Swiatzwierzat.pl
dzień kundelka

facebook.com/Schronisko Na Paluchu

Nie zapomnij przygotować psa na 25 października. Wielkie święto już dzisiaj

24 Października 2020

(Ostatnia zmiana: 25 Października 2021)

Autor tekstu:

Jakub Pasek

Udostępnij:

Dzień kundelka to święto wszystkich psów wielorasowych. Choć większość miłośników czworonogów woli zwierzęta czystej rasy, mieszańce też mają wierną rzeszę wielbicieli. Data święta nie została wybrana przypadkowo. Wyznaczono ją tak,

Dzień kundelka to święto ogromnej liczby zwierzaków. Choć zamysłem jest celebracja różnorodnych psiaków nierasowych, często przebijają się też poważniejsze wątki. O ile każdy właściciel takiego czworonoga powinien w tym dniu nakarmić go samymi przysmakami i zabrać na długi spacer, warto pamiętać o tysiącach takich futrzaków przebywających w schroniskach. Im też należy się ciepło i opieka. W tym dniu szczególnie wiele mówi się o sytuacji zwierząt bezpańskich. To właśnie kundelki są najczęściej porzucanymi psami w Polsce.

Dzień kundelka - święto każdego psa nierasowego

Wiele osób oddziela od siebie psy nierasowe i zwierzaki wielorasowe. W wypadku typowego kundelka nie jesteśmy w stanie, patrząc na niego, określić, jak wyglądali jego rodzice. Zazwyczaj oni także stanowili mieszankę wielu różnych ras. Psy wielorasowe to z kolei efekt rozmnożenia dwóch psów różnych ras, na przykład popularne połączenie labradora z pudlem - labradoodle. Większość osób zgadza się jednak co do tego, że dzień kundelka powinien stanowić święto każdego psa, który nie należy do żadnej czystej rasy. 

Dzień kundelka jest świętem nieformalnym, jednak dość powszechnie celebrowanym. Poza domowymi obchodami, podczas których właściciele takich zwierzaków robią wszystko by je uszczęśliwić, obywają się także pochody i spotkania kundelków i ich właścicieli. 

Różne fundacje i wolontariusze pracujący w schroniskach wykorzystują tę okazję, by promować adopcję zwierząt. Niestety większość osób wybierając dla siebie pupila, myśli głównie o psach rasowych. Mało kto marzy o kundelku. To dość niesprawiedliwe, ponieważ nierasowym czworonogom niczego nie brakuje. Posiadają te same zalety co ich wystawowi krewni. Na zdjęciu ilustrującym ten artykuł widzimy Kredkę, znajdującą się obecnie w schronisku na Paluchu. Ona także czeka na ludzi, którzy docenią ją za to, jaka jest.

Dzień kundelka - datę wybrano nie bez powodu

Jak wspomnieliśmy wyżej, data nie została wyznaczona bez powodu. Październik jest uznawany za miesiąc dobroci dla zwierząt. Organizuje się w nim wiele akcji, mających zwracać uwagę na to jak traktujemy zwierzęta. 24 października weszła w życie pierwsza wersja Ustawy o Ochronie Zwierząt. 

Zmieniła ona wiele w sytuacji czworonogów. Obecnie o tym akcie prawnym znowu zrobiło się głośno, w związku z proponowaną nowelizacją tej ustawy, zwanej w mediach Piątką dla Zwierząt. Jej wprowadzeni prawdopodobnie wypłynęłoby na dalszą poprawę losu psów wielorasowych.

Znaczenie mają tu między innymi przepisy dotyczące prowadzenia schronisk, warunków trzymania zwierząt i ich prawnej ochrony. Okazuje się, że niektóre z obecnie obowiązujących przepisów nie są dostatecznie ostre lub są nieprecyzyjne. Chodzi między innymi o to niejasną sytuację związaną z trzymaniem psa na łańcuchu. Nie ma przepisu bezpośrednio zakazującego takich praktyk, jednak często udaje się pociągnąć właściciela, który tak postępuje do odpowiedzialności, jeśli uda się udowodnić, że przez to działanie zwierzę cierpiało.

Źródła: wikipedia.pl

Jakub PasekAutor

Redaktor portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Pozostałe

Komar tygrysi znowu wykryty w Niemczech. Czy Polacy mają powody do obaw?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Nietypowe zgłoszenie ws. uwięzionej kózki. Wpadła jak śliwka w kompot

Czytaj więcej >

Pozostałe

Drapieżny kot uciekł z hodowli? Nagranie nie pozostawia wątpliwości

Czytaj więcej >
czarne koty

Pozostałe

„Nie rozdzielajcie nas, przyniesiemy podwójne szczęście”

Czytaj więcej >

Pozostałe

Dziecko włożyło żywą rybę do ust. Internauci: „To wcale nie jest śmieszne"

Czytaj więcej >

Pozostałe

Ciało morskiego ssaka wyrzucone na brzeg. To zagrożony wyginięciem kuzyn delfina

Czytaj więcej >