Przeprowadzono badanie nad zachowaniem domowych pupili. Wyniki budzą kontrowersje
Internet zawrzał po tym, jak naukowcy z Australii opublikowali wyniki swoich badań nad zachowaniem zwierząt domowych w czasie lockdownu. Czy koty rzeczywiście nas nienawidzą?
Wyniki badań szybko rozeszły się po Internecie. Niestety, tym razem nie każdy zrozumiał, o co w nich naprawdę chodzi.
Czy koty nas nienawidzą?
W internecie pojawiło się ostatnio sporo artykułów, które mogły zasmucić i zaniepokoić właścicieli kotów . Wynikało z nich, że naukowo dowiedziono, jakoby koty znienawidziły swoich właścicieli, którzy w czasie lockdownu zaczęli dłużej przebywać w domu.
Australijscy badacze mieli dowieść, że kiedy ludzie przebywają ze swoimi zwierzakami dłużej z powodu lockdownu i obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, psy się cieszą, a koty zaczynają pałać nienawiścią.
Okazuje się, że podobne informacje wynikają ze złego zrozumienia raportu, jaki przedstawili australijscy naukowcy.
Co naprawdę odkryli naukowcy?
W rzeczywistości nie ma mowy o tym, że koty nienawidzą swoich właścicieli, odkąd ci zaczęli spędzać z nimi więcej czasu.
Raport stwierdza, co następuje: niemal 100% ankietowanych właścicieli psów stwierdziło, że ich pupile zdają się bardzo cieszyć z faktu, że w czasie lockdownu ludzie spędzają z nimi więcej czasu. Tymczasem kociarze zgłosili ok. 50% przypadków zadowolenia i 50% zaniepokojenia u swoich kotów.
Z raportu wynika, że reakcja kotów na nową sytuację - dłuższe przebywanie ludzi w domach - jest bardziej różnorodna, niż reakcja psów. Psy zasadniczo cieszą się z obecności ludzi, natomiast koty potrzebują więcej czasu, by przyzwyczaić się do zmian.
Raport stwierdza również, że psy stanowią dobre remedium na poczucie samotności, jakie doskwiera osobom mieszkającym solo w czasie przymusowego lockdownu. Psy to nie tylko radośni towarzysze życia. Wyprowadzanie psa daje okazję do socjalizacji z innymi ludźmi.
Koty stresują się bardziej od psów
Zmiana trybu życia jest stresująca dla każdego zwierzaka. Psy i koty różnie reagują na takie zmiany i przyzwyczajają się do nich w różnym czasie.
Pamiętajmy, że nasze zwierzaki musiały przyzwyczaić się do zmian zarówno na początku lockdownu, jak i na jego końcu.
By zminimalizować stres u domowego pupila, najlepiej jest stopniowo przyzwyczajać go do zmian. Gdy przyjdzie czas powrotu do biura, najlepiej na parę dni wcześniej zacząć przyzwyczajać psa czy kota do spędzania więcej czasu w samotności.
Cały raport w języku angielskim dostępny jest tutaj .
Źródło: huffpost.com
Dołącz do nas
Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!
-
Tylko u nas: prezes Fundacji Ex Lege w rozmowie o tym, jak ratuje się zwierzęta
-
Rafał Trzaskowski zaapelował o udział w ważnej akcji. Stawką jest bezpieczeństwo psów
-
Internauci stworzyli petycję i domagają się zakazu handlu psim mięsem w Nigerii