Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Dlaczego pies kicha? Nie zgadniesz, o czym może to świadczyć, nie zawsze chodzi o infekcję i chorobę
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 12.10.2023 12:52

Dlaczego pies kicha? Nie zgadniesz, o czym może to świadczyć, nie zawsze chodzi o infekcję i chorobę

Dlaczego psy kichają?
Dlaczego psy kichają? Źródło: pixabay/angel1238812

Każdemu psu zdarza się raz na jakiś czas kichać. Wielu właścicieli czworonogów zastanawia się wtedy, czy jest to sygnał świadczący o pogarszającym się stanie zdrowia pupila. Warto wiedzieć, dlaczego psy kichają i w jakich sytuacjach należy się tym faktem zaniepokoić. Okazuje się, że nie zawsze warto reagować. Są jednak przypadki, w których ignorowanie kichania może doprowadzić do tragicznych konsekwencji. 

Psie nosy są bardzo wrażliwe

Nie można zapominać o tym, że psy mają znacznie wrażliwsze nosy niż ludzie. W związku z tym bodźce, które przez nas mogą być zupełnie niezauważalne, z perspektywy czworonogów bywają intensywne i drażniące.

Dlatego zdarza się, że psy kichają, ponieważ chcą w ten sposób oczyścić swoje nozdrza. Podczas węszenia zdarza się, że do wnętrza jamy nosowej dostanie się coś, co podrażnia delikatną śluzówkę. Kichanie jest naturalnym odruchem mającym za zadanie usunięcie ciała obcego z wnętrza nosa. Doskonałym przykładem jest kichanie psa po wąchaniu kwiatów. Bardzo lekki i zwiewny pyłek z łatwością osadza się wtedy na wrażliwej części ciała czworonoga. Równie często w psich nosach utykają różnego rodzaju kłosy, pyły i inne drobne zanieczyszczenia.

pexels-chevanon-photography-1108099.jpg
Kichanie u psów nie zawsze świadczy o przeziębieniu. Źródło: pexels.com @Chevanon photography 
Tylko nie mów nikomu. 5 tajemnic, które wie o tobie wyłącznie pies. Przed nim nic się nie ukryje

Kichanie może być objawem przeziębienia lub alergii

Pies, który kicha, zdecydowanie częściej niż inne czworonogi może borykać się z różnego rodzaju dolegliwościami. Warto obserwować, w jakich sytuacjach pupil wykazuje opisywany odruch. Dzięki temu można wyciągnąć wnioski ułatwiające znalezienie przyczyny problemu.

Oto kilka najpopularniejszych powodów, przez które psy kichają częściej niż inne czworonogi:

  • Alergia - zwierzęta tak samo jak ludzie mogą mieć alergię na przeróżne rzeczy. Zwróć uwagę, czy Twój pupil nie boryka się z uporczywym kichaniem, będąc w sąsiedztwie konkretnego gatunku rośliny. Warto zwrócić też uwagę na to, czy pupil nie ma problemów z kichaniem w okresie pylenia jakiejś rośliny. 
  • Przeziębienie - być może Twój pies kicha, ponieważ cierpi na infekcję dróg oddechowych lub jego organizm walczy z innego rodzaju patogenami. Jeżeli kichanie psa budzi Twój niepokój oraz towarzyszą mu również inne objawy, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. 
  • Sposób na regulowanie emocji - niektóre psy uczą się kichać celowo. Według czworonogów to idealny sposób na rozładowanie emocji, na przykład w trakcie zabawy czy stresujących sytuacji. Warto dodać też, że dla części psów kichanie “na zawołanie” jest formą zabawy. 
pexels-viridiana-rivera-16623474.jpg
Kichanie często jest jednym z objawów alergii lub przeziębienia. Źródło: pexels.com @Virdiana Rivera 

Zdarza się, że kichanie jest objawem schorzenia zagrażającego życiu psa

Warto wiedzieć, że przyczyną kichania mogą być również groźne choroby. Dlatego z jednej strony nie należy panikować, jeżeli pupilowi zdarza się raz na jakiś czas “psikać”, jednak jeżeli problem ten z biegiem czasu nasila się lub kichanie pojawia się coraz częściej, warto wykonać szereg badań diagnostycznych.

Przyczyną kichania może być rozwijający się nowotwór w jamie nosowej. To coś, co może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia zwierzęcia. Warto jednak podkreślić, że im szybciej wykryje się tego typu zmiany, tym większa jest szansa na wyleczenie psa. Dlatego nie warto zwlekać z pojawieniem się u specjalisty z zakresu medycyny weterynaryjnej.

pexels-matheus-bertelli-16652420.jpg
Uporczywe kichanie może być objawem groźnej choroby. Źródło: pexels.com @Matheus Bertelli

Źródło: wamiz.pl, psyportal.pl, psy.pl

Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?