Swiatzwierzat.pl
Pies się załatwia

pixabay/Pezibear

Dlaczego pies po zrobieniu kupy zawsze kopie ziemię? Znamy odpowiedź

21 Marca 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Zapewne każdy właściciel psa zdaje sobie sprawę z dziwnego nawyku, jakim jest kopanie ziemi bądź trawy po załatwieniu potrzeby fizjologicznej przez ich podopiecznego. Czy faktycznie to zachowanie ma na celu ukrycie kupy bądź moczu? Nic bardziej mylnego.

Wykonywanie ruchów pozorujących zakopywanie odchodów jest dla psa całkowicie naturalnym zachowaniem, choć z ludzkiego punktu widzenia wydaje się bezcelowe. Czy nasze czworonogi robią to wyłącznie dlatego, gdyż chcą po sobie posprzątać? Otóż okazuje się, że jest wręcz przeciwnie.

Dlaczego pies po zrobieniu kupy kopie ziemię lub trawę?

Zacznijmy od tego, że dawniej uważano, że pies, podobnie jak kot, zakopuje swoje odchody w wyniku pierwotnych instynktów. Miała to być pozostałość po dzikich przodkach. Teoria ta została jednak obalona, gdyż wilki wcale nie zakopują swoich nieczystości.

Zwróćmy także uwagę na różnice w zachowaniu kotów i psów. Mruczki, które chcą ukryć swoje ekskrementy, pieczołowicie kopią łapkami w piasku, aż do uzyskania względnie zadowalającego efektu. Tymczasem psy robią to dosyć niedokładnie i nawet pomimo długiego kopania, zazwyczaj tworzą jeszcze większy bałagan, ostatecznie rozrzucając odchody oraz ziemię wokół.

Analizując to zachowanie, możemy dojść do wniosku, że psy wcale chcą pozostawić po sobie ślady, a nie je ukryć. Pies rozgrzebuje ziemię zarówno tylnymi, jak i przednimi łapami, dla pozostawienie lepszego śladu zapachowego, jak też wizualnego. To ważna wiadomość dla otoczenia - JA TU BYŁEM.

Zdjęcie podglądowe: lotnisko

Czworonożny stróż na lotnisku. Chihuahua do zadań specjalnych robi furorę w sieci

CZYTAJ DALEJ

Zostawiam po sobie ślad

Nie każdy wie, że psie łapki to jedyne miejsce na ciele psa, gdzie znajdują się gruczoły potowe, używane są do znakowania terytorium. Podczas pocierania ich o różne rzeczy, produkują unikalne feromony, natomiast świeża ziemia lub trawa intensyfikuje ich zapach.

Naturalne perfumy spod psich łapek zawierają informacje dla innych czworonogów, że dany teren już do kogoś należy. To samo tyczy się śladów pazurów i wykopanego dołka - to dodatkowy sygnał, że dane miejsce jest już "zaklepane".

Kopanie łapkami po wypróżnieniu to zachowanie wspólne dla wszystkich ras psów, od najmniejszych, po największe. Nie należy się nim martwić, a tym bardziej próbować go korygować. Nie zapominajmy bowiem, że psy, w przeciwieństwie do nas, odbierają świat głównie za pomocą zmysłu węchu.

fot. facebook/Ewa Zgrabczyńska- Rebelia GOGH, instagram/katarzyna_dowbor_official, TRICOLORS/East News,

Serca Polek biją dla zwierząt. 10 inspirujących kobiet, które zmieniają świat

Z okazji Dnia Kobiet przedstawiamy dziesięć wyjątkowych kobiet, miłośniczek zwierząt, aktywistek, które działają na rzecz praw zwierząt, ratują je lub promują na wszelki sposób. Wśród nich m.in. Joanna Krupa czy Olga Tokarczuk.

Zobacz galerię >

SPRAWDŹ, jak dobrze znasz rasy psów

Pytanie 1 z 8

Jaka rasa zyskała miano największej na świecie?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: pupilove.info, psy.pl

Ewa MatysiakAutor

Wydawca portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Psy

Dlaczego pies gryzie własny ogon? Nie lekceważ tego znaku

Czytaj więcej >

Psy

Cebula - zakazany produkt w diecie psa. Dlaczego nie wolno dawać psu cebuli?

Czytaj więcej >

Psy

Psy do dogoterapii. Które rasy sprawdzają się najlepiej?

Czytaj więcej >

Psy

Dlaczego pies je trawę? 4 najczęstsze powody

Czytaj więcej >

Psy

Dlaczego pies wyje? Lista powodów, lepiej wiedzieć

Czytaj więcej >

Psy

Na co zwrócić uwagę przy zakupie owczarka niemieckiego?

Czytaj więcej >