Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Pan Łukasz, psi fotograf tworzy przepiękne portrety zwierzaków. "Najważniejsza jest anielska cierpliwość i wyrozumiałość"
Zuza Siwek
Zuza Siwek 22.12.2020 01:00

Pan Łukasz, psi fotograf tworzy przepiękne portrety zwierzaków. "Najważniejsza jest anielska cierpliwość i wyrozumiałość"

psie portrety
fot. Łukasz Grudzień, Fotograf na 4 Łapy

Pan Łukasz od dawna pasjonował się fotografią, jednak dopiero jakiś czas temu odkrył swoje prawdziwe powołanie. Praca ze zwierzętami nie należy jednak do najłatwiejszych - fotografuje się je zupełnie inaczej, niż ludzi, a przecież przekrój psich charakterów i temperamentów jest ogromny. Zapytaliśmy więc profesjonalnego psiego fotografa, właściciela studia Fotograf Na 4 Łapy o tajniki jego pracy, jak udaje mu się skłonić psiaki do pozowania i czy zdarzają mu się niesforni klienci!

"Ważne, aby to, co robimy sprawiało nami przyjemność"

Praca ze zwierzętami jest specyficzna. Spytaliśmy pana Łukasza, skąd w ogóle wziął się pomysł, by zacząć fotografować psy, które przecież nie są "standardowymi" modelami.

- Rozpoczynając przygodę z fotografią nie przypuszczałbym, że moimi modelami będą psiaki. Długo szukałem swojego miejsca, próbowałem różnej tematyki, jednak pomimo satysfakcji z fotografowania, czułem nadal, że to jeszcze nie to. Pewnego dnia znalazłem się przed przypadek na jednej z większych psich wystaw. A że zawsze interesowały mnie zdjęcia zwierząt, pomyślałem czemu nie? Ważne, aby to, co robimy sprawiało nami przyjemność, kochać to. Właśnie tym dla mnie jest fotografia psów - mówi nam Łukasz Grudzień.

Dlaczego właściwie właściciele decydują się na skorzystanie z usług psiego fotografa i uwiecznienie swoich podopiecznych? Odpowiedź jest naprawdę prosta:

- Z miłości do nich. Kiedy widzę, jak właściciele mówią do swoich ukochanych pupili, traktują z czułością, cieszą się z ich obecności, wiem, że moja praca jest potrzebna. Przychodzą do mnie całe rodziny, przyjeżdżają z daleka, aby na fotografii na stałe utrwalić swoich milusińskich. Mam takich klientów, którzy pojawiają się co kilka miesięcy. Fotografuję psy od samego szczeniaka i możemy wtedy zobaczyć jak psiak rośnie i się zmienia.

Jak można się domyślić, psy fotografuje się zupełnie inaczej niż ludzi. Zwierzaki bywają ruchliwe, zdezorientowane, czy po prostu nie w humorze na siedzenie w miejscu. Nie każdy więc ma cierpliwość, by podejmować się takiego wyzwania. Jednak pan Łukasz ma na to rozwiązanie i choć przyznaje, że sesje bywają naprawdę czasochłonne, czasem wystarczy mieć asa w rękawie.

- W fotografii psów najważniejsza jest anielska cierpliwość i wyrozumiałość. Psom nie powiemy, patrz w prawo, wyprostuj się. One mają swój świat i trzeba się do tego przyzwyczaić, poddać i często wykorzystać. Sesja zdjęciowa z psem nie zajmuje tylko chwili, kilka ujęć i gotowe. To czasochłonne przedsięwzięcie, w którym trzeba stworzyć modelowi lub modelce odpowiednią atmosferę. Zaprzyjaźnić się z nim, dać mu czas na przystosowanie się do nowego miejsca - zaznacza fotograf - W sesji ważną rolę odgrywa właściciel. To on najlepiej zna swojego podopiecznego, wydaje potrzebne przy fotografowaniu komendy, jak siad czy zostań. Ale największe cuda sprawiają przysmaczki, które są największą kartą przetargową!

Psi fotograf z Jaworzna o swojej pracy

Zawód psiego fotografa to relatywnie nowa profesja. Wielu właścicieli psów z pewnością nie zdaje sobie nawet sprawy, że można skorzystać z takiej usługi, jednak jak mówi nasz rozmówca, psie portrety cieszą się coraz większym zainteresowaniem, a on sam poświęca pracy wiele czasu i uwagi.

- Czasami spotykam się ze sporym zdziwieniem, kiedy opowiadam ludziom czym się zajmuję. Ten rodzaj fotografii jest specyficzny, jeszcze niszowy i jak na razie bardziej traktuję go jako pasję, niż główne źródło utrzymania. Ale widzę coraz większe zainteresowanie. Wyznaję zasadę jakości, a nie ilości, bo tylko wtedy mam pełną satysfakcję z tego co robię. Ten rok pomimo pandemii i okresu gdy cała branża fotograficzna była w uśpieniu, nie uważam za zmarnowany. Dotychczas moje studio odwiedziło już ponad 100 psiaków, więc na ilość pracy nie narzekam.

Właściciele chętni na skorzystanie z usług pana Łukasza mają do wyboru kilka wariantów. Fotograf zaczynał od zdjęć w plenerze, jednak od około półtora roku dysponuje już własnym, profesjonalnym studio, do którego zaprasza klientów i modeli. Jak się okazuje, największym zainteresowaniem cieszą się indywidualne portrety pupili, choć niektórzy właściciele także chętnie stają przed obiektywem.

- Głównie wykonuję indywidualne, portretowe zdjęcia psiaków. Często klienci wywołują sobie takie zdjęcia lub zamawiają obrazy na płótnie i wieszają u siebie w domach. I to jest właśnie ta miłość do pupila. Koszt sesji zdjęciowej zaczyna się od 150 zł. Wygląd sesji jest wcześniej uzgadniany, dzięki czemu mogę się odpowiednio przygotować. Bywają sesje tylko z właścicielami lub okazjonalne jak świąteczne czy urodzinowe. Staram się urozmaicać swoje zdjęcia. Zmieniam tła, wykorzystuję różne przedmioty -  mam sporą kolekcję psich dodatków, takich jak krawaty, muszki, czapki - mówi Łukasz Grudzień.

Na koniec spytaliśmy z ciekawości - czy kiedyś jakiś psiak całkowicie odmówił pozowania i sesja się nie powiodła?

- Ile psów tyle charakterów. Z doświadczenia wiem, że po zwierzaku można się spodziewać wszystkiego. Wiadomo, że znajomość komend bardzo pomaga, jednak psiak jest w całkowicie nowym otoczeniu i może zachowywać się inaczej niż zazwyczaj. Do każdego modela podchodzę indywidualnie, ponieważ praca ze szczeniakiem a praca z dorosłym, przeszkolonym psem przebiega całkowicie odmiennie. Dobre zdjęcie to kwestia czasu i podejścia. Chociaż nie zarzekam się i któregoś dnia zapewne zostanę pokonany, jednak łatwo się nie poddam - odpowiada nam żartobliwie fotograf.

Zobacz zdjęcia:

``
``