Fotopułapka przyłapała dzikich mieszkańców lasu. Tłumy jak nad polskim morzem
W ostatnim czasie media społecznościowe obiegł film, na którym widać istne zatrzęsienie dzików w polskim lesie. Zwierzęta, oświetlone wyłącznie blaskiem księżyca, z wyraźną chęcią zażywały kąpieli błotnych. Mimo przepychanek, dla żadnego z nich nie zabrakło miejsca.
Zastanawialiście się, co robią zwierzęta, kiedy nie wiedzą, że ktoś je obserwuje? Co dzieje się w lesie, to zostaje tylko w lesie? Otóż nie! Fotopułapki zainstalowane przez leśników pozwalają nam przyjrzeć się codzienności dzikich mieszkańców.
Stado dzików zażywa kąpieli błotnej
Nagranie udostępnione 30 lipca w mediach społecznościowych przez Lasy Państwowe ukazuje sekretne życie stworzeń zamieszkujących Nadleśnictwa Lutówko, mieszczącego się w województwie kujawsko-pomorskim. Przedstawia ono co najmniej kilkanaście dzików w różnym stadium rozwoju, które w równym stopniu wyraża chęć wykąpania się w sadzawce.
Zarówno warchlaki, jak i starsze osobniki rozpychają się w leśnym bajorze, radośnie przy tym chrumkając. Jak wyjaśniają eksperci, w myśliwskiej gwarze takie kąpielisko nazywane jest babrzyskiem. To podmokłe, błotne miejsce, gdzie zwierzęta mogą skorzystać z kąpieli błotnej i rozkoszować chwilą spokoju.
- Prawie jak w Łebie - zażartowali leśnicy, nawiązując do przepełnionych nadbałtyckich plaż przez tłumy wczasowiczów.
Prawie jak w Łebie
— Lasy Państwowe (@LPanstwowe) July 30, 2022
🎥 Wojciech St.#NadleśnictwoLutówko pic.twitter.com/KcglqxFvrJ
- Tylko parawanów brak - skwitował jeden z internautów.
Jak zwierzęta radzą sobie z upałem?
Dzikie zwierzęta na długo przed człowiekiem odkryły dobrodziejstwo błotnych kąpieli. Świniowate mają wprawdzie gruczoły potowe, ale nie odgrywają one u nich istotnej roli w obniżaniu temperatury ciała. Dlatego w gorące letnie dni odpoczynek w babrzysku daje ochłodę, a błotna warstwa chroni skórę przed wszelkim owadami i pasożytami.
Babrzyska możemy znaleźć podczas leśnych wędrówek. Są one jednymi z ulubionych miejsc fotografów dzikiej przyrody, gdyż stanowią idealną lokalizację fotopułapek. Nagrania z ukrytych kamer sprawiają ogromną radość miłośnikom natury, którzy na co dzień nie mogą z bliska podglądać zwierząt.
Dołącz do nas
Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!
Pies nie chce opuścić przyjaciela, czuwa przy jego boku przez 6 godzin. Cierpliwość się opłaciła
Strzyżaki sarnie atakują. Jak wyglądają "latające kleszcze" i czym grozi ich ugryzienie?
Nastolatkowie obrzucili cegłami jaja łabędzicy. Po kilku tygodniach zmarła: "Z żalu pękło jej serce"
Źródło: Lasy Państwowe