylwestrowej nocy. Giną podczas niej nie tylko ptaki.

Niestety nagłaśnianie akcji mających na celu zaprzestanie witania Nowego Roku fajerwerkami i petardami, okazało się niewystarczające. Znalazło się wielu amatorów kolorowych wystrzałów, którzy mimo wszystko zdecydowali się na ich odpalenie. Taki pokaz kosztował życie nie tylko wiele ptaków , ale i psów, kotów oraz dzikich zwierząt.

Opłakane w skutkach "wystrzałowe" przywitanie Nowego Roku

Nie ma znaczenia, czy są to zwierzęta domowe, dzikie, gospodarskie, czy wolno żyjące - wystrzały fajerwerków bardzo często sprawiają im wiele strachu, mogąc doprowadzić do śmierci na najróżniejsze sposoby - począwszy od zawału serca, a kończąc na ucieczce w panice i wpadnięciu pod przejeżdżający samochód. Katarzyna Biernacka w rozmowie z radiową "Jedynką" zaznaczyła, że w Polsce nie ma statystyk uwzględniających śmierć zwierząt domowych, aczkolwiek według danych przekazanych przez Włoskie Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt i Środowiska jedynie w samych Włoszech tej nocy życie traci statystycznie ponad 400 psów i kotów.

- To kwestia zawału serca bądź tego typu ataków. Sporo zwierząt ucieka, urywa się ze smyczy opiekunom, ucieka gdzieś na oślep i często wpada pod samochód - mówi Katarzyna Biernacka ze Stowarzyszenia "Empatia".- Dzikie zwierzęta również cierpią z powodu naszej beztroski i egoizmu.

Niestety nic nie wskazuje na to, by liczba zgonów przerażonych fajerwerkami zwierząt w tym roku była dużo mniejsza, o czym świadczą liczne posty w mediach społecznościowych, przedstawiające martwe czworonogi i nie tylko.

Sylwestrowej nocy najbardziej cierpią ptaki - ich umiera aż około kilkadziesiąt tysięcy. Fundacja Szklane Pułapki od kilku lat raportuje ptasie ofiary najgłośniejszej nocy w roku, lecz to jedynie ułamek problemu, jakim jest śmiertelność ptaków w efekcie wybuchów fajerwerków.

Trwa noworoczne liczenie martwych ptaków

"Hangover bird count – noworoczne liczenia martwych ptaków to akcja, mająca na celu oszacować śmiertelność ptaków po sylwestrowej nocy, kiedy to wprost roi się od fajerwerków. Okazuje się, że może w niej wziąć udział każdy z nas.

- Petardy i fajerwerki płoszą ptaki, które, uciekając uderzają w drzewa i budynki i giną. Nie wiadomo jednak, jak często i w jakich środowiskach. Chcemy to sprawdzić, a Twój udział może nam pomóc - piszą organizatorzy.

Chcąc wziąć udział w badaniu, wystarczy wybrać się na dwa spacery, tą samą trasą, w tych samych godzinach. Pierwszy z nich musi mieć miejsce 1 stycznia, drugi najlepiej między 2 a 15 stycznia. Podczas przechadzki notowane są wszystkie napotkane martwe ptaki, oszacowywane ich gatunki i określane, ile kilometrów przebyto. Odpowiednio przygotowane wyniki są następnie wprowadzanie do przygotowanej przez organizatorów akcji ankiety.

- Nie dotykaj i nie zabieraj martwych ptaków. Jeśli widzisz ptaki ranne lub wymagające pomocy, skontaktuj się z najbliższym ośrodkiem dla dzikich zwierząt (ich wykaz znajdziesz na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska) - apeluje fundacja Szklane Pułapki.

W sylwestrową noc cierpią nie tylko zwierzęta, "Zanim odpalisz petardę - pomyśl"

Choć organizacje pro-zwierzęce i wszyscy miłośnicy zwierząt starają się nagłaśniać problem wzmożonej śmiertelności naszych braci mniejszych, zwłaszcza przed sylwestrową nocą, wciąż zbyt wiele osób zupełnie nie przejmuje się ich apelami. Zdrowy rozsądek i troska o otaczające nas zwierzęta i ludzi przegrywa z potrzebą beztroskiej, choć chciałoby się powiedzieć bezmyślnej, zabawy. Warto nadmienić, iż na przełomie starego i nowego roku stresu doświadczają też seniorzy, osoby ze spektrum autyzmu czy choćby uchodźcy uciekający przed wojną w Ukrainie.

W akcje propagujące przywitanie Nowego Roku bez huku co roku włączają się celebryci, artyści i influencerzy. Wyraz swojego smutku związanego z zaistniałą sytuacją poprzez przygotowanie grafiki dała również Matylda Damięcka. Mimo to problem pozostaje niezrozumiały przez liczną część polskiego społeczeństwa.

- I co z tego, że piszemy, mówimy, krzyczymy. Nic nie dzieje się dalej, bo nie wszyscy słyszą ten krzyk. Jeśli nie będzie zakazu kupowania tego rodzaju zabawek sytuacja się nie zmieni - czytamy w sieci.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] . Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta . Bądź z nami!

Iberion wspiera akcję na rzecz żołnierzy z Ukrainy, zbieramy na 30 kamizelek kuloodpornych dla walczących w krytycznych obszarach. Ty również możesz pomóc, zachęcamy do dołączenia – każda złotówka ma znaczenie. KLIKNIJ TUTAJ .

źródło: naukawpolsce.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

Król polskich lasów dał się "złapać" w fotopułapkę. Taki okaz to prawdziwa rzadkość
Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Młody biały tygrys wyrzucony na śmietnik. Istnieje obawa, że jest sparaliżowany
Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Rybak miał trudności z oddychaniem, prawie się udusił. Lekarz usunął żywe zwierzę z jego przełyku
Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Inwazyjny gatunek żółwia schwytany pod Warszawą. "Może nawet odgryźć ludzką rękę w nadgarstku"
Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Świat poruszony zdjęciami ostatniego nosorożca. Czy tego gatunku nie da się już ocalić?
Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

O mały włos, a trafiłby do ubojni. Dzięki nietypowemu wzorowi na futrze, cielę dostało drugą szansę
Czytaj więcej >
Kamila Sabatowska

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera. Chcesz się ze mną skontaktować?Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]