Swiatzwierzat.pl

pixabay/Jlewoldsen

Dynia dla leśnych zwierząt? Uwaga na szkodliwy fake news

4 Listopada 2022

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

W sieci pojawił się "łańcuszek" z nieprawdziwą informacją, przez którą mogą ucierpieć wolno żyjące stworzenia. Lasy Państwowe wystosowały specjalny apel, w którym przekonują, że dynia nie jest odpowiednim pożywieniem dla zwierząt leśnych. W przeciwnym razie czekają je przykre konsekwencje.

Przełom października i listopada to okres, w którym wprost królują dynie. Wykorzystuje się je zwłaszcza do dekoracji halloweenowych , które po kilku dniach znikają z naszych domów i ogrodów. Wtedy pojawia się pytanie, gdzie należy je wyrzucić. Niektórzy z myślą o zwierzętach pozostawiają je w lecie. Tymczasem leśnicy apelują o zaprzestanie takowych praktyk. Powodów jest co najmniej kilka.

Czy leśne zwierzęta mogą jeść dynię?

W sieci pojawiła się fałszywa informacja, która zaczęła rozprzestrzeniać się w zatrważająco szybkim tempie w mediach społecznościowych. Chodzi o sposób poradzenia sobie z dynią po obchodach święta Halloween. Błędna teoria mówi, że resztki można wywieźć do lasu, gdzie pożywią się nimi dzikie zwierzęta.

Pod wpisem pojawiło się sporo komentarzy, które pochwalają z pozoru ekologiczne rozwiązanie problemu, które z łatwością można wprowadzić w życie. Odbiorcy tego przesłania zapewne myślą, że wyświadczają zwierzętom przysługę, nie wyrzucając dyni na wysypiska i zamiast tego pozostawiając je w naturze. W rzeczywistości ta użyteczna rada może przynieść odwrotne skutki do zamierzonych.

Stwierdzenie zakładające, że pozostawiając dynię w ogrodzie lub lesie, pomożemy zwierzętom, które przygotowują się do nadchodzącego okresu zimowego, jest fałszywe! Lasy Państwowe wystosowały nawet specjalne oświadczenie w postaci infografiki, aby sprostować rozpowszechniający się fake news.

Dynie niebezpieczne dla zwierząt

Leśnicy słusznie słusznie zwracają uwagę, że wywożenie dyniowych lampionów do lasu to nie tylko zaśmiecanie środowiska, ale także duże zagrożenie dla zdrowia jego mieszkańców. Do naturalnego menu zwierząt żyjących w lesie dynia zdecydowanie nie należy i może być dla nich trująca.

- Miąższ dyni może być niebezpieczny dla jeży, przyciąga kolonie szczurów, a także ma naprawdę szkodliwy wpływ na gleby leśne, rośliny i grzyby – słowa Paula Buntona z Woodland Trust zacytowało Radio Zet.

Okazuje się, że wyrzucanie resztek po roślinach pestkowych mogłoby również negatywnie wpłynąć na tamtejszą roślinność. Mianowicie ich porost mógłby przyczynić się do wyparcia naturalnie rosnącej tam roślinności.

BeFunky-collage (7)

unsplash/Matt Eberle

Niekontrolowane dokarmianie spowoduje również, że dzicy mieszkańcy lasów zaczną zbliżać się do terenów zamieszkałych w celu poszukiwania podobnych resztek. Prowadzi to do zjawiska synatropizacji, czyli procesu przystosowania gatunków, zarówno roślin, jak i zwierząt, do warunków stworzonych przez działalność człowieka. Wiążą się z tym drastyczne problemy, a nawet konieczność odstrzelenia osobników, które zatraciły swoją naturalną płochliwość. Co więcej, za zaśmiecenie lasu grozi także mandat karny. Jego wysokość może wynieść nawet 500 zł. Pamiętajmy zatem, że las nie jest kompostnikiem. Z dyni można przyrządzić wiele wspaniałych potraw, nie tylko na Halloween, a nadmiarem jedzenia podzielić się z potrzebującymi osobami.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] . Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta . Bądź z nami!

źródło: zwierzaki.trojmiasto.pl; facebook/Lasy Państwowe

Tagi:

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

Znaleźli aligatora w tragicznym stanie, koszmar, co miał w brzuchu. "Tragedia tej sytuacji jest przypomnieniem"
Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Szedł przez las i dokonał odkrycia. Mieszkańcy w strachu, nie był to zwykły dzik
Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Jak witają się pieski preriowe? Opiekunka wszystko nagrała, najlepszy sposób na rozpoczęcie dnia
Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Pochwalił się, jakiego kotka znalazł na ulicy. Internauci przecierają oczy, "Skąd go wytrzasnąłeś?!"
Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Szklana kula dla rybek - dlaczego to zły pomysł? "Efekt pralki" to tylko jedno z zagrożeń
Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Jadowity wąż szukał ochłody przed upałem, zaszył się w pościeli. "Już nigdy nie pójdę spać"
Czytaj więcej >
Kamila Sabatowska

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera. Chcesz się ze mną skontaktować?Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]