Swiatzwierzat.pl Pozostałe Czujny kot uratował turystów przed zaczadzeniem. Doszło do ewakuacji schroniska
PGHM Chamonix Mont-Blanc

Czujny kot uratował turystów przed zaczadzeniem. Doszło do ewakuacji schroniska

23 marca 2022
Autor tekstu: Ewa Matysiak

Turyści zatrzymujący się w schronisku górskim nieopodal Mont Blanc nie podejrzewali, że grozi im śmiertelne niebezpieczeństwo. Kocioł grzewczy był nieszczelny i wydzielał zabójcze ilości tlenku węgla. Przed niechybną tragedią uchronił ich kot.

Do niebezpiecznego incydentu doszło w czwartek, 10 marca we francuskim schronisku górskim, znajdującym się w pobliżu granicy z Włochami i Szwajcarią, zaledwie sześć dni po ponownym otwarciu obiektu.

Kot zaalarmował opiekuna o wycieku tlenku węgla

Późnym wieczorem kot należący do jednego z gości schroniska górskiego zaczął okazywać niepokój. Za wszelką cenę próbował obudzić swojego właściciela, co w końcu mu się udało. Wówczas turysta zorientował się, że jego samopoczucie uległo nagłemu pogorszeniu i ma problemy z oddychaniem.

Przebudzony opiekun zrozumiał, że zwierzę próbuje go przed czymś ostrzec, dlatego powiadomił zespół ratownictwa górskiego. Narciarze i poszukiwacze przygód nie mieli świadomości, że we wspólnym pomieszczeniu odnotowano wysoki poziom toksycznego tlenku węgla.

W wyniku alarmu, który wszczął czworonóg, 31 osób ewakuowano do innych budynków. Część z nich wymagała hospitalizacji, dlatego została przetransportowana helikopterem do szpitala w Sallanches. Jedna z kobiet znajdowała się w stanie krytycznym. Została przewieziona do szpitala w Genewie, a następnie umieszczona w komorze hiperbarycznej.

Jeden ze strażaków uczestniczących w akcji skomentował wczesne ostrzeżenie wydane przez kota: "Podobnie jak w wypadku wielu katastrof, również tym razem zwierzę odegrało rolę ratującą życie".

Gdyby nie czujny mruczek, który obudził swojego właściciela, mogłoby dojść do nieszczęścia.

Zatruć możesz się nie tylko w domu

Tlenek węgla, nazywany potocznie czadem jest bezwonnym, pozbawionym smaku, silnie trującym gazem, który powstaje na skutek niepełnego spalania paliw m.in. gazu, węgla, drewna, ropy, oleju i benzyny. Główną przyczyną zatrucia czadem są nieszczelne lub wadliwe urządzenia grzewcze takie jak piecyki gazowe i węglowe. Do tej grupy zaliczamy też urządzenia, które są użytkowane w pomieszczeniach bez wentylacji.

Czad zabija powoli i po cichu, odbierając świadomość. Ofiary „czadu” nie mają możliwości wykrycia zagrożenia . Jeśli już się orientują, zazwyczaj dochodzi do tego w momencie pojawienia się objawów zatrucia.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: koty.pl, connexionfrance.com/

Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. Niepowstrzymana chęć odkrywania nowości skłania ją do odwiedzania co rusz to ciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy