Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Czy wielbłądy magazynują w swoich garbach wodę? Spójrzmy prawdzie w oczy
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 20.03.2023 10:50

Czy wielbłądy magazynują w swoich garbach wodę? Spójrzmy prawdzie w oczy

None
pixabay/garten-gg

Większość dzieci na pytanie, po co wielbłądom garby, otrzymuje odpowiedź, że magazynują w nich wodę. Czy to prawda? Okazuje się, że magazynowanie płynów przed długą wyprawą to bardziej skomplikowana kwestia, niż mogłoby się wydawać, a powód występowania u tych zwierząt narośli tłuszczu może zaskoczyć wielu dorosłych.

Czy wielbłądy naprawdę mają wodę w garbach? Mimo że teoria dotycząca przetrwania na terenach o skrajnie trudnych warunkach dla życia wydaje się całkiem logiczna, okazuje się, że nie do końca jest prawdziwa. Zwierzęta przystosowane do suchego i gorącego klimatu rzeczywiście korzystają z nietypowej części ciała, jaką obdarzyła je natura, jednak w nieco inny sposób niż słyszymy od najmłodszych lat.

Po co wielbłądom garby?

Wielbłądy znane są z tego, że mogą wiele dni wędrować przez pustynię, bez dostępu do wody. Garby, które posiadają, to ich swoisty magazyn energii. Próżno szukać w nich wody, gdyż ich przeznaczeniem jest przechowywanie tłuszczu. Niesprzyjające środowisko na pustyni zmusza je do zmierzenia się nie tylko z brakiem wody, ale i pożywienia. 

W chwili, kiedy mają możliwość zaspokoić pragnienie oraz głód, przyjmują tyle kalorii, ile to fizycznie możliwe.. Stąd ich garby działają zupełnie jak pojemniki, w których mogą przechowywać materiały wysokoenergetyczne, a następnie czerpać z nich, kiedy tego potrzebują.

Co ciekawe, wyposażone w odpowiednią ilość zamagazynowanego tłuszczu są w stanie przetrwać nawet kilka miesięcy bez jedzenia. Zwierzęta te wydalają suchy kał, a dzięki garbom ich organizm może posilać się i czerpać wartości odżywcze niezbędne do wytworzenia energii.

Czy wielbłądy magazynują w swoich garbach wodę_ Spójrzmy prawdzie w oczy (1).jpg
Mohamed Hashif
 
Ratują zwierzęta z rąk oprawców. Proszą o Twoje 1,5%

Garby wyglądają inaczej kiedy są wypełnione, a inaczej, gdy są puste

Zależnie od ilości zamagazynowanych kalorii, które zbierają się w garbach, zmienia się ich wygląd. W momencie, kiedy są wypełnione, mają właściwe proporcje i znajdują się na samym szczycie wielbłądziego grzbietu. Z kolei, gdy przez długi okres głodówki ich organizm korzysta z odłożonych zapasów, garby mogą przechylać się na boki, przypominając balony ze zbyt małą ilością powietrza.

Garby jednak nie występują u wielbłądów od narodzin, bowiem okres ich kształtowania przypada na dziesiąty miesiąc życia.

Ile garbów ma wielbłąd?

Kolejną interesującą kwestią dotyczącą garbów u wielbłądów jest to, ile właściwie mają ich przedstawiciele. Okazuje się, że to zależne od konkretnego gatunku tego zwierzaka. 

Wielbłąd domowy lub baktarian (Camelus bactrianus), zamieszkujący zachodnią część Chin i Azję Środkową, ma dwa garby, natomiast wielbłądy arabskie (Camelus dromedarius) posiadają tylko jeden. Jednak ilość "magazynów pożywienia" nie ma znaczenia, w pojemności, jaką mogą pomieścić. Zatem zwierzak o dwóch garbach nie przeżyje bez dostarczania nowych kalorii dłużej niż ten z jednym.

Warto zaznaczyć, że wielbłądy są doskonale przystosowane do życia w trudnych warunkach. Oprócz “przenośnych magazynów kalorii” są wyposażone w długie rzęsy, które chronią oczy przed burzą piaskową oraz potrafią zamknąć nozdrza, aby nie wpadał do nich powstały w tym czasie pył. Z kolei dzięki szerokim stopom nie zapadają się w wydmy.

źródło: whatnext.pl; focus.pl

Psi fryzjer pokazał wstrząsające nagranie. Tak właśnie się kończy zaniedbywanie pupila, "Biedactwo"
Pracownicy salonu urody dla psów zwrócili się z apelem do wszystkich opiekunów czworonogów, aby nie zapominali o regularnym rozczesywaniu sierści swoich pupili. Dołączono do niego filmik, na którym pokazano, czym może skończyć się zaniedbanie futerka przez dłuższy czas. Aż boli od samego patrzenia.Chociaż żaden człowiek nie chciałby chodzić ze skołtunionymi włosami, które boleśnie ciągnęłyby jego skórę, niestety niektórzy właściciele czworonogów nie zdają sobie sprawy, jak wielką krzywdę wyrządzają im, zaniedbując rutynową pielęgnację. W przeciwnym razie jedynym rozwiązanie może okazać się całkowite ogolenie sierści zwierzęcia. 
Czytaj dalej
Chomik uciekł z klatki. Nikomu nie przyszłoby do głowy, że ukryje się w takim miejscu
Chomiki to popularne domowe zwierzątka, które znane są ze swojego talentu do ucieczek. Trudno doceniać intelekt tych gryzoni, gdy znajduje się za kratkami, jednak po wydostaniu z klatki potrafią przysporzyć właścicielowi kłopotów. Przekonała się o tym pewna kobieta, znajdując swojego podopiecznego w nietypowym miejscu.Chomiki to urocze i mało wymagające stworzenia, które są jednymi z najczęściej wybieranych zwierzątek domowych, zwłaszcza przez najmłodszych członków rodziny.s W przeciwieństwie do szczurów czy myszy, swoim wyglądem zdecydowanie bardziej zachwycają, niż odstraszają. Prawdopodobnie dlatego tyle osób decyduje się na przygarnięcie go do swojego domu. 
Czytaj dalej