Co z "naszymi" niedźwiedziami? Lasy Państwowe publikują niepokojące zdjęcie ku przestrodze
Leśnicy udostępnili w sieci niepokojące zdjęcie, które może służyć za przestrogę dla wszystkich miłośników leśnych wędrówek. Powodem są niedźwiedzie. Okazuje się, że drapieżniki mają problem z zapadnięciem w zimowy sen, mimo panującej, zwłaszcza na południu zimowej aury.
Jest już druga połowa grudnia i choć niedźwiedzie należą do gatunków, które zimę spędzają pogrążone w śnie, nadal przechadzają się po lasach w poszukiwaniu pożywienia. Dowód na to pokazali leśnicy z Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne. To także ostrzeżenie dla turystów, by zachowali szczególną ostrożność.
Stary niedźwiedź mocno... nie śpi?
Leśnicy z Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne w ostatnim czasie zauważyli ślady, które wyraźnie ich zaniepokoiły. Mianowicie na pokrytych śniegiem leśnych ścieżkach zauważyli tropy niedźwiedzi. Swoje znalezisko sfotografowali, a dowody na to, że drapieżniki te jeszcze nie popadły w sen zimowy, zamieścili w sieci.
- No nie śpią. Jeszcze ustrzyckie niedźwiedzie nie śpią - czytamy w opisie pod zdjęciem przedstawiającym odciśniętą łapę drapieżnika.
Chociaż gady i nietoperze po pierwszych przymrozkach zapadły już w zimowy sen, eksperci podejrzewają, że niedźwiedzie wciąż szukają pożywienia, dzięki któremu zgromadzą potrzebny tłuszcz, pozwalający im na przezimowanie we wcześniej przygotowanych gawrach. Jednak zwracają też uwagę, że zwierzęta te nie pozostają w nich aż do wiosny.
Kazimierz Nóżka, leśniczy z Nadleśnictwa Baligród, jeszcze niedawno przekonywał, że zapowiada się sroga, śnieżna i mroźna zima ze względu na urodzaj owoców oraz otyłość niedźwiedzi, aczkolwiek uwadze eksperta nie umknął fakt, iż w ciągu ostatnich lat niedźwiedzie zmieniły nieco swoje zimowe przyzwyczajenia. Choć zimą obniżają zdecydowanie swoją aktywność i popadają w zimowy letarg, coraz częściej wychodzą z gawry, aby podkraść jedzenie jeleniom czy żubrom.
- To znaczy, że nie możemy polegać na słowach dawnej dziecięcej piosenki "Stary niedźwiedź mocno śpi" - zaznacza Nóżka.
Leśnicy przewidują, że do ukrycia się w gawrze niedźwiedzi zachęci silny mróz i pokrywa śnieżna, która będzie sprawiać im problemy podczas przemieszczania. Zazwyczaj stanowi ją około metr białego puchu.
Spacerując po lesie, miej się na baczności
Choć rzadko zdarza się, aby zwierzę samo z siebie rzuciło się na napotkanego turystę, ataku ze strony niedźwiedzia można spodziewać się w kilku sytuacjach. Zdecydowana większość zachowań agresywnych jest reakcją defensywną, a zatem gniewu ze strony z pozoru nieszkodliwego "misia" możesz doświadczyć, kiedy znajdziesz się między matką a młodymi, co może zdarzyć się przypadkowo, szczególnie, że pod koniec lata młode oddalają się od matki nawet na ponad 100 metrów. Do groźnych sytuacji dochodzi również w wyniku zaskoczenia drapieżnika podczas żerowania, zwłaszcza przy zabitej ofierze, co jest odbierane jako próba zabrania jej. Eksperci radzą, by w razie napotkania niedźwiedzia podczas leśnej wędrówki zmienić kierunek marszu. Bardzo ważne, aby zachować przy tym spokój i nie biec, ponieważ uciekinier dla niedźwiedzia będzie zachowywać się jak potencjalna zdobycz. Jeśli już dojdzie do bezpośredniej konfrontacji z drapieżnikiem w trakcie ucieczki zaleca się zrzucić z siebie część garderoby, która może go chociaż na chwilę zatrzymać.
Dołącz do nas
Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!
źródło: o2.pl; podroze.onet.pl