Swiatzwierzat.pl

pixabay/ralf82

Bobry na celowniku. Rolnicy chcą odstrzału, czy GDOŚ wyda zezwolenie?

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Mieszkańcy 6 sołectw w województwie lubelskim narzekają na szkody wynikłe na skutek działalności inżynierskiej bobrów. Konstrukcje budowane przez te zwierzęta doprowadzają do zalewania lokalnych dróg, łąk i pól uprawnych. W związku z tym rolnicy zwracają się z prośbę o zredukowanie ich populacji.

Problem bobrowych tam niemal co roku wraca jak bumerang. W Szumowie, Wólce Nowodworskiej, Olesinie, Klementowicach, Dębie i Kurowie sytuacja eskalowała do tego stopnia, że do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie wpłynął wniosek o odstrzał zwierząt wykonujących prace retencyjne.

Zwierzęta pod ochroną na muszce

- Z powodu otrzymywanych zgłoszeń od rolników złożyliśmy wniosek do RDOŚ o zgodę na redukcję populacji bobra. Poinformowaliśmy o problemie i czekamy na wskazanie jego właściwego rozwiązania - tłumaczy Arkadiusz Małecki, wójt gminy Kurów.

Wójt zaznaczył, iż zdaje sobie sprawę z tego, że bobry znajdują się na liście gatunków chronionych częściowo. Właśnie dlatego, aby ich odstrzał był zgodny z prawem, konieczne jest uzyskanie zgody regionalnej dyrekcji.

Jak donosi "Dziennik Wschodni", do regulacji populacji bobrów zgłosili się miejscowi myśliwi z koła łowieckiego, natomiast mieszkańcy są proszeni o zgłaszanie konkretnych numerów działek, gdzie zamieszkują ssaki budujące tamy i żeremie.

Konieczność czy zabójcza przezorność?

Jak wyjaśnia Paweł Duklewski, rzecznik RDOŚ w Lublinie, szkody powodowane przez bobry to powszechny problem, który występuje w całym kraju.

- Z gmin naszego województwa otrzymujemy średnio powyżej dwudziestu wniosków o pozwolenie na ich odstrzał w roku - mówi. - To jest gatunek, który nie ma naturalnych wrogów, więc bardzo szybko rozmnaża się i zajmuje nowe terytoria, wchodząc w kolizję z gospodarką prowadzoną przez człowieka. W przypadku, gdy Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wyda zezwolenie na odstrzał, do bobrów będzie można strzelać wyłącznie w okresie jesienno-zimowym, maksymalnie do połowy marca.

Przypominamy, że w 2020 roku GDOŚ w Warszawie zezwolił na odstrzał niemal 1500 bobrów na terenie Mazowsza. Decyzję tłumaczono rosnącą liczbą wniosków o odszkodowanie za szkody wyrządzone przez bobry, przegęszczeniem populacji bobra i zajmowaniem przez niego suboptymalnych siedlisk jak np. płytkie rowy melioracyjne. 

Źródło: Dziennik Wschodni, bagna.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]  Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta.  Bądź z nami

Tagi:

Podobne artykuły

Pozostałe

31. finał WOŚP bez fajerwerków? Jurek Owsiak obiecał zatroszczyć się o zwierzęta
Czytaj więcej >

Pozostałe

Internauci oburzeni kreacją Kylie Jenner. Gloryfikacja polowań na zwierzęta? Zaskakujące stanowisko PETA
Czytaj więcej >

Pozostałe

Holandia chce zakazać designerskich ras psów i kotów. Na "czarnej liście" najpopularniejsze pupile
Czytaj więcej >

Pozostałe

Jaki jesteś w miłości? Wszystko zależy od tego, czy najpierw zauważysz ptaki, czy konia
Czytaj więcej >

Pozostałe

Rolnik nie wierzył, że zniosła to kura. Na widok jajka z ogonem w sieci zapanował szał
Czytaj więcej >

Pozostałe

Pożar w stadninie koni Huculski Raj. Prawie wszystkie zwierzęta zginęły, dwie osoby w szpitalu
Czytaj więcej >
Ewa Matysiak

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]