Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Światowy Dzień Chomika 2020. 10 ciekawostek o gryzoniach
Monika Krupska
Monika Krupska 12.04.2020 02:00

Światowy Dzień Chomika 2020. 10 ciekawostek o gryzoniach

Chomik siedzi na stole.
pixabay/Free-Photos

Tak samo jak psy czy koty, chomiki mają swoje święto. 12 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Chomika. Dziś warto naszym gryzoniom dać dużą marchewkę lub liść sałaty. Specjalnie z tej okazji przygotowaliśmy listę 10 ciekawostek o tych gryzoniach. Zobacz, czy wszystko wiedziałeś.

Światowy Dzień Chomika 2020

1. Matki mogą zjeść swoje młode - jeśli samiczka nie będzie miała po urodzeniu zapewnionych odpowiednich warunków, a także ciszy, spokoju i dużo jedzenia i picia, to może zjeść swoje dzieci. Matka może zjeść potomstwo, aby dodać sobie siły i energii lub będzie chciała jednym z maluchów wykarmić pozostałe młode. Samica zagryza też potomstwo, gdy jest ono chore i wie, że nie przeżyje.

2. Ciąża samiczki - zaczęliśmy od przykrych rzeczy, ale co warto podkreślić chomiki rozmnażają się przez cały rok. Samiczka może urodzić nawet 7 razy w ciągu 12 miesięcy. Jej ciąża trwa 21 dni. Rodzi się ok. 4-7 młodych.

3. Szybkie oddychanie - chomiki oddychają 75 razy na minutę. Czy to dużo? Zdecydowanie! Dorosły, zdrowy człowiek oddycha z częstotliwością ok. 12-15 oddechów na minutę. 

4. Nie lubią wody - chomiki nie są fanami wody i pod żadnym pozorem nie wolno ich kąpać! Zwierzątka myją się same i nie trzeba im w tym pomagać. W klatkach chomików nie powinno jednak zabraknąć wody do picia.

5. Układ w klatce - chomiki przywiązują się do swoich domków i nie lubią, gdy ktoś im je rusza. Gryzonie nie przepadają za zmianami w klatce, więc po sprzątnięciu brudnych trocin, wszystko powinno zostać ułożone tak jak wcześniej. 

6. Aktorstwo pierwsza klasa - w momencie zagrożenia życia chomik nie próbuje uciekać, a może wywrócić się na plecy i udawać nieżywego. Brzmi nieprawdopodobnie? My dajemy 5 za grę aktorską.

7. Są obrażalskie - gryzonie nie tylko rozpoznają swojego właściciela, ale i mogą się na niego obrazić! Lepiej nie zabierać zwierzątku ulubionej zabawki. Konsekwencje tego czynu mogą być nieprzyjemne.

8. Długie dystanse - chomiki uwielbiają biegać w kołowrotkach i czasem wydaje się, że nigdy się nie zatrzymują. Gryzonie potrafią przebiec w nich wiele kilometrów. Oczywiście wszystko zależy od ich wielkości, wieku czy wagi. Internauci prześcigają się w liczbach i z chęcią dzielą dystansami swoich gryzoni. Mówi się, że zwierzę jest w stanie przebiec ok. 7-9 km w ciągu jednego dnia!

9. Uwielbiają spać - nie koty, a właśnie chomiki są wielkimi fanami snu! Gryzonie śpią ok. 16 godzin w ciągu dnia, co stanowi 75 proc. ich życia. Chomiki prowadzą życie nocne i jeśli ktoś jest wrażliwy na dźwięki, to nie powinien klatki z pupilem trzymać w pokoju, gdzie śpi. Nocą chomik chodzi po klatce i kręci się w kołowrotku. To jego ulubiona pora na trening!

10. Żyją krótko - niestety, ale chomiki nie żyją długimi latami. Ich średnia długośś życia wynosi ok. 2 lat. Co ciekawe, najdłużej żyjący chomik umarł dopiero w wieku 9 lat.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Chomiki śpią w dzień. pixabay/metalboy25

Zwierzęta żyją ok. 2-3 lat.pixabay/marcelaarrubla0329

Źródło: ciekawe.org, urzadzamy.pl,