Swiatzwierzat.pl Inne zwierzęta Co Karol III odziedziczył po śmierci Elżbiety II? W skład majątku wchodzą nietypowe zwierzęta
ANDY BUCHANAN/AFP/East News, STEFAN ROUSSEAU/AFP/East News

Co Karol III odziedziczył po śmierci Elżbiety II? W skład majątku wchodzą nietypowe zwierzęta

15 września 2022
Autor tekstu: Ewa Matysiak

8 września 2022 roku brytyjska rodzina królewska ogłosiła śmierć królowej Elżbiety II, najdłużej panującej monarchini w historii Wielkiej Brytanii. Karol III odziedziczył po matce nie tylko tron. Choć testamenty królewskie nigdy nie są upubliczniane, to d ziedziczenie w rodzinie królewskiej dotyczy również rzeczy o wartości raczej tradycyjnej niż materialnej.

Brytyjski tron objął najstarszy syn zmarłej Elżbiety II - Karol III. Do tej pory żadne testamenty królewskie nie zostały upublicznione, a wartość prywatnego majątku rodziny królewskiej pozostaje pilnie strzeżoną tajemnicą. Niemniej jednak część fortuny monarchini podano do ogólnej wiadomości już ponad 700 lat temu.

Zgodnie z sięgającym XII wieku zwyczajem, brytyjski monarcha może rościć sobie prawa do określonych gatunków zwierząt - i bynajmniej lista nie kończy się na psach rasy corgi.

Król Karol III odziedziczył ogromny majątek, w tym egzotyczne zwierzęta

Królowa Elżbieta II była wielką miłośniczką zwierząt. Od najmłodszych lat otaczała się najróżniejszymi stworzeniami. Fascynowała się jeździectwem, a przez całe życie towarzyszyły jej psy rasy corgi.

Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że w skład majątku brytyjskiej monarchini wchodzi nie tylko największy na świecie oszlifowany diament, wyceniana na setki milionów funtów biżuteria, kolekcja samochodów, prywatne banknoty, kolekcja dzieł sztuki, liczne posiadłości, pałace, zamki, a nawet dno brytyjskiego morza. Zgodnie z tradycją, także królewska menażeria przechodzi w spadku na następcę tronu.

Po śmierci Elżbiety II król Karol III został współwłaścicielem wszystkich nieoznakowanych łabędzi pływających na otwartych wodach Wielkiej Brytanii. Przywilej ten dzieli z dwiema brytyjskimi firmami Vintners i Dyers. Około 800 lat temu łabędzie były zagrożone kłusownictwem, gdyż rozsmakowała się w nich zamożna szlachta. Mięso tych zwierząt uznawano za przysmak, którego nie wolno było jeść zwykłym ludziom, stąd stały się symbolem królewskiego statusu. Dziś działania związane z tymi ptakami skupiają się wokół ich ochrony, z tego też powodu nadal obserwuje się tradycję corocznego „podnoszenia łabędzi” (ang. swan upping), podczas którego łabędzie pływające w Tamizie są łapane, obrączkowane i ponownie wypuszczane na wolność.

Lista królewskich zwierząt jest zaskakująco długa

Nawiasem mówiąc, łabędzie to nie jedyne zwierzęta wchodzące w skład majątku zmarłej królowej. Na mocy prawa ustanowionego w 1324 roku przez króla Edwarda II władca ma również prawa m.in. do delfinów, jesiotrów, morświnów i wielorybów, jeśli zostaną schwytane w odległości trzech mil od Wielkiej Brytanii.

Oprócz tego, monarcha jest właścicielem stadniny koni wyścigowych pełnej krwi angielskiej oraz kolonii nietoperzy zamieszkujących główny hol zamku Balmoral. Królowa rzekomo nie pozwala personelowi rozgonić zwierząt z posiadłości. Na liście znajduje się też para żółwi olbrzymich, które podarowano Jej Królewskiej Mości podczas oficjalnej wizyty na Seszelach w 1972 roku. Zwierzęta mieszkają w londyńskim ogrodzie zoologicznym i w teorii mogą dożyć nawet 200 lat.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl . Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta . Bądź z nami!

Źródło: onet.pl, newsogoos.com

Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. Niepowstrzymana chęć odkrywania nowości skłania ją do odwiedzania co rusz to ciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy