Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Ciekawostki o kotach. 10 rzeczy o mruczkach, o których nie miałeś pojęcia
Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka 25.12.2019 17:20

Ciekawostki o kotach. 10 rzeczy o mruczkach, o których nie miałeś pojęcia

Ciekawostki o kotach. 10 rzeczy o mruczkach, o których nie miałeś pojęcia
fot. unsplash.com Oleg Ivanov

Ciekawostki o kotach: czy na pewno wiesz wszystko na temat swojego ulubieńca? Będziesz zdumiona, jakie umiejętności posiada twój kot! Oto 10 rzeczy o mruczkach, o których nie miałeś pojęcia!

Dlaczego koty chętnie wspinają się na drzewa, lecz aby mogły zejść, nierzadko potrzeba pomocy straży pożarnej? Czemu kot dosłownie rzuca się na miskę pełną mięsa, a na sam zapach słodkich ciasteczek krzywi się i prycha? Ile jest prawdy w wyrażeniu „uczulenie na kocią sierść”? Nawet najwięksi kociarze czasem nie zdają sobie sprawy, że na temat ich podopiecznych krąży wiele nieprawdziwych przekonań i stereotypów, które nie mają najmniejszego odzwierciedlenia w rzeczywistości. Poznaj ciekawostki o kotach, które wywrócą twój świat do góry nogami! Spodziewałbyś się tego po swoim zwierzaku?

Ciekawostki o kotach: czego nie wiedziałeś o swoim mruczku?

1. Uczulenie na kocią sierść? Bzdura!

Chociaż sformułowanie „uczulenie na koty” weszło na stałe do języka, to naprawdę wielkie uproszczenie. Uczulenie jest wywoływane przez nadwrażliwość na białko, które znajduje się w kociej ślinie, czyli Fel D1. Dlatego alergicy marzący o kocie powinni przygarnąć osobnika jednej z ras, których ślina zawiera obniżoną ilość Fel D1.

2. Człowiek ma pięć zmysłów, a kot… sześć

Ludzie poznają świat za pomocą pięciu zmysłów: wzroku, słuchu, węchu, dotyku i smaku. Tymczasem ich pupile posiadają dodatkowy szósty zmysł. Co to takiego?

Nie sugerujcie się tytułem pewnego znanego filmu z 1999 roku – nie chodzi o umiejętność widzenia duchów! Połączenie zmysłu węchu i smaku, umiejscowione w organie Jacobsona, czyli górnej części podniebienia. Dlatego zdarza się, że kiedy twój zwierzak dokładnie coś obwąchuje, szeroko otwiera pyszczek. Wtedy cząsteczki przenoszące zapach lądują na języku.

3. Koty nie piją mleka

A już na pewno nie powinny go pić! Inaczej grożą im poważne konsekwencje zdrowotne: zawiera ono laktozę, której koty nie są w stanie strawić. Przez wieki właściciele mruczków nie zdawali sobie z tego sprawy, narażając życie swoich ulubieńców. Pamiętacie kota Filemona, który przepadał za białym napojem?

To prawda, że jeśli podsuniesz swojemu zwierzakowi miskę pełną mleka, z pewnością chętnie ją wychłepcze do dna. Niestety, nawet kiedy podasz mu mleko pozbawione laktozy, nie przyniesie mu to żadnych korzyści, lecz doprowadzi do szybkiego wzrostu wagi. Zamiast podawać pupilowi mleko odzwierzęce, kup w sklepie specjalnie modyfikowany mleczny napój z cennymi dla kota składnikami odżywczymi.

4. Dlaczego kot nie umie zejść z drzewa?

Na pewno wielokrotnie widziałaś, jak strażak musiał ściągnąć kota z drzewa. Dlaczego mruczki mają taki problem z samodzielnym zejściem? Nie chodzi wcale o to, że boją się wysokości…

Przyczyna tkwi w budowie ich pazurków. Są wygięte w kształt haków, przez co doskonale działają przy wspinaczce, ale uniemożliwiają drogę powrotną. Dlatego lepiej pilnować swojego pupila, kiedy zaczyna kręcić się w pobliżu drzewa!

5. Słodycze? Nie dla kota

Słodycze są szkodliwe dla kotów, a ich jedzenie może wywołać u zwierzaków poważne problemy z żołądkiem. Jeśli jednak chcesz sprawić mu przyjemność i znaleźć „bezpieczną” słodką przekąskę – szkoda twojego wysiłku. Koty po prostu nie czują tego smaku. Ponieważ zwyczajnie nie potrzebowały danej umiejętności przez tysiąclecia polowań na gryzonie, ewolucja ją wyeliminowała. Dodatkowo nie są w stanie poczuć kwaśnego i słonego smaku.

