Swiatzwierzat.pl
dziki w rzece

facebook/Nadleśnictwo Daleszyce, Lasy Państwowe

Dziki stają się śmielsze po zmroku. Fotopułapka nagrała rodzinę dzików forsujących rzekę

7 Grudnia 2022

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

Nadleśnictwo Daleszyce zamieściło na swoim profilu na Facebooku nagranie, które udało się zarejestrować fotopułapce. Urządzenie umieszczone tuż nad rzeką Czarna Nida uchwyciło fascynujące zjawisko. Okazuje się, że dziki stają się śmielsze po zmroku. Ich cała rodzina pokazała, że podczas wędrówki nie straszna im nawet lodowata rzeka.

Patrząc na to nagranie, nie ma się co dziwić, że tak wiele osób fascynują dziki. Mimo, iż dzicy krewni udomowionej świni to pospolity gatunek w Polsce, nie przestają nas zaskakiwać. Grupa rodzinna, zamieszkująca województwo świętokrzyskie, udowodniła, że nie straszna im kąpiel rzeczce nawet w grudniu. Czy nie było im zimno?

Rodzina dzików pokonała mroźną rzekę

Leśnicy z Nadleśnictwa Daleszyce pokazali nagranie, które zarejestrowała jedna z fotopułapek ustawionych w ich regionie. Widzimy na nim liczną rodzinę dzików, która przedziera się przez rzekę. Czarna Nida okazała się żadną przeszkodą podczas ich nocnej wędrówki. Sprytne zwierzaki pokonały ją bez większego wysiłku.

- Rzeka? Rzeka dzikom nie straszna, nawet w grudniu – czytamy w opisie pod filmikiem.

Światło księżyca, które odbija się w oczach kilkunastu dzików, dodaje tylko klimatu wyjątkowemu nagraniu, które szybko obiegło sieć. Nie ma się również co dziwić, że pod nim znalazło się wiele komentarzy zachwyconych internautów.

- Zimowe futerka już mają, uwielbiam te ich włochate uszy - pisze jedna z zachwyconych internautek.

- Latarki w oczach mają. Niesamowite zwierzęta - wtóruje jej kolejna osoba.

szczeniaki

Zakleił szczeniakom pyski, bo chciał, żeby przestały szczekać. Chwała temu, kto je uratował

CZYTAJ DALEJ

Czy leśne zwierzęta marzną zimą?

Leśne zwierzęta mają kilka sposobów na to, jak przetrwać nawet najniższe temperatury. W przeciwieństwie do zwierząt, które szykują się do zapadnięcia w zimową hibernację, dziki, sarny i jelenie wcale nie zamierzają zapaść w głęboki sen. Jesienią także gromadzą duże rezerwy tkanki tłuszczowej, aby przygotować się na nadchodzące mroźniejsze dni, ale nie mogą pozwolić sobie na zbytnią otyłość. W tym czasie zmieniają również kolor swojego futra.

Przed zimnem zwierzęcych mieszkańców lasu chroni podszerstek i znacznie grubsze futro, niż w inne pory roku. Prócz chłodu, zwierzęta kopytne zmagają się również z głodem. Zima to dla nich decydujący okres w życiu, a zarazem test przetrwania.

Statystyki mówią, że nie wszystkim osobnikom udaje się przetrwać ten trudny okres. W rozgrzebywaniu zamarzniętego runa leśnego zdecydowanie lepiej od saren i jeleni radzą sobie dziki, których warunki fizyczne są bardziej do tego przystosowane.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

unsplash/Allyson Beaucourt

Jakie zwierzęta zapadają w sen zimowy? Nie tylko niedźwiedź i jeż wskakują do śpiulkolotu

Jak zwierzęta spędzają zimę? Niektóre z nich udają się na bardzo długą drzemkę w okresie jesienno-zimowym. Hibernacja ssaków, potocznie nazywana snem zimowym, w rzeczywistości nie jest snem, ale stanem odrętwienia. To stan, który pomaga im przetrwać najzimniejsze miesiące w roku, które wiążą się także z brakiem pożywienia. Wtedy potrzeby takie jak głód, czy fizjologia zanikają, temperatura ciała spada oraz spowalnia się akcja serca, przemiana materii i praca mózgu. Przekonaj się zatem, które zwierzęta zapadają w sen zimowy!

Zobacz galerię >

źródło: facebook/Nadleśnictwo Daleszyce, Lasy Państwowe

Tagi:

Kamila SabatowskaAutor

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

W środku nocy psy zaczynają szczekać jak oszalałe. Na posesję wtargnął niebezpieczny intruz

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Nietoperze tylko czekają na ich nieuwagę. Fotopułapka przyłapała "wampiry" podczas łowów

Czytaj więcej >
dziki, fot. unsplash.com/Rosie Sun, TOMASZ RADZIK/East News

Inne zwierzęta

Wychodzą w nocy i sieją spustoszenie. Leśnicy pokazali opłakane skutki nocnego żerowania dzików

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Otwarte Klatki pokazały celebrytom nagranie z polskich ferm futrzarskich. Ich reakcje mówią wiele

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Nagranie z Bieszczad robi furorę. "Zobaczyć niedźwiedzia to jedno, ale go usłyszeć"

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Pytony mogą połknąć prawie wszystko? Badacze nie dowierzali, przeprowadzając sekcję zwłok

Czytaj więcej >