Czy wrzosy są trujące dla kotów? Odpowiadamy
Koty to ciekawskie zwierzęta, które lubią wkładać do ust przypadkowe rośliny rosnące w naszych domach. Należą do nich między innymi wrzosy, które nadają parapetom wyrazistości, nawet w chłodne dni. Jednak czy potrafią zatruć naszego mruczka?
Istnieje wiele roślin, które są trujące dla naszych kotów. Badacze jednak wciąż nie potrafią jednoznacznie określić, jak na ich tle wypadają wrzosy. Dla pewności warto chronić przed nimi koty.
Czy wrzosy są trujące dla kotów?
Naukowcy nie potwierdzają, by wrzos był rośliną wysoce niebezpieczną dla zdrowia kota. Również ASPCA, czyli Amerykańskie Stowarzyszenie Zapobiegania Okrucieństwu Wobec Zwierząt, nie uwzględniło go na liście roślin niebezpiecznych. Mimo to warto na te rośliny uważać. Badań na ich temat jest stosunkowo niewiele, aczkolwiek samym roślinom wrzosowatym przypisuje się duży poziom toksyczności.
Jakich roślin unikać?
Wokół wrzosów narosło wiele wątpliwości, jednak istnieją rośliny, co do których badacze mają pewność. Właściciele kotów powinni unikać takich roślin jak:
Cis
Naparstnica
Konwalia
Ostróżka
Złotokap
Wawrzynek Wilczełko
Ligustr Pospolity
Tojad
Rącznik pospolity
Wiciokrzew
Jeśli zauważymy u naszego kota obniżone samopoczucie, brak apetytu, opuchnięty język, ślinotok, skurcze, bóle brzucha czy trudności podczas przełykania, powinniśmy udać do lekarze weterynarii. Są to bowiem objawy zatrucia.
Dołącz do nas
Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!
Lidl przygotował wspaniałą ofertę. Miłośnicy zwierząt będą zaskoczeni
Kierowca kopnął bezdomnego psa. Gang czworonogów dał mu solidną nauczkę
Przechodnie przecierali oczy ze zdumienia. Mały nietoperz desperacko potrzebował pomocy
Źródło: Interia