Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Aktualności > Badacze z Holandii ostrzegają: domowe pupile zarażają się koronawirusem. Jak je chronić?
Emil Hoff
Emil Hoff 24.03.2022 18:43

Badacze z Holandii ostrzegają: domowe pupile zarażają się koronawirusem. Jak je chronić?

zaraza
YouTube / Animal Planet

Badacze z Uniwersytetu w Utrechcie (Holandia) dokonali odkrycia, które może zmienić strategie obronne przed pandemią korona wirusa na całym świecie.

Naukowcy zbadali krew zwierząt domowych, których właściciele zachorowali na COVID-19. Wyniki okazały się zaskakujące.

Ogromny odsetek zwierzaków ma aktywne przeciwciała

Jak wykazały badania holenderskich ekspertów, we krwi psów i kotów, których właściciele przeszli objawowo zakażenie koronawirusem, znajdują się aktywne przeciwciała, zwalczające chorobę.

To zjawisko występuje statystycznie znacznie częściej niż w przypadku zwierząt, których opiekunowie nie chorowali na COVID-19.

Wniosek z tej obserwacji jest prosty: zwierzęta domowe mogą i zaskakująco często zarażają się koronawirusem od swoich właścicieli. Co więcej, badania wykazały, że koty są statystycznie bardziej narażone na zachorowanie niż psy.

Co to oznacza dla ludzi i wdrażanych na całym świecie strategii wygaszania pandemii?

Chorzy powinni izolować się od swoich pupili

Wszystko tłumaczy dr Els Broens, epidemiolog z Uniwersytetu w Utrechcie.

- Właściciele psów i kotów, którzy zarazili się koronawirusem, powinni izolować się nie tylko od innych domowników, ale też od swych zwierząt. Tylko w ten sposób można zapobiec zarażeniu się przez nie tą chorobą.

Zwierzęta domowe najczęściej przechodzą zarażenie koronawirusem bezobjawowo. Nie jest to dla nich groźna choroba. Badacze z Utrechtu tłumaczą jednak, że zarażone zwierzaki mogą stać się w przyszłości punktem zapalnym kolejnych epidemii.

Czy zwierzęta zarażają ludzi?

Jak dotąd nie odnotowano jeszcze przypadku zarażenia się człowieka koronawirusem od zwierzęcia. Badania Holendrów wykazały jednak, że zarażanie w przeciwną stronę zachodzi nieustannie. Zarażone zwierzęta domowe są więc potencjalnym problemem, bo w razie pojawienia się szczególnie złośliwej mutacji choroby, mogą zacząć zarażać ludzi.

W obliczu pojawiania się kolejnych mutacji wirusa należy więc zachować ostrożność i dbać o to, by choroba w żadnej postaci nie była przenoszona przez domowe zwierzęta.

Źródło: Country Living

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!