Swiatzwierzat.pl Pozostałe Dalmatyńczyki w lesie? Nadleśnictwo Opole pokazało niezwykłe umaszczenie warchlaków
facebook/Nadleśnictwo Opole, Lasy Państwowe

Dalmatyńczyki w lesie? Nadleśnictwo Opole pokazało niezwykłe umaszczenie warchlaków

27 stycznia 2022
Autor tekstu: Ewa Matysiak

Leśniczy z Opola podzielił się w sieci ciekawym zjawiskiem zaobserwowanym we wsi Tarnów Opolski. Napotkał tam siedem łaciatych warchlaków bez lochy. Cztery z nich do złudzenia przypominały dalmatyńczyki. Czemu zawdzięczają swoje umaszczenie? Specjalista przypuszcza, że możliwości są dwie.

Dziki-dalmatyńczyki mają swoje 5 minut sławy w mediach. Wszystko dzięki nagraniu opublikowanemu przez Jacka Boczara z Nadleśnictwa Opole, który w ramach obowiązków służbowych wykonywał pomiary drewna. Film przedstawia gromadkę warchlaków o bardzo nietypowym umaszczeniu.

Wyglądają jak dalmatyńczyki, ale nimi nie są

Młode, radośnie popiskujące dziki w wieku około 3 tygodni znacząco wyróżniały się na tle leśnej głuszy. Zamiast zwykłych brązowych pasków, które umożliwiają im naturalny kamuflaż w trawie, napotkane osobniki są białe i mają na grzbiecie czarne cętki.

- Dalmatyńczyki w lesie? Zobaczcie, jakie kolorowe dziki można spotkać w trakcie leśnych wędrówek. Ta wesoła gromadka nawet nie przejęła się, że przechodzi metr obok leśniczego - czytamy na stronie Nadleśnictwa Opole.

Leśniczy był zaskoczony nie tylko samym wyglądem młodych, ale także faktem, że obok nie było ich mamy. Locha najprawdopodobniej pozostawiła potomstwo w bezpiecznym miejscu, ale nagła zmiana warunków atmosferycznych w postaci burzy, czy zawiei, musiała je spłoszyć.

- Wyglądały na zdrowe i w dobrej kondycji. Prawdopodobnie ich mama musiała oddalić się na chwilę. W pierwszych sekundach byłem zaskoczony ich ubarwieniem, ponieważ wyglądały jak wiernie odwzorowane kopie dalmatyńczyków - mówi Boczar w rozmowie z "TVN24".

Skąd takie dziwne umaszczenie u dzików?

Widok uroczych zwierzaków rozbudził wyobraźnię internautów i wywołał lawinę pytań, dlaczego ich grzbiet pokrywają cętki. Nie jest do końca pewne, co stoi za takim umaszczeniem młodych, lecz zdaniem doktora Tomasza Podgórskiego z Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży, istnieją dwie możliwości.

Najbardziej prawdopodobną teorią jest to, że młode dziki narodziły się w wyniku hybrydyzacji ze świniami. Jak wyjaśnia dr Podgórski, w przeszłości w danej populacji mogły zdarzać się epizody krzyżowania się ze świniami wolno pasącymi się w lesie. Wówczas świnie biegały wolno po podwórkach, a ucieczki do lasów nie były rzadkością.

- Informacja o kolorze sierści, choć niewidoczna, była zapisana w genach lochy czy odyńca, a teraz postanowiła się ujawnić w wyglądzie młodych - doprecyzowuje naukowiec. Innym wyjaśnieniem jest mutacja genetyczna ubarwienia, co zdarza się u wielu innych zwierząt. Fachowo nazywana jest formą leucystyczną. Zwierzę o częściowym braku ciemnych barwników można było podziwiać m.in. w styczniu 2021 roku. Mowa o zjawiskowym białym danielu zaobserwowanym na terenie Nadleśnictwa Poddębice.

Zobacz nagranie:

Źródło: facebook/Nadleśnictwo Opole, Lasy Państwowe, tvn24.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. Niepowstrzymana chęć odkrywania nowości skłania ją do odwiedzania co rusz to ciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy