Swiatzwierzat.pl Inne zwierzęta Fotopułapka przyłapała dzikich mieszkańców lasu. Tłumy jak nad polskim morzem
twitter/lasy państwowe

Fotopułapka przyłapała dzikich mieszkańców lasu. Tłumy jak nad polskim morzem

31 lipca 2022
Autor tekstu: Ewa Matysiak

W ostatnim czasie media społecznościowe obiegł film, na którym widać istne zatrzęsienie dzików w polskim lesie. Zwierzęta, oświetlone wyłącznie blaskiem księżyca, z wyraźną chęcią zażywały kąpieli błotnych. Mimo przepychanek, dla żadnego z nich nie zabrakło miejsca.

Zastanawialiście się, co robią zwierzęta, kiedy nie wiedzą, że ktoś je obserwuje? Co dzieje się w lesie, to zostaje tylko w lesie? Otóż nie! Fotopułapki zainstalowane przez leśników pozwalają nam przyjrzeć się codzienności dzikich mieszkańców.

Stado dzików zażywa kąpieli błotnej

Nagranie udostępnione 30 lipca w mediach społecznościowych przez Lasy Państwowe ukazuje sekretne życie stworzeń zamieszkujących Nadleśnictwa Lutówko, mieszczącego się w województwie kujawsko-pomorskim. Przedstawia ono co najmniej kilkanaście dzików w różnym stadium rozwoju, które w równym stopniu wyraża chęć wykąpania się w sadzawce.

Zarówno warchlaki, jak i starsze osobniki rozpychają się w leśnym bajorze, radośnie przy tym chrumkając. Jak wyjaśniają eksperci, w myśliwskiej gwarze takie kąpielisko nazywane jest babrzyskiem. To podmokłe, błotne miejsce, gdzie zwierzęta mogą skorzystać z kąpieli błotnej i rozkoszować chwilą spokoju.

- Prawie jak w Łebie - zażartowali leśnicy, nawiązując do przepełnionych nadbałtyckich plaż przez tłumy wczasowiczów.

- Tylko parawanów brak - skwitował jeden z internautów.

Jak zwierzęta radzą sobie z upałem?

Dzikie zwierzęta na długo przed człowiekiem odkryły dobrodziejstwo błotnych kąpieli. Świniowate mają wprawdzie gruczoły potowe, ale nie odgrywają one u nich istotnej roli w obniżaniu temperatury ciała. Dlatego w gorące letnie dni odpoczynek w babrzysku daje ochłodę, a błotna warstwa chroni skórę przed wszelkim owadami i pasożytami.

Babrzyska możemy znaleźć podczas leśnych wędrówek. Są one jednymi z ulubionych miejsc fotografów dzikiej przyrody, gdyż stanowią idealną lokalizację fotopułapek. Nagrania z ukrytych kamer sprawiają ogromną radość miłośnikom natury, którzy na co dzień nie mogą z bliska podglądać zwierząt.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl . Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta . Bądź z nami!

Źródło: Lasy Państwowe

Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. Niepowstrzymana chęć odkrywania nowości skłania ją do odwiedzania co rusz to ciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy