Swiatzwierzat.pl > Psy > Dlaczego pies sam daje Ci łapę? Eksperci tłumaczą, w ten sposób chce przekazać coś ważnego
Lena Tomaszewska
Lena Tomaszewska 28.09.2023 16:06

Dlaczego pies sam daje Ci łapę? Eksperci tłumaczą, w ten sposób chce przekazać coś ważnego

Pies daje łapę – co to oznacza?
Pies daje łapę – co to oznacza?, fot. unsplash/Cole Wyland

Głaskasz psa, a on kładzie na Tobie łapkę. Wielu opiekunów psów doświadcza tego uroczego zachowania, jednak co właściwie ono oznacza? Dlaczego psy dają łapę? Co chcą nam przez to powiedzieć? Czy chcą nas powstrzymać przed dalszymi pieszczotami? Aby to zrozumieć, musimy wejść w świat komunikacji niewerbalnej psów i poznać subtelne znaki, które wysyłają nam nasze czworonogi.

Czemu pies podaje łapę?

Zdarza się, że w trakcie wspólnej zabawy czy pieszczot, niezachęcony niczym pies kładzie na nas łapę. Co chce nam w ten sposób zakomunikować? Zdania są podzielone, jednak jedna z hipotez zrobiła ostatnio wielkie wrażenie na internautach.

Pierwszą rzeczą, którą warto podkreślić, jest to, że psy nie mówią w naszym języku. W rzeczywistości komunikacja międzygatunkowa, czyli próba zrozumienia psiego zachowania przez ludzi, jest często wyzwaniem. Jednak psi właściciele, którzy poświęcają czas na zrozumienie zachowań swoich pupili, mogą znacznie poprawić jakość komunikacji z nimi. Kładzenie łap na właścicielu to jeden z gestów, które warto zrozumieć.

pies daje łapę (1).jpg
Dlaczego pies podaje łapę?, fot. unsplash/Camylla Battani
"Grali" bezbronnym jeżem w piłkę, zwierzę zmarło w męczarniach. To nie jedyne przewinienie nastolatków

Pies podaje łapę – co ma na myśli?

Gest podania łapy przez psa wzbudza gorące dyskusje. Tłumaczenie psiej mowy bywa trudne i często nie ma zgody co do różnych gestów wśród ekspertów. Psia behawiorystka, spytana o to zachowanie pupila, podała kilka możliwych wytłumaczeń.

Kiedy dostaniesz „łapę”, gdy już głaszczesz, łaskoczesz lub w inny sposób poświęcasz swojemu psu fizyczną uwagę… jest prawdopodobne, że intuicyjnie zrozumiesz, że Twój pies chce, abyś robił dokładnie to, co robisz. To jeden z najczęstszych powodów, dla których psy kładą łapy na ludziach – mówi Sarah Wooten z Pumpkin Pet Insurance.

Przestając głaskać psa, możesz dostać od niego reprymendę w postaci uderzenia łapką. Zwierzę mówi w ten sposób, że masz kontynuować pieszczoty.

Gdy tylko zaczniesz cofać rękę, on wyciągnie rękę i cię poklepie. Zwykle jest to bardzo skuteczne i nie pozostawia miejsca na interpretację. «Daj mi więcej» – mówi twój pies.

pies daje łapę (2).jpg
Dlaczego pies daje łapę?, fot. unsplash/Tamas Pap

Pies daje łapę – co to oznacza? Internauci wzruszeni

Kiedy jesteśmy smutni lub zestresowani, nasze psy mogą próbować nas pocieszyć, kładąc na nas łapy. To rodzaj wsparcia emocjonalnego, który oferują nam w trudnych chwilach. Z drugiej strony, mogą też używać tego gestu, aby wyrazić swoją radość i entuzjazm, szczególnie gdy wracamy do domu po dłuższym czasie.

Viralowy filmik z TikToka ma na temat podawania łapy inną hipotezę. Według autora wideo pies w ten sposób próbuje powiedzieć, że bezgranicznie Ci ufa. Internauci byli wzruszeni, słysząc to wyjaśnienie. Kompletnie zmieniło to ich postrzeganie więzi z pupilem.

Czy wiesz, że jeśli twój pies Cię łapie podczas głaskania, jest to jego sposób na to, aby też Cię pogłaskać? Położenie na Tobie łapy to znak, że Cię kocha i ufa Ci – mówi autor filmiku.

Źródło: mirror.co.uk