6. Kot ma rewelacyjny wzrok? Bynajmniej!

To prawda, że jeśli chodzi o wzrok, to bardzo daleko nam do kocich zdolności. Mruczki widzą sześć razy lepiej niż ich właściciele. Jednocześnie są w stanie dojrzeć coś z pełną dokładnością zaledwie do około sześciu metrów.

Ile razy zdarzyło ci się usłyszeć, że koty widzą w ciemnościach, a poruszanie się w nocy nie sprawia im najmniejszego problemu? Niestety, bez jednej strużki światła są zupełnie zagubione. Ze znacznie większą łatwością poruszają się w półmroku i są pod tym względem wyjątkowe na tle większości zwierząt.

7. Twój mruczek wie, kiedy podajesz mu wodę z kranu

W przeciwieństwie do ludzi, dla których woda jest pozbawiona czegoś, co możemy określić jako „smak”, koty mają umiejętność smakowania wody. Doskonale rozróżniają, czy zawartość ich miseczki pochodzi z butelki, czy kranu. Ciekawostka: w zależności od kota, jedne będą zachwycone mętną wodą z rzeki, a inne zasmakują w mineralnej.

8. Ludzie mają odcisk palca, a koty…

Każdy człowiek posiada unikalny wzór linii papilarnych, a koty –nos! Nie istnieją identyczne kocie nosy: różnią się najdrobniejszymi zmianami w kolorze, szerokości, kształcie nozdrzy, fakturze albo kącie nachylenia. Dlatego, gdyby koty były zatrzymywane przez policję, kazano by im oddawać odciski nie łapek, ale właśnie nosów. Pamiętaj o tym, kiedy zdarzy ci się okazja dokładniej przyjrzeć pyszczkowi swojego pieszczocha.

9. Masz kota? Prawdopodobnie pożyjesz dłużej!

To potwierdzone naukowo – koty pozytywnie wpływają na zdrowie domowników. Osoby, które są opiekunami kotów, żyją średnio o pięć lat dłużej.

Dodatkowo mruczki, dzięki wyostrzonym zmysłom, często wykrywają choroby swoich właścicieli. Potrafią szybko zorientować się, że ich pan choruje na nowotwór albo guz i sygnalizują to, z upodobaniem układając się w danym miejscu. Głaskanie i zabawa z kotem rewelacyjnie łagodzi stres i pomaga się zrelaksować. Poza tym historia zna przypadki wielu kotów, które ocaliły życie swoim właścicielom.

10. Czarny kot wcale nie przynosi pecha

Przez wieki uważano, że czarny kot przynosi pecha. Z tego powodu wiele nieszczęsnych mruczków straciło życie jako pomocnicy czarownic i wysłannicy diabelskich sił.

Do dziś nie brakuje zabobonnych osób, które na widok takich futrzaków przebiegających im drogę, natychmiast najszybciej zmieniają trasę. Jednak nie istnieją żadne przesłanki, świadczące za tym, że właścicielom mruczków w określonym kolorze częściej przytrafiają się pechowe zdarzenia. Ciekawostki o kotach z całego świata zawierają opowieści o przynoszących szczęście czarnych osobnikach, np. cieszą się one wyjątkową estymą w Japonii jako symbol dobrobytu.

Zobacz zdjęcia kotów z całego świata. To naprawdę zdumiewające zwierzęta!

ciekawostki o kotach

Ciekawostki o kotach: sprawdź, czego nie wiedziałaś o swoim pupilu!

ciekawostki o kotach

Twój kot otwiera szeroko pyszczek podczas wąchania? Przyczyną jest jego szósty zmysł.

ciekawostki o kotach

Czarny kot wcale nie przynosi pecha. W niektórych regionach jest wręcz uważany za symbol pomyślności!

ciekawostki o kotach
ciekawostki o kotach
fot. unsplash.com Gogolev Aleksandr

Zabawa z kotem wydłuża życie. To zostało udowodnione przez naukowców!

ZOBACZ TEŻ:

  1. Ile smaków czuje kot? Ta informacja zadziwia wszystkich
  2. Mity o kotach. 7 najczęściej powielanych mitów na temat kotów
  3. Zalety posiadania kota! 7 dowodów na to, że twoje życie będzie lepsze