Swiatzwierzat.pl > Psy > Dlaczego pies po zrobieniu kupy zawsze kopie ziemię? Znamy odpowiedź
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 24.03.2022 18:54

Dlaczego pies po zrobieniu kupy zawsze kopie ziemię? Znamy odpowiedź

Pies się załatwia
pixabay/Pezibear

Zapewne każdy właściciel psa zdaje sobie sprawę z dziwnego nawyku, jakim jest kopanie ziemi bądź trawy po załatwieniu potrzeby fizjologicznej przez ich podopiecznego. Czy faktycznie to zachowanie ma na celu ukrycie kupy bądź moczu? Nic bardziej mylnego. Wykonywanie ruchów pozorujących zakopywanie odchodów jest dla psa całkowicie naturalnym zachowaniem, choć z ludzkiego punktu widzenia wydaje się bezcelowe. Czy nasze czworonogi robią to wyłącznie dlatego, gdyż chcą po sobie posprzątać? Otóż okazuje się, że jest wręcz przeciwnie.

Dlaczego pies po zrobieniu kupy kopie ziemię lub trawę?

Zacznijmy od tego, że dawniej uważano, że pies, podobnie jak kot, zakopuje swoje odchody w wyniku pierwotnych instynktów. Miała to być pozostałość po dzikich przodkach. Teoria ta została jednak obalona, gdyż wilki wcale nie zakopują swoich nieczystości.

Zwróćmy także uwagę na różnice w zachowaniu kotów i psów. Mruczki, które chcą ukryć swoje ekskrementy, pieczołowicie kopią łapkami w piasku, aż do uzyskania względnie zadowalającego efektu. Tymczasem psy robią to dosyć niedokładnie i nawet pomimo długiego kopania, zazwyczaj tworzą jeszcze większy bałagan, ostatecznie rozrzucając odchody oraz ziemię wokół.

Analizując to zachowanie, możemy dojść do wniosku, że psy wcale chcą pozostawić po sobie ślady, a nie je ukryć. Pies rozgrzebuje ziemię zarówno tylnymi, jak i przednimi łapami, dla pozostawienie lepszego śladu zapachowego, jak też wizualnego. To ważna wiadomość dla otoczenia - JA TU BYŁEM.

Zostawiam po sobie ślad

Nie każdy wie, że psie łapki to jedyne miejsce na ciele psa, gdzie znajdują się gruczoły potowe, używane są do znakowania terytorium. Podczas pocierania ich o różne rzeczy, produkują unikalne feromony, natomiast świeża ziemia lub trawa intensyfikuje ich zapach.

Naturalne perfumy spod psich łapek zawierają informacje dla innych czworonogów, że dany teren już do kogoś należy. To samo tyczy się śladów pazurów i wykopanego dołka - to dodatkowy sygnał, że dane miejsce jest już "zaklepane".

Kopanie łapkami po wypróżnieniu to zachowanie wspólne dla wszystkich ras psów, od najmniejszych, po największe. Nie należy się nim martwić, a tym bardziej próbować go korygować. Nie zapominajmy bowiem, że psy, w przeciwieństwie do nas, odbierają świat głównie za pomocą zmysłu węchu.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: pupilove.info, psy.pl