Swiatzwierzat.pl Koty Czego najbardziej boją się koty? Najpopularniejsze kocie lęki
fot. soupstock, canva.com

Czego najbardziej boją się koty? Najpopularniejsze kocie lęki

30 lipca 2022
Autor tekstu: Martyna Kucharczyk

Zastanawiałeś się kiedyś, czego twój kot boi się najbardziej? Jak się okazuje, przedstawicieli tego gatunku łączy kilka określonych lęków. Warto się o nich wiedzieć, by nie narażać swojego zwierzaka na niepotrzebny stres.

Mimo że koty należą do drapieżników, to tak naprawdę są bardzo delikatnymi stworzeniami. Przyczyn ich ostrożności można doszukiwać się w łańcuchu pokarmowym, w którym koty są jednocześnie drapieżnikami i ofiarami. Ze względu na to muszą pozostawać czujne i nieufne.

Czego boją się koty?

1. Fajerwerki, błyskawice

Głośne dźwięki połączone z hukiem uruchamiają w zwierzętach lęk pierwotny i narażają je na ogromny stres. Koty w większości wolą spokojniejsze i ciche otoczenie, jednak potrafią przyzwyczaić się do określonego hałasu, gdy są na niego wystawione od młodości. Fajerwerki i głośne wystrzały to jednak za dużo dla naszych czworonogów. Warto o tym pamiętać, w szczególności w okresie Nowego Roku.

2. Obcy

Gość w domu to dla wielu kotów sygnał do ukrycia się. Jednak warto zauważyć, że wiele zależy od wczesnego dzieciństwa. Koty, które miały kontakt z obcymi już na początku swojego życia, będą znacznie bardziej otwarte. Pozostałe za to będą potrzebowały dużo czasu i czułości, by przyzwyczaić się do nowej osoby.

3. Nowe zwierzę w domu

Gdy nowe zwierzę pojawi się w domu, narusza ono terytorium kota. Nie ma znaczenia, czy mówimy tu o psie, śwince morskiej czy innym kocie. Zwierzę może potrzebować trochę czasu, by nabrać zaufania do nowego towarzysza. Jeśli jednak czworonóg miał już od małego kontakt z innym stworzeniami, znacznie łatwiej mu będzie zaprzyjaźnić się z drugim zwierzęciem.

4. Nieznane przedmioty

Kot boi się ogórków? Przerażają go balony lub banany? Takie historie właściciele kotów przytaczają regularnie. Jeśli zauważymy, ze coś wywołuje ataki paniki u naszego mruczka, lepiej usunąć to z otoczenia lub wprowadzać powoli, by mógł się przyzwyczaić.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl . Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta . Bądź z nami!

Źródło: Popularne

Obserwuj nas w
autor
Martyna Kucharczyk

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy