Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Border collie sprowadził pomoc do rannego w wypadku pana. "Prawdziwy Lassie"
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 02.08.2022 16:33

Border collie sprowadził pomoc do rannego w wypadku pana. "Prawdziwy Lassie"

Akcja ratunkowa
facebook/Nevada County Sheriff's Search & Rescue

Pewien amerykański turysta uległ poważnemu wypadkowi podczas górskiej wspinaczki. Mężczyzna spadł z wysokości 21 metrów i nie mógł wstać. Ratownicy mieliby duży problem z jego namierzeniem, gdyby nie wierny czworonożny przyjaciel, który wskazał im drogę.

Kto nie słyszał o jednej z najwierniejszych ras psów, jaką jest owczarek szkocki collie? Zwierzaki te zostały spopularyzowane przez film „Lassie, wróć”, opowiadającym piękną lekcję o przyjaźni między człowiekiem a psem. Nie trzeba jednak szukać dowodów międzygatunkowego przywiązania wyłącznie w fikcji. Jedna z równie poruszających historii miała niedawno miejsce w stanie Nevada.

Turysta spadł z wysokości 21 metrów

W czwartek, 14 lipca Biuro Poszukiwań i Ratownictwa Szeryfa Hrabstwa Nevada otrzymała informację o 53-letnim turyście, który doznał obrażeń w trakcie górskiej wspinaczki. Mężczyzna spadł ze stromego zbocza w lesie Tahoe, łamiąc biodro oraz kilka żeber.

Chociaż poszkodowanemu udało mu się doczołgać do miejsca, z którego mógł wezwać pomoc, nie był w stanie określić swojego dokładnego położenia. Zespół ratunkowy namierzył lokalizację, z której wykonano połączenie, a w tym czasie 25 ratowników przeczesywało rozległy teren w poszukiwaniu rannego mężczyzny.

Pies wskazał właściwą drogę, "Jak historia z filmu"

W pewnym momencie do dwóch ratowników podbiegł czarno-biały pies rasy border collie. Jak wspominają, napotkane zwierzę zachowywało się w nietypowy sposób. Uporczywie podskakiwało i kręciło się w kółko, starając się zwrócić na siebie uwagę. Wtedy dotarło do nich, że pies najprawdopodobniej chce poprowadzić ich do swojego właściciela.

Ratownicy niezwłocznie ruszyli śladem czworonoga. Przez około 180 metrów podążali za nim przez las, aż dotarli do miejsca, w którym leżał 53-latek. Na miejsce skierowano helikopter, którym przetransportowano rannego turystę do najbliższego szpitala.

Na początku nie dowierzaliśmy w to co się stało, bo brzmiało to jak historia z filmu –powiedział Sgt. Dennis Haack z Biura Poszukiwań i Ratownictwa Szeryfa Hrabstwa Nevada. -Kiedy ekipa wróciła i opisała nam całą historię, wynikało z niej, że pies faktycznie doprowadził ratowników do poszkodowanego.

Czworonożny przyjaciel człowieka o imieniu Saul również został zabrany do pobliskiego miasta Grass Valley. Po wylądowaniu otrzymał zasłużony posiłek i mnóstwo smakołyków w ramach podziękowania. Jego właściciel trafił do szpitala, gdzie poddaje się leczeniu.

Może i Sal nie jest tej samej rasy, co legendarny Lassie, ale nie można mu odmówić sprytu i rozumu. Dzięki swojej lojalności oraz szybkiej reakcji służb ratunkowych, życiu mężczyzny nie zagraża już niebezpieczeństwo.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: Nevada County Sheriff's Search & Rescue