Swiatzwierzat.pl Aktualności GIS ostrzega, strzeż się bąblowicy. Możesz się nią zarazić od zwierząt
unsplash/paul hanaoka

GIS ostrzega, strzeż się bąblowicy. Możesz się nią zarazić od zwierząt

29 lipca 2021
Autor tekstu: Ewa Matysiak

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie przed groźną chorobą odzwierzęcą, wywoływaną przez larwy tasiemców bąblowcowych. W okresie letnim liczba zachorowań a tę przypadłość bije rekordy, zwłaszcza wśród najmłodszych. Co sprawia, że bąblowica tak często atakuje dzieci?

Bąblowica czyha na nieostrożnych miłośników owoców oraz wielbicieli czułości ze zwierzętami. Chorobą przenoszona z czworonogów na ludzi w prosty sposób może przedostać się do organizmu i zaprowadzić chaos. Podpowiadamy, jak się przed nią skutecznie bronić.

GIS ostrzega, uważaj na bąblowicę!

Czym jest bąblowica? Najprościej ujmując, jest to choroba powodowana przez pasożyty, a dokładniej larwy tasiemca Echinococcus granulosus lub Echinococcus multilocularis. Do zakażenia dochodzi wskutek zjedzenia jaj tasiemca znajdujących się w kale zakażonych psów oraz lisów.

Odchodami czworonogów mogą zostać zabrudzone produkty spożywcze mające kontakt z ziemią. Jaja przenoszone są również na nieumytych dłoniach i sierści zwierząt, dlatego łatwo przedostają się do ludzkiego organizmu w trakcie zabawy i pielęgnacji zakażonego pupila.

Spożyte larwy tasiemca przedostają się układu pokarmowego, a w następnej kolejności do krwi i narządów wewnętrznych, gdzie tworzą cysty wypełnione płynem. Powiększające się cysty wywołują ucisk na otaczające tkanki i w konsekwencji prowadzą do upośledzenia pracy organów, a nawet śmierci.

Choroba ta jest trudna do zdiagnozowania z powodu długiego okresu bezobjawowego - może przebywać w organizmie nawet kilka lat po zjedzeniu jaj, nie dając żadnych objawów. Występuje prawie na całym świecie, głównie na terenach wiejskich i podmiejskich.

Co robić, by uniknąć zachorowania na bąblowicę?

Poniżej przedstawiamy listę kluczowych wskazówek, jak przeciwdziałać i zapobiec zachorowaniu na bąblowicę.

  • należy przestrzegać podstawowe zasady higieny podczas i po pracy w polu/ogrodzie/lesie,

  • pamiętać o myciu rąk po kontakcie ze zwierzętami oraz przeprowadzać regularne zabiegi odrobaczania zwierząt domowych preparatami działającymi na tasiemce,

  • pamiętać o każdorazowym myciu rąk przed przygotowaniem lub spożywaniem posiłków,

  • myć lub poddawać obróbce termicznej warzywa, owoce leśne,

  • chronić posesję przed lisami poprzez ogradzanie domostw i zabezpieczanie śmietników, które jako źródło resztek jedzenia wabią dzikie zwierzęta.

W przypadku wykrycia zachorowania na bąblowice, pacjent podlega chirurgicznemu usunięcie torbieli bąblowcowej z otaczającą tkanką. Zastosowanie odpowiednich leków daje możliwość całkowitego wyleczenia. Zobacz zdjęcia:

Wytyczne
undefined
Wytyczne
undefined
Wytyczne
undefined
Wytyczne
undefined

Źródło: www.gis.gov.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. Niepowstrzymana chęć odkrywania nowości skłania ją do odwiedzania co rusz to ciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy