Dzień Gołębia. Poznaj pierzastych szpiegów służących w wojsku
9 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Gołębia w celu upamiętnienia wszystkich zasług tych niepozornych ptaków. Niedoceniane, a nawet niezbyt lubiane dziś gołębie odgrywały dużą rolę podczas wojen, m.in. podczas II wojny światowej. Sprawdzały się w roli latających szpiegów z aparatami fotograficznymi.
Już starożytni Egipcjanie, Grecy i Rzymianie oraz wiele państw Bliskiego Wschodu korzystało z usług gołębi pocztowych. Ptaki te służyły podczas Zimnej Wojny jako szpiedzy z aparatami. Były w tym celu wykorzystywane także podczas I i II wojny światowej. Te szare i pospolite latające zwierzęta naprawdę zasłużyły na swoje święto, jakim jest Światowy Dzień Gołębia.
Światowy Dzień Gołębia
Jak opowiada na łamach portalu Fronda.pl Tomasz Fink z Mazowieckiego Stowarzyszenia Historycznego „Exploratorzy.pl”, do odkrycia, że gołębie są w stanie przenosić ładunki o wadze do 100 gram doszło w 1907 r. Odkrył to niemiecki aptekarz Julius Neubronner, który postanowił skonstruować kilka aparatów fotograficznych z automatycznym wyzwalaczem. Urządzenia przypinał do piersi gołębi, które później były wypuszczane za liniami wroga, aby w drodze powrotnej robiły zdjęcia.
Z tego szpiegowskiego rozwiązania skorzystało póżniej CIA, które stwierdziło, że jeżeli gołebie świetnie sprawdzają się w przenoszeniu wiadomości, mogą być także agentami. Wykorzystywane przez amerykańską agencję rządową gołębie służyły podczas Zimnej Wojny jako szpiedzy. Miały doczepiane małe aparaty fotograficzne, które robiły zdjęcia na terenach nieprzyjaciela.
Gołębie podczas II wojny światowej
Gołębie odegrały przede wszystkim ogromną rolę podczas II wojny światowej.
– Ptaki te były na wyposażeniu samolotów, statków i łodzi podwodnych. Z poczty gołębiej korzystały wojska łączności obu stron konfliktu, a także agenci wywiadu i żołnierze sił specjalnych jak np. komandosi lądujący w Normandii w celu unieszkodliwienia niemieckiej artylerii ostrzeliwującej plaże – mówił Tomasz Fink z Mazowieckiego Stowarzyszenia Historycznego „Exploratorzy.pl” w rozmawia z Robertem Witem Wyrostkiewiczem.
W trakcie ostrzału aby nie narażać życia żołnierzy gołębie były przenoszone przez psy, a kiedy atakowano gazem bojowym gołębie były przechowywane w specjalnych klatkach wyposażonych w system pochłaniaczy. W Polsce powstało nawet wojskowe gołębiarstwo pocztowe, które zaczęto tworzyć tuż po zakończeniu wojny polsko-bolszewickiej. Znając te niezwykłe fakty o gołebiach, nigdy nie spojrzysz na nie tak, jak przedtem, a z okazji ich święta możesz zrobić im przyjemność, karmiąc je w parku czy innym miejscu publicznym! Byle nie chlebem!
Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!
Kupuj wygodnie i odbierz rabat na pierwsze zakupy od MiskaKarmy.pl. Kliknij!
Najlepsze karmy dla psa i kota, super promocje, bezpieczna dostawa. Sprawdź!
Ukraińscy żołnierze uratowali szczeniaka. Teraz strzeże bezpieczeństwa na pierwszej linii
Źródło: fronda.pl, fotoblogia.pl,