Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Co zrobić, gdy pies zapiera się na spacerach i nie chce iść dalej? Powód wcale nie jest oczywisty
Klaudia Piechocka
Klaudia Piechocka 19.05.2023 14:26

Co zrobić, gdy pies zapiera się na spacerach i nie chce iść dalej? Powód wcale nie jest oczywisty

Pies się zapiera na spacerze
pixabay/tadeoka

Większość czworonogów korzysta w pełni z codziennych spacerów, węsząc i eksplorując okolicę. Czasem jednak możesz zauważyć, że twój pupil siada i nie chce iść dalej. Dowiedz się, co jest powodem upartego zachowania i jak skłonić go do posłuszeństwa podczas aktywności fizycznej na zewnątrz.

Powodów może być wiele, nie zawsze zachowanie jest wynikiem spacerowania w nieatrakcyjnym dla psa kierunku. Wykazując cierpliwość i zaangażowanie, na pewno dojdziesz do porozumienia z pupilem.

Dlaczego pies zapiera się na spacerze?

Jeśli doświadczyłeś podobnej sytuacji - wiedz, że nie jesteś sam. Istnieje kilka powodów, dla których twój pupil może odmawiać dalszego spaceru. Ważne jest znalezienie odpowiedniej przyczyny, by wiedzieć, jak rozwiązać uporczywy problem.  

Jednym z powodów jest próba wymuszenia upatrzonego celu, może nim być na przykład spacer w kierunku psiego wybiegu. Jeśli pies zaczyna zapierać się na spacerze, nie powinieneś mu ulegać, ponieważ uzna swoje zachowanie za odpowiednie. Warto zastanowić się, czy spacery są wystarczająco długie - być może twój czworonóg potrzebuje więcej czasu na zaspokojenie instynktów. Spacer dookoła bloku nie zawsze będzie wystarczający, nie zaspokoi potrzeby ruchu i węszenia psa. Z drugiej strony, jeśli przechadzka była długa - zwierzak może być zmęczony. Aktywność może być wyjątkowo męcząca, gdy pupil nie jest przyzwyczajony do większego wysiłku lub podczas upałów. Jeśli zauważysz, że twój pies siada lub kładzie się podczas spaceru, szuka cienia lub ciężko dyszy - pozwól mu na odpoczynek. Pamiętaj o zabieraniu ze sobą butelki z wodą, która umożliwi zwierzakowi ochłodzenie i szybsze zwalczenie zmęczenia. 

Zastanów się, czy szelki lub obroża są wygodne dla psa. Możliwe, że powodują dyskomfort, który zniechęca do dalszej wędrówki. Możesz zaobserwować wtedy drapanie, tarzanie w trawie lub próbę wyswobodzenia z uwięzi. 

Targi rzeczy dla zwierząt Meet my Buddies odbędą się już 20 i 21 maja w centrum Warszawy - musicie tam być!

Lęki i problemy zdrowotne również mogą być przyczyną

Jeśli psiak boi się czegoś w otoczeniu, może odmawiać dalszego poruszania się. Szczególnie możliwe jest to w przypadku szczeniaków lub dorosłych psów, które znajdują się w nieznajomym miejscu. Objawem strachu jest zazwyczaj skulona postawa, oklapnięte uszy i schowany ogon. Pierwszą reakcją powinno być znalezienie źródła lęku, może to być na przykład kosz na śmieci, znak drogowy lub pewien zapach. 

Powodem może być jednak jeden z problemów zdrowotnych. Upewnij się, że twój pupil nie jest ranny. Uraz zatrzymujący psa może być niewielki, np. zraniona poduszka łapy lub paznokieć. Dokładnie obejrzyj zwierzaka pod kątem obrażeń i w razie potrzeby skonsultuj się z weterynarzem.

Problemem, zwłaszcza u starszych psów, może być także ból stawów. Dysplazja stawu biodrowego i zapalenie są częstymi przyczynami cierpienia. Możesz w takim przypadku zaobserwować np. próbę odciążenia jednej z kończyn podczas chodzenia lub skomlenie przed zatrzymaniem. Jeśli taka sytuacja ma miejsce, zabierz swojego pupila na badania.

Sposoby na ruszenie psa

Jeśli sytuacja nie wynika z problemów zdrowotnych lub dyskomfortu, istnieje kilka sposobów, które mogą zachęcić twojego czworonoga do dalszego spaceru:

  • Naucz psa reakcji na imię i skutecznego przywołania
  • Urozmaicaj codzienną wędrówkę i wybieraj inne trasy
  • Naucz psa odpowiedniego chodzenia na smyczy
  • Nagradzaj dobre zachowania podczas spaceru
  • Zadbaj o aktywne spędzanie czasu 

Nie powinieneś przekupywać psa przysmakami lub ciągnąć za smycz - może to pogorszyć jego zachowanie. Ważne jest także, by nie krzyczeć na zwierzaka, ponieważ opór może być spowodowany różnymi czynnikami, nie zawsze jest to próba wymuszenia.

jeremy-stenuit-utKh_3JpSsA-unsplash.jpg
unsplash/Jérémy Stenuit

Źródło: psy.pl, rivergateveterinaryclinic.com

Tagi: Pies
Pokazali, co wyszło z lasu pod Białymstokiem. Mało kto zgadnie, co to za zwierzę, "Zgłupiałam"
zając w Parku Narodowym
Na facebookowym profilu Polskich Parków Narodowych udostępniono zdjęcie, które wywołało niemałe zamieszanie w sieci. Internauci zachodzą w głowę, co znajduje się na fotografii. Pod nią zamieszczono jedynie humorystyczny podpis “misiaczek”. Jesteś w stanie określić, co wyszło z puszczy?Natura potrafi zaskakiwać - to stwierdzenie nie podlega dyskusji. Chociaż szacuje się, że do dziś opisano około 2 mln zwierząt i roślin na Ziemi, to mało kto jest w stanie określić, czym jest tajemnicze stworzenie, które udało się uchwycić na zdjęciu z Puszczy Knyszyńskiej. Spróbuj określić, czym jest enigmatycznie wyglądający “misiaczek”.
Czytaj dalej
Tego już za wiele. Słynna kocia kawiarnia nie chce gościć małych dzieci, rodzice posunęli się za daleko
Dziecko dotyka kota
Kocie kawiarnie cieszą się wciąż dużą popularnością wśród odwiedzających, a zwłaszcza dzieci w wieku szkolnym. “Biały Kot” z Gdyni wprowadził ważną zmianę, przez którą nie wszystkie maluchy będą mogły skorzystać z jej usług. Powód? Chodzi o bezpieczeństwo kocich rezydentów. Pracownicy chcą zadbać o to, by zwierzęta czuły się swobodnie i dobrze w lokalu. Kocia kawiarnia “Biały Kot” nie może narzekać na brak zainteresowania ze strony odwiedzających. Mruczki towarzyszą w niej wszystkim chętnym, którzy rozsiądą się przy jednym ze stolików z ciastem czy kawą. Jednak teraz regulamin uległ zmianie i o tym, czy będzie można skorzystać z jej usług, zadecyduje wiek.
Czytaj dalej