Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Czym jest zespół drżenia białych psów (WSDS)? Nie ignoruj objawów
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 02.01.2023 16:08

Czym jest zespół drżenia białych psów (WSDS)? Nie ignoruj objawów

Biały piesek
unsplash/Lydia Tan

Dlaczego pies się trzęsie? Niska temperatura jest tylko jedną z przyczyn, która powoduje, że nasi futrzani przyjaciele drżą. Czasem ich reakcja może być niemym wołaniem o pomoc i sygnałem czegoś bardzo poważnego - m.in. zespołu drżenia białych psów. Co to za choroba i dlaczego dotyka głównie zwierzęta o białym kolorze sierści?

Niestety psy, podobnie jak inne zwierzęta, zapadają na różne choroby, które znacząco wpływają na ich zachowanie i samopoczucie. Chociaż łatwo przeoczyć pierwsze objawy, to idiopatyczne zapalenie móżdżku, zwane też zespołem drżenia białych psów (WSDS) potrafi poważnie odbić się na zdrowiu naszego psa. Z poniższego artykułu dowiedziecie, jak rozpoznać problemy swojego pupila.

Dlaczego pies się trzęsie?

Często możemy zaobserwować, że nasze czworonogi, zwłaszcza psy zaliczane do ras małych bądź miniaturowych, drżą, nawet gdy na zewnątrz nie jest zimno. Drżenia, czyli zaburzenia polegające na rytmicznym, niekontrolowanym poruszaniu pewnymi partiami ciała, nie należy jednak mylić z drgawkami - nagłymi i przemijającymi skurczami mięśni szkieletowych. Zarówno warunki atmosferyczne, jak i silne emocje mogą wywołać takie zachowanie.

Mimowolne drżenie mięśni jest zazwyczaj niegroźną reakcją zwierzęcia i wiąże się to z ich małą masą ciała i niskim stopniem izolacji termicznej. Psy niektórych ras, np. pinczery, yorkshire terriery czy chihuahuy, trzęsą się częściej niż inne, tak samo w przypadku zwierzaków w podeszłym wieku. Problem zazwyczaj ustępuje po nałożeniu zwierzęciu ciepłego sweterka, specjalnych bucików oraz ułożeniu legowiska w pobliżu kaloryfera czy innego źródła ciepła. To także samoistna odpowiedź organizmu na chłód, wysiłek, podekscytowanie, stres bądź strach - zarówno na jawie, jak i podczas marzeń sennych.

Z wyżej wymienionych powodów nasi podopieczni drżą w czasie burzy, podczas wizyty u lekarza, w nowych miejscach czy po schroniskowych przejściach. Co zatem robić, gdy czworonóg trzęsie się jak osika? Przede wszystkim nie panikować. Gdy pupil zaobserwuje, że zachowujesz spokój i ignorujesz powód albo źródło stresu w otoczeniu, jest szansa, że szybciej się uspokoi.

Należy mieć jednak świadomość, że drżenie ciała może mieć związek z odczuwanym bólem i dolegliwościami zdrowotnymi. Jeśli pies wyraźnie drży, zwłaszcza podczas wykonywania ruchów, może to oznaczać poważny uraz. Być może podczas spaceru skaleczył łapę lub zwichnął jakiś staw. Dreszcze i drżenie mięśni mogą być również objawami poważnych schorzeń psa, takich jak nosówka, hipoglikemia, epilepsja, skręt żołądka, choroba Addisona czy zwyczajny rozstrój żołądka. Taki zwierzak powinien jak najszybciej trafić do gabinetu weterynaryjnego.

Niemniej jednak jedną z możliwych chorób jest idiopatyczne zapalenie móżdżku (WSDS). Na czym ono polega i jakie zwierzęta są podatne na zachorowanie?

Zespół drżenia białych psów (WSDS) -

Zespół Drżenia Białych Psów (ang. White Shaker Dog Symdrome - WSDS) otrzymał nazwę w związku z ujawnianiem choroby w przeszłości u psów białych ras, dlatego też szczególnie narażone są właśnie psy o białej szacie, choć zdiagnozowano tą chorobę także u psów o innym kolorze. Głównym objawem jest wystąpienie zmiennie zlokalizowanych drgań ciała psa o różnym stopniu nasilenia oraz osłabienie kończyn. Mimo że drżenia mogą być zlokalizowane w różnych częściach ciała zwierzęcia, najczęściej wstrząsy lokalizowane są jednak na tylnych kończynach (bądź kończynach ogólnie) i głowie. Dodatkowe objawy występujące poza drżeniem to utrata świadomości i szybkie ruchy gałek ocznych.

Objawy pojawiają się u psów między 6 miesiącem, a trzecim rokiem życia i najczęściej związane są z jakimś ekscytującym wydarzeniem. Choroba zazwyczaj ma przebieg ostry, postępujący, dlatego zespół drżenia leczy się sterydami. Początkowo sterydy podaje się w dużych dawkach, aby zahamować rozwój w układzie odpornościowym i zmniejszyć stan zapalny. Drżenia zwykle zmniejszają się lub ustępują w ciągu kilku dni lub tygodni po rozpoczęciu leczenia, ale leczenie jest kontynuowane przez kilka miesięcy, aby zapobiec nawrotom. Istnieje kilka ras, które są predysponowane do wstrząsów. Dolegliwość występuje najczęściej u west highland white terierów, maltańczyków, białych szpiców, chow chow, pudli, springer spanieli, wyżłów weimarskich, buldogów angielskich, labradorów czy samoyedów. Nie są dokładnie znane przyczyny występowania WSDS, jednak przypuszcza się, że choroba u niektórych ras WSDS może być wrodzona i dziedziczna. Nie wyklucza się też możliwości wystąpienia samoistnych przypadków oraz pojawienia dolegliwości w wyniku efektu ubocznego przyjmowania niektórych leków. Lekarze weterynarii debatują, czy WSDS może mieć związek z niewydolnością nerek.

Reasumując, przyczyny drżenia u psów są zróżnicowane, stąd można się ich doszukiwać m.in. w problemach behawioralnych, rasie, wieku czy czynnikach środowiskowych. Jedne są błahe, inne mogą mieć związek z chorobami o genetycznym podłożu. Niezależnie od umaszczenia naszego pupila, powinniśmy dbać o jego zdrowie i reagować na wszelkie niepokojące oznaki.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Iberion wspiera akcję na rzecz żołnierzy z Ukrainy, zbieramy na 30 kamizelek kuloodpornych dla walczących w krytycznych obszarach. Ty również możesz pomóc, zachęcamy do dołączenia – każda złotówka ma znaczenie. KLIKNIJ TUTAJ.

źródło: magwet.pl, e-samoyed.pl/