Swiatzwierzat.pl
Biały piesek

unsplash/Lydia Tan

Czym jest zespół drżenia białych psów (WSDS)? Nie ignoruj objawów

2 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Dlaczego pies się trzęsie? Niska temperatura jest tylko jedną z przyczyn, która powoduje, że nasi futrzani przyjaciele drżą. Czasem ich reakcja może być niemym wołaniem o pomoc i sygnałem czegoś bardzo poważnego - m.in. zespołu drżenia białych psów. Co to za choroba i dlaczego dotyka głównie zwierzęta o białym kolorze sierści?

Niestety psy, podobnie jak inne zwierzęta, zapadają na różne choroby, które znacząco wpływają na ich zachowanie i samopoczucie. Chociaż łatwo przeoczyć pierwsze objawy, to idiopatyczne zapalenie móżdżku, zwane też zespołem drżenia białych psów (WSDS) potrafi poważnie odbić się na zdrowiu naszego psa. Z poniższego artykułu dowiedziecie, jak rozpoznać problemy swojego pupila.

Dlaczego pies się trzęsie?

Często możemy zaobserwować, że nasze czworonogi, zwłaszcza psy zaliczane do ras małych bądź miniaturowych, drżą, nawet gdy na zewnątrz nie jest zimno. Drżenia, czyli zaburzenia polegające na rytmicznym, niekontrolowanym poruszaniu pewnymi partiami ciała, nie należy jednak mylić z drgawkami - nagłymi i przemijającymi skurczami mięśni szkieletowych. Zarówno warunki atmosferyczne, jak i silne emocje mogą wywołać takie zachowanie.

Mimowolne drżenie mięśni jest zazwyczaj niegroźną reakcją zwierzęcia i wiąże się to z ich małą masą ciała i niskim stopniem izolacji termicznej. Psy niektórych ras, np. pinczery, yorkshire terriery czy chihuahuy, trzęsą się częściej niż inne, tak samo w przypadku zwierzaków w podeszłym wieku. Problem zazwyczaj ustępuje po nałożeniu zwierzęciu ciepłego sweterka, specjalnych bucików oraz ułożeniu legowiska w pobliżu kaloryfera czy innego źródła ciepła. To także samoistna odpowiedź organizmu na chłód, wysiłek, podekscytowanie, stres bądź strach - zarówno na jawie, jak i podczas marzeń sennych.

Przefarbował swojego psa, by wyglądał jak Pikachu. Z dumą popisywał się zwierzakiem, "Żyjemy w wolnym kraju"

Przefarbował swojego psa, by wyglądał jak Pikachu. Z dumą popisywał się zwierzakiem, "Żyjemy w wolnym kraju"

CZYTAJ DALEJ

Z wyżej wymienionych powodów nasi podopieczni drżą w czasie burzy, podczas wizyty u lekarza, w nowych miejscach czy po schroniskowych przejściach. Co zatem robić, gdy czworonóg trzęsie się jak osika? Przede wszystkim nie panikować. Gdy pupil zaobserwuje, że zachowujesz spokój i ignorujesz powód albo źródło stresu w otoczeniu, jest szansa, że szybciej się uspokoi.

Należy mieć jednak świadomość, że drżenie ciała może mieć związek z odczuwanym bólem i dolegliwościami zdrowotnymi. Jeśli pies wyraźnie drży, zwłaszcza podczas wykonywania ruchów, może to oznaczać poważny uraz. Być może podczas spaceru skaleczył łapę lub zwichnął jakiś staw. Dreszcze i drżenie mięśni mogą być również objawami poważnych schorzeń psa, takich jak nosówka, hipoglikemia, epilepsja, skręt żołądka, choroba Addisona czy zwyczajny rozstrój żołądka. Taki zwierzak powinien jak najszybciej trafić do gabinetu weterynaryjnego.

Niemniej jednak jedną z możliwych chorób jest idiopatyczne zapalenie móżdżku (WSDS). Na czym ono polega i jakie zwierzęta są podatne na zachorowanie?

