Swiatzwierzat.pl
koty

fot. EasyMorning/canva.com

Czy umaszczenia decyduje o charakterze kota?

10 Listopada 2021

Autor tekstu:

Karol Osiński

Udostępnij:

Zastanawialiście się kiedyś, czy kolor sierści kota może świadczyć o jego charakterze? Zdania w tej sprawie są podzielone, aczkolwiek zdaniem ekspertów ma to pewien wpływ na jego zachowanie. Oczywiście nie jest to jedyny czynnik, jaki wpływa na rozwój charakteru kota. Pod uwagę trzeba wziąć także m.in. wychowanie czy genetykę.

Podejście do kotów to kwestia sporna. Jedni je kochają, inni nienawidzą. W przypadku tej pierwszej grupy, koty często stanowią prawdziwą opokę naszych domów. Co prawda ich wygląd i umaszczenie to nie wszystko, gdyż o charakterze mruczka decyduje przede wszystkim jego zachowanie, nawyki czy ekspresja.

Kolor sierści kotów wpływa na ich charakter?

Czy umaszczenia kota ma związek z jego usposobieniem? Bez wątpienia jest w tym ziarno prawdy, choć nie jest to aspekt decyzyjny o charakterze naszych czworonogów z długimi ogonami.

Często można spotkać się z opiniami, że zarówno koty, jak i psy zachowują się tak, jak ich właściciele. W rzeczywistości zachowanie mruczka jest adekwatne do tego, w jakim otoczeniu się wychowuje, a także jakimi genami został obdarzony.

Czy zatem teoria o wpływie koloru sierści na charakter zwierzęcia jest wyssana z palca? Okazuje się, że niekoniecznie. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego sięgnęli aż do 1870 roku, by dokonać niezbędnych ku temu analiz. Wynik okazał się zaskakujący i rzucił zupełnie nowe światło na sprawę.

Wyniki badań wykazały, że znając barwę sierści kota, możemy poznać zarys jego charakteru. Posłużmy się kilkoma przykładami.

Zacznijmy od kotków rudych. Ich pozytywną cechą charakteru jest niezwykła czułość wobec ludzi, lecz z drugiej strony bywają kapryśne i bardzo uparte. Co więcej, zdarza im się być zazdrosnymi, gdyż kochają być w centrum uwagi, jednocześnie rozśmieszając ludzi.

pieski i krówki

Nagrała reakcję psów na udawaną śmierć. Nic nie poszło po jej myśli

CZYTAJ DALEJ

Natomiast koty o trójkolorowym umaszczeniu (biało-rudo-czarnym) cechują się bardzo silnym charakterem, dzięki czemu dobrze dogadują się ze swoimi zwierzęcymi współlokatorami, niezależnie od warunków mieszkalnych. Warto zaznaczyć, że im ciemniejszą sierść posiadają, tym mniejsza ich ochota do towarzystwa innych kotów. Weterynarze twierdzą, że są to koty nerwowe, dlatego badając je, zachowują się ostrożnie.

Przedstawmy też kotki czarno-białe. Tutaj zazwyczaj mamy do czynienia z kotami, które mają tendencję do drapania ludzi. Tym, co je cechuje, jest niewielka chęć do bycia łapanymi za szyje. Kiedy są trzymane na rękach i im to nie odpowiada, nie zawahają się użyć ich najgroźniejszych broni, jakimi są ostre pazurki i zęby.

Inne koty również mają swoje określone cechy charakteru, jednak ich umaszczenia są tak rozmaite, że ciężko je odpowiednio sklasyfikować. Natomiast warto zwrócić także uwagę na długość sierści.

Naukowcy są przekonani, że umaszczenie kota ma znacznie mniejszy wpływ na jego charakter niż otoczenie, w jakim się wychowuje i przebywa. Jeśli tylko jest taka możliwość, przy adopcji zwierzęcia warto poprosić o przybliżenie jego historii.

Zobacz zdjęcia:

koty

koty

254703958 563245574976070 7407647830409864180 n
Rurek

Jak dobrze znasz domowe zwierzaki?

Pytanie 1 z 3

Jaka rasa psa jest najpopularniejsza w Polsce?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Źródło: koty.pl

Karol OsińskiAutor

Redaktor portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Kot

Koty

Jak przywoływać koty w różnych zakątkach świata?

Czytaj więcej >

Koty

Czy koty widzą duchy? Cała prawda o kocich zmysłach

Czytaj więcej >

Koty

Kilka kotów w domu. Jak poznać, czy się lubią, czy raczej nie znoszą?

Czytaj więcej >

Koty

Czy laser dla kota jest szkodliwy? Zabawa światełkiem niesie więcej szkód niż pożytku

Czytaj więcej >

Koty

Czemu koty reagują tak dziwnie na głaskanie u nasady ogona?

Czytaj więcej >

Koty

Czym karmić kota, by uniknął niedoborów tauryny?

Czytaj więcej >