Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Dlaczego pies trzęsie się podczas snu? Możliwe przyczyny mogą Cię zaskoczyć
Jakub Pasek
Jakub Pasek 12.10.2020 02:00

Dlaczego pies trzęsie się podczas snu? Możliwe przyczyny mogą Cię zaskoczyć

pies śpi
pixabay.com/JACLOU-DL

Dlaczego pies trzęsie się podczas snu? Większość właścicieli zapewne miała okazję zaobserwować sytuację, w której ich pupil przebierał łapkami, warczał albo zapiszczał podczas snu. Łatwo z takich zachowań wysnuć wniosek, że we śnie przeżywa pewne przygody, biega lub mierzy się z koszmarami. Psy przesypiają od 12 do 14 godzin dziennie. Generalnie zwierzak, jeśli nie ma żadnego zajęcia, a jego podstawowe potrzeby zostały zaspokojone, udaje się na spoczynek. Czy jego sen jest jednak podobny do ludzkiego?

Dlaczego pies trzęsie się podczas snu?

W dużym skrócie mówiąc, poruszanie się podczas snu, niezwiązane ze zmianą pozycji na wygodniejszą, lub dostosowaniem się do zmiennych warunków, następuje u psa głównie w tej samej jego fazie co człowieka. U ludzi wyróżnia się dwie podstawowe fazy snu. Są to REM (Rapid Eye Movement) i NREM (Non-Rapid Eye Movement) wyznaczono je na bazie ruchów wykonywanych przez gałki oczne śpiącego człowieka. Pierwsza z nich następuje po około 3 godzinach snu. Ciało staje wtedy praktycznie sparaliżowane, żebyśmy nie zrobili sobie krzywdy, miotając się we śnie. Wtedy też widzimy różne obrazy, doświadczamy doznań i słyszymy dźwięki, związane z przeżywaniem marzenia sennego. Nie są one jednak realne, zdaniem naukowców to reprezentacje obiektów, które wcześniej pojawiły się w naszej świadomości. U czworonogów sytuacja wygląda z grubsza tak samo. Wyróżniamy u nich sen zwykły (odpowiednik ludzkiego NREM) i fazę snu właściwego (REM). Badania aktywności oka i mózgu psa wskazują na to, że odczuwają ją podobnie do nas.

Pies trzęsie się podczas snu reagując na marzenia senne

Nie jesteśmy na razie w stanie określić jak wyglądają sny psów, ani czy są tak samo złożone jak ludzkie. Wielu psychologów zwierząt sądzi, że ich marzenia senne to po prostu strumień obrazów i doznań, niepowiązanych ciągiem przyczynowo skutkowym. Choć nasze sny także nie zawsze są logiczne, zazwyczaj możemy o nich opowiedzieć, zachowując pewną sekwencję zdarzeń. Pies prawdopodobnie widzi coś, co skłania go do jakiejś reakcji, która podobnie jak w wypadku człowieka, czasem znajduje wyraz także w rzeczywistości. Za przykład może posłużyć sytuacja spadania we śnie. Mimo że nasze ciało znajduje się w spoczynku, często napinamy wtedy mięśnie w oczekiwaniu na uderzenie o ziemię, co powoduje wybudzenie. Jeśli pies warczy przez sen, prawdopodobnie widzi coś, na co reaguje agresją, jeśli rusza łapkami, chce do czegoś podbiec.

Źródło: zooart.pl