Zespół drżenia białych psów (WSDS) -

Zespół Drżenia Białych Psów (ang. White Shaker Dog Symdrome - WSDS) otrzymał nazwę w związku z ujawnianiem choroby w przeszłości u psów białych ras, dlatego też szczególnie narażone są właśnie psy o białej szacie, choć zdiagnozowano tą chorobę także u psów o innym kolorze. Głównym objawem jest wystąpienie zmiennie zlokalizowanych drgań ciała psa o różnym stopniu nasilenia oraz osłabienie kończyn. Mimo że drżenia mogą być zlokalizowane w różnych częściach ciała zwierzęcia, najczęściej wstrząsy lokalizowane są jednak na tylnych kończynach (bądź kończynach ogólnie) i głowie. Dodatkowe objawy występujące poza drżeniem to utrata świadomości i szybkie ruchy gałek ocznych.

Objawy pojawiają się u psów między 6 miesiącem, a trzecim rokiem życia i najczęściej związane są z jakimś ekscytującym wydarzeniem. Choroba zazwyczaj ma przebieg ostry, postępujący, dlatego zespół drżenia leczy się sterydami. Początkowo sterydy podaje się w dużych dawkach, aby zahamować rozwój w układzie odpornościowym i zmniejszyć stan zapalny. Drżenia zwykle zmniejszają się lub ustępują w ciągu kilku dni lub tygodni po rozpoczęciu leczenia, ale leczenie jest kontynuowane przez kilka miesięcy, aby zapobiec nawrotom.

Istnieje kilka ras, które są predysponowane do wstrząsów. Dolegliwość występuje najczęściej u west highland white terierów, maltańczyków, białych szpiców, chow chow, pudli, springer spanieli, wyżłów weimarskich, buldogów angielskich, labradorów czy samoyedów.

Nie są dokładnie znane przyczyny występowania WSDS, jednak przypuszcza się, że choroba u niektórych ras WSDS może być wrodzona i dziedziczna. Nie wyklucza się też możliwości wystąpienia samoistnych przypadków oraz pojawienia dolegliwości w wyniku efektu ubocznego przyjmowania niektórych leków. Lekarze weterynarii debatują, czy WSDS może mieć związek z niewydolnością nerek.

Reasumując, przyczyny drżenia u psów są zróżnicowane, stąd można się ich doszukiwać m.in. w problemach behawioralnych, rasie, wieku czy czynnikach środowiskowych. Jedne są błahe, inne mogą mieć związek z chorobami o genetycznym podłożu. Niezależnie od umaszczenia naszego pupila, powinniśmy dbać o jego zdrowie i reagować na wszelkie niepokojące oznaki.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

pixabay/OksanaSemak

Psy, koty i świąteczne psoty. Zwierzaki wiedzą, że idzie Boże Narodzenie, ich zdjęcia bawią do łez

Święta Bożego Narodzenia to dla wielu osób prawdopodobnie jeden z najszczęśliwszych i najradośniejszych okresów w roku, który warto uwiecznić na pamiątkowych fotografiach. Właściciele zwierzaków wiedzą jednak, że spokojne zapozowanie z pupilami na tle choinki nie wchodzi w grę. W święta psy i koty pokazują swoją prawdziwą naturę, a opiekunowie nie nadążają ze sprzątaniem po ich "wyczynach". Oto najzabawniejsze świąteczne zdjęcia ze zwierzakami w rolach głównych!

Zobacz galerię >

Iberion wspiera akcję na rzecz żołnierzy z Ukrainy, zbieramy na 30 kamizelek kuloodpornych dla walczących w krytycznych obszarach. Ty również możesz pomóc, zachęcamy do dołączenia – każda złotówka ma znaczenie. KLIKNIJ TUTAJ.

źródło: magwet.pl, e-samoyed.pl/

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Psy

Daniel "Magical" wychodzi z więzienia. DIOZ natychmiast podjęło interwencję, 20-letnia Sonia odebrana

Czytaj więcej >

Psy

Pies i kot zostają po raz pierwszy sami. Sprawy przybrały niespodziewany obrót

Czytaj więcej >

Psy

Schronisko chciało uśpić psią mamę wraz z dziećmi. Wstawiła się za nimi tylko jedna osoba

Czytaj więcej >

Psy

Nieszczęśliwy wypadek suczki "zakopanej żywcem". Policja wytyka schronisku szereg nieścisłości

Czytaj więcej >

Psy

Ledwo kupił szczeniaka, a już go oddał. Nowych opiekunów czeka przykra niespodzianka

Czytaj więcej >

Psy

Przywiązał psa do bramy schroniska w śnieżycę. "Możecie być pewni, że nie wróci do tej kreatury"

Czytaj więcej >