Swiatzwierzat.pl Nasze ZOO Baby boom we wrocławskim mieście. Pracownicy powitali trzy kolczaste maleństwa
google maps/ZOO Wrocław sp.z o.o.

Baby boom we wrocławskim mieście. Pracownicy powitali trzy kolczaste maleństwa

27 października 2021
Autor tekstu: Ewa Matysiak

Z wrocławskiego zoo płyną cudowne wieści. Pracownicy placówki przekazali informacje o narodzinach trzech maluchów. Mowa o przedstawicielach gryzoni z rodziny jeżozwierzowatych. Choć wciąż są niegroźne, z czasem ich włosy staną się jedną z najbardziej zadziwiających i skutecznych broni w świecie przyrody.

W sierpniu we wrocławskim zoo przyszły na świat trzy jeżozwierze indyjskie. Od początku skutecznie ukrywają się przed opiekunami i tylko czasami dają się „przyłapać” z matkami podczas karmienia. Po trzech miesiącach od narodzin w końcu udało się je uchwycić na zdjęciach!

Cuda natury

Matka Natura stworzyła fantastyczny świat, który nie przestaje zadziwiać kształtem, kolorem, czy umiejętnościami stanowiącymi przystosowanie do życia. Na przykład arsenał broni zwierzęcych robi ogromne wrażenie – wysuwane pazury u kotowatych, ruchoma druga szczęka u muren, plucie jadem na odległość u kobr, wypuszczanie krwi oczami u frynosomy rogatej, dziób pełniący funkcję haczyka u czakueli, uwalnianie substancji zapachowej u skunksów, czy „zaciemnianie” środowiska płynem u ośmiornic i kałamarnic. Jednym z takich dziwów są też kolce u jeżozwierzy.

Tajna broń

Trudno w to uwierzyć, ale kolce u jeżozwierzy to nic innego jak zmodyfikowane włosy, które na grzbiecie i szyi tworzą wielowarstwową okrywę. Każdy kolec połączony jest z mięśniem u podstawy, co pozwala jeżozwierzowi podnosić je w chwili zagrożenia. Podnosi wierzchnie, dłuższe kolce, które mają długość około 30 cm oraz krótsze, grubsze i twardsze o długości 5-10 cm. Najdłuższe z nich – przy szyi i łopatkach, tworzą wówczas tarczę, która może kojarzyć się ze spódnicą. Krótszymi kolcami, znajdującymi się przy ogonie, jeżozwierz potrafi jednocześnie grzechotać, aby odstraszyć drapieżnika.

A co robi, gdy napastnik nie ucieka w popłochu? Atakuje! (Nie wierzysz? Zapoznaj się z artykułem dotyczącym ataku kolczastego terrorysty na Podlasiu, a z pewnością zmienisz zdanie).

- Jeżozwierze nie strzelają kolcami, chociaż odgłosy i szybkość ataku może to sugerować. W samoobronie odwraca się tyłem lub bokiem i szarżuje pozwalając, by kolce wbiły się w ciało przeciwnika. Dodatkowo tajną bronią są haczyki na końcach kolców. Dzięki nim łatwo wchodzą w ciało napastnika, ale wyjąć je dużo trudniej. Każdy drapieżnik, który przeżył konfrontację z jeżozwierzem, bardzo poważnie rozważy kolejny atak – opowiada Monika Górska, opiekunka małych ssaków z wrocławskiego zoo.

W naturze coraz mniej stabilnie

Gatunek ten uważany jest za powszechny w środowisku naturalnym, czyli południowo-zachodniej Azji. Jednak IUCN zwraca uwagę na stały spadek liczebności dorosłych osobników oraz skrajne wahania populacji zamieszkującej różne regiony. To pokazuje, że sytuacja jeżozwierzy indyjskich zmienia się i wkrótce mogą zostać uznane za zagrożone wyginięciem. Dlatego zaleca dalsze badania. Głównym zagrożeniem dla nich jest rozwój cywilizacji, czyli zanik siedlisk oraz polowania, ponieważ ich mięso jest cenione na lokalnym rynku.

Wrocławskie jeżozwierze

Jeżozwierze indyjskie ( Hystrix indica ) czują się doskonale we wrocławskim zoo. Mieszkają tu trzy dorosłe osobniki, dwie samice i samiec, które każdego roku rodzi się kilka maluchów. Zeszłoroczny przychówek zdążył się rozjechać po Europie – Hamburg i Kraków, by zrobić miejsce na tegoroczny. 7 sierpnia przyszedł na świat pierwszy maluch, a 18 sierpnia kolejne dwa - bliźniaki. Ich rodzicami są 9-letnie Heidi i 6-letnia Ignasia, które przyszły na świat w Heidelbergu, oraz 11-letni samiec, urodzony w Polsce o imieniu Mniejszy. Wszystkie maluchy czują się dobrze, choć jeszcze nie odstępują matek na krok.

- Jeszcze nie znamy płci wszystkich małych jeżozwierzy. Większą część dnia wciąż spędzają w grocie i dość rzadko wychodzą. Najczęściej można je spotkać na wybiegu rano. Najprawdopodobniej już próbują stałego pokarmu, bo matki zanoszą jedzenie do nory, ale podstawę ich diety wciąż stanowi mleko matek – dodaje Górska.

Małe jeżozwierze, wraz z rodzicami, można zobaczyć na całorocznym wybiegu z domkiem, który znajduje się w starej części zoo, w sąsiedztwie jeleni Alfreda i pawi indyjskich, a latem także flamingów.

Zobacz zdjęcia i film:

Jeżozwierze

Źródło: Materiały prasowe - Wrocław ZOO

Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. Niepowstrzymana chęć odkrywania nowości skłania ją do odwiedzania co rusz to ciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy