Swiatzwierzat.pl
pixabay/Aaron_H

pixabay/Aaron_H

Warszawa: Biblioteka zachęca do wypożyczenia lub oddania książki w towarzystwie psa

26 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Monika Krupska

Udostępnij:

To dopiero początek, ale być może wkrótce więcej miejsc otworzy się na zwierzęta. Urząd Dzielnicy Żoliborz właśnie poinformował o wspaniałej akcji, która pozwala połączyć wyprowadzenie psa na spacer z wypożyczeniem lub oddaniem książki. Teraz czworonogi nie będą musiały stać przed drzwiami, a wejdą z właścicielami do środka.

Pilotażowa akcja uchroni zwierzęta przed stresem, a także ryzykiem kradzieży. Wszystkie psy - małe, średnie i duże będą mogły wejść z opiekunem do żoliborskiej placówki. A jeśli będą spragnione napiją się wody z miski.

Z psem do biblioteki

- Chcemy stać się miejscem bardziej przyjaznym i otwartym na potrzeby naszych mieszkańców. Wiele osób zwraca uwagę, że byłoby im wygodniej podejść do biblioteki przy okazji spaceru z psem i wejść razem do środka. Szczególnie ważne jest to w sytuacji, w której pupil źle znosi zostawanie bez opieki w nieznanym sobie miejscu – mówi Paweł Michalec, burmistrz Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy.

Akcja nieprzypadkowo uruchamiana jest właśnie teraz. Urzędnicy wzięli pod uwagę pandemię oraz jej skutki. Wiele osób skarży się na osłabienie, szybciej się męczy, nie jest w stanie najpierw wyjść na spacer ze zwierzakiem, a później udać się do biblioteki. W ten sposób będzie można załatwić dwie sprawy za jednym wyjściem.

suczka w lesie1

Suczka pozostawiona w lesie ze złamanym kręgosłupem walczy o życie

CZYTAJ DALEJ

Tylko przy odbiorze i wypożyczeniu

Akcja zakłada jedynie wejście z psem przy okazji zwrotu książek lub przygotowywanych tytułów do odbiorów. Z uwagi na inne osoby, czas z psem w bibliotece powinien być krótki. Nie ma możliwości poruszania się ze zwierzakiem między regałami.

Należy uszanować inne osoby korzystające z placówki, m.in. te, które boją się zwierząt czy są uczulone. Pies powinien być na smyczy, a także jeśli istnieje ryzyko ugryzienia w kagańcu. Właściciele odpowiadają za swoje czworonogi.

Latem oraz w pozostałe ciepłe dni placówki biblioteczne będą wystawiały miski ze świeżą wodą.

Akcją o otwarciu się na potrzeby czytelników z czworonożnymi przyjaciółmi, żoliborskie biblioteki powiększyły listę dzielnicowych publicznych miejsc przyjaznych zwierzętom. Mieszkańcy Żoliborza od kilku lat mogą załatwiać swoje sprawy w Urzędzie Dzielnicy na sali obsługi w towarzystwie swojego pupila. Wiosną i latem pod urzędem wystawiana jest miska ze świeżą wodą. Dla osób, które nie chcą zabierać swojego czworonoga do środka, przygotowane jest częściowo zacienione i monitorowane miejsce, w którym można go bezpiecznie zostawić.

Podobnie, domowe pupile są mile widziane w Centrum Lokalnym Żoliborz przy ul. Rydygiera 6b oraz w Miejscu Aktywności Lokalnej przy ul. Marii Kazimiery.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!Podobne artykuły

FB/DIOZ

Psy

Z ulicy trafił do domu alkoholiczki. Później sąsiad zrobił z niego żywą tarczę

Czytaj więcej >
Facebook/Clinica Veterinaria Anubis

Psy

Nietypowe narodziny szczeniąt. Potrzebna była liczna pomoc

Czytaj więcej >
Pies

Psy

Tragicznie zaniedbany pies odebrany interwencyjnie. Karygodne, co go spotkało

Czytaj więcej >
yt

Psy

Pies "dołączył" do sztafety. Nagranie bije rekordy popularności

Czytaj więcej >
twitter/KW_PSP_GDANSK

Psy

Tragiczny wypadek na Pomorzu. Strażacy uratowali psa, jego właściciel nie żyje

Czytaj więcej >
zrzutka/ufw8hk

Psy

Husky zjadł mięso nafaszerowaną gwoździami. Cudem przeżył, ale leczenie jest niezwykle kosztowne

Czytaj więcej >