Małe, wtulone w siebie warchlaki podbijają sieć. Wideo pokazuje, jakie naprawdę są dziki
Dziki coraz częściej można spotkać nawet w dużych polskich miastach. Zwierzęta w poszukiwaniu jedzenia potrafią wyrządzać szkody, ponadto w wielu osobach wzbudzają lęk. Kilka lat temu dyskusja wokół tych zwierząt przybrała na sile, w związku z planami ich depopulacji w Polsce. Profil Nadleśnictwo Zdrojowa Góra, Lasy Państwowe na Facebooku opublikował wideo, które pokazuje jednak dziki w nieco innym świetle.
Nagranie z warchlakami
Na krótkim wideo pokazano, jak małe dziki radzą sobie z panującymi na zewnątrz minusowymi temperaturami. Nagrano je, kiedy mróz wynosił 9 stopni.
Widzimy, jak małe warchlaki tulą się do siebie, by się ogrzać. Trudno nie spojrzeć łaskawym okiem na stadko maluchów, które zazwyczaj malowane są jako niebezpieczne dla człowieka.
- Zimno dziś, bo 9 stopni mrozu. Jak tu się przed nim ochronić, kiedy ma się dopiero dni kilka życia za sobą? Zobaczcie jak radzą sobie małe dziki - głosi podpis pod filmem.
Wideo zdobyło ponad 2 tysiące reakcji i jest licznie komentowane. Choć niektórzy są zauroczeni widokiem malutkich warchlaków, inni wciąż podkreślają, jak nie podoba im się fakt zapuszczania się dzików poza lasy i nazywają je szkodnikami.
Dlaczego ludzie boją się dzików?
Faktycznie, dorosłe dziki - zwłaszcza lochy z dziećmi - zdesperowane, by znaleźć pożywienie, mogą być niebezpieczne. Pamiętajmy jednak, że to działalność człowieka doprowadziła do tego, że leśne zwierzęta coraz częściej wypuszczają się poza swoje naturalne środowisko, by przeżyć.
- Dziki są gatunkiem dominującym w zespole dużych ssaków w naszych ekosystemach. Jako zwierzęta wszystkożerne pełnią w lasach rolę sanitarną oraz mają istotny wpływ na wiele elementów środowiska. Dziki żywią się m.in. owadami będącymi szkodnikami drzew, gryzoniami oraz padliną. Buchtując w poszukiwaniu pokarmu i roznosząc nasiona, odgrywają ważną rolę w naturalnym odnowieniu lasu i w procesach obiegu materii w przyrodzie - pisali naukowcy z Polskiej Akademii Nauk w liście do premiera RP Mateusza Morawieckiego w styczniu zeszłego roku.
List dotyczył planowanego odstrzału dzików w formie walki z Afrykańskim Pomorem Świń - wirusem ASF. Eksperci przestrzegali wówczas przed pochopną decyzją o depopulacji, przekonując, że dziki są ważnym elementem ekosystemu , nie tylko przez wymienione wyżej względy, ale także dlatego, że są ważnym pokarmem dla wilków.
Problem ASF do tej pory nie zniknął. Zdania na temat najlepszych metod walki z wirusem wciąż są mocno podzielone.
Nawet jeśli ktoś nie jest miłośnikiem zwierząt, trudno się kłócić z tym, że nagranie przedstawiające małe warchlaki jest dość poruszające. Zmarznięte maluchy garną się do siebie, by jak najlepiej się ogrzać. Czemu nie ma z nimi lochy - tego się z nagrania nie dowiadujemy.
Zobacz nagranie:
Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:
-
Nauczyli psa mówić dwa słowa. Wideo podbija sieć, można się dogadać w każdym języku
-
Bardzo przykra wiadomość. Dwa tygrysy próbowały uciec z zoo. Nie wszystko poszło zgodnie z planem
-
Owczarek zachowuje się jak kot. Drapak to niejedyne miejsce, gdzie pies wskoczył
źródło: facebook.com/zdrojowagora, naukawpolsce.pap.pl