Swiatzwierzat.pl
goryle

facebook/Longleat

Goryl spotyka się ze swoim rodzeństwem po 3 latach rozłąki. Nikt nie spodziewał się podobnej reakcji

9 Lipca 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

W 2012 roku w angielskim parku safari Longleat w Wiltshire odbyło się spotkanie między rodzeństwem goryli srebrnogrzbietych. Bracia zostali rozdzieleni na prawie 3 lata i choć obawiano się, że mogli o sobie zapomnieć to po ich reakcji widać, że bardzo za sobą tęsknili.

Goryle są zwierzętami stadnymi i w spontaniczny, niewymuszony sposób łączą się w grupy. Całkowicie naturalnym dla nich jest odczuwanie tęsknoty za innymi członkami rodziny, kiedy doświadczają rozłąki. I choć znajdą się ludzie, którzy twierdzą, że stworzenia pozaludzkie kierują się głownie instynktem i popędami, a przez to są niezdolne do odczuwania emocji, to im więcej badań prowadzimy, tym bardziej okazuje się to nieprawdą.

Spotkanie gorylich braci po trzech latach rozłąki

Bracia Kesho oraz Alf to przedstawiciele goryli srebrnogrzbietych, którzy przyszli na świat w dublińskim zoo. Zwierzęta razem dorastały i spędzały dnie na wspólnej zabawie oraz odpoczynku. Niestety, w 2008 roku, gdy Kesho skończył 13 lat i wedle gorylich standardów  osiągnął już dojrzałość płciową, został przeniesiony do londyńskiego ogrodu zoologicznego, gdzie miał pełnić rolę samca rozpłodowego.

Podczas pobytu w Londynie na jaw wyszedł nieprzewidziany szczegół, który uniemożliwiał przeprowadzenie ustalonego działania. Okazało się, że Kesho jest bezpłodny i nie spełni swojej roli w programie hodowlanym.

Minnie

Podczas spaceru ludzie gapią się na pysk psa. Jeden niewinny szczegół rozkłada na łopatki

CZYTAJ DALEJ

Po prawie 3 lat nieudolnych prób zadecydowano o powrocie goryla do pierwotnego stada. Nie było jednak pewności, czy Kesho zostanie z powrotem zaakceptowany przez rodzeństwo, wszak nagłe pojawienie się "obcego" samca mogło doprowadzić do walki. Opiekunowie postanowili i tak zaryzykować.

- Na początku mieli możliwość dotknąć się przez klatkę, która tymczasowo ich oddzielała i nie wykazywali żadnych oznak agresji. Pozwoliliśmy im się spotkać już poza klatkami 24 godziny później i było tak, jakby nigdy się nie rozstali - powiedział Mark Tyle, główny opiekun goryli z Longleat.

Zwierzęta wpadły sobie w ramiona

Mimo upływu czasu i zmiany środowiska goryle rozpoznały się i natychmiast rzuciły się w swoim kierunku na powitanie. Chociaż Kesho i Alf osiągnęli dojrzałość, od razu zaczęli się wzajemnie przewracać i zachowywać w dziecinny sposób. Zdaniem pracowników ZOO, takie zachowanie u dorosłych samców należy do rzadkości.

- Opiekunowie z Dublina nie byli pewni czy goryle będą się jeszcze pamiętać, ale w chwili, gdy na siebie spojrzały, wiedzieliśmy, że od razu się rozpoznały - powiedział Mark Tyle, opiekun z Longleat.

Niewątpliwie bliscy krewni człowieka także nawiązują bliskie relacje. Goryle są też niezwykle inteligentne i zdolne do odczuwania złożonych emocji: miłości, strachu, smutku czy radości. Antropocentryzm nauczył nas patrzeć i badać świat przez pryzmat człowieka, ale zanim zaczniemy umniejszać zwierzętom, warto najpierw uświadomić sobie, jak wiele nas w istocie łączy.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

10 najsłynniejszych psów z bajek. Towarzyszyły nam całe dzieciństwo, pamiętacie je wszystkie?

Psy to zwierzęta, które bardzo często pojawiały się w filmach i kreskówach dla dzieci. Towarzyszyły nam przez całe dzieciństwo! Czy pamiętacie wszystkich psich bohaterów?

Zobacz galerię >

Zwierzęcy test ortograficzny. W 6 pytaniu czai się pułapka, wstyd popełnić błąd

Pytanie 1 z 10

Który zapis jest poprawny?

Źródło: youtube/On Demand News

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

dziki, fot. unsplash.com/Rosie Sun, TOMASZ RADZIK/East News

Inne zwierzęta

Wychodzą w nocy i sieją spustoszenie. Leśnicy pokazali opłakane skutki nocnego żerowania dzików

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Otwarte Klatki pokazały celebrytom nagranie z polskich ferm futrzarskich. Ich reakcje mówią wiele

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Nagranie z Bieszczad robi furorę. "Zobaczyć niedźwiedzia to jedno, ale go usłyszeć"

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Pytony mogą połknąć prawie wszystko? Badacze nie dowierzali, przeprowadzając sekcję zwłok

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Protest w centrum Warszawy. Koniec z mordowaniem zwierząt dla Louis Vuitton

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Czy ryby czują ból? Trzymanie karpi bez wody jest przestępstwem

Czytaj więcej >