Swiatzwierzat.pl Inne zwierzęta Baby boom w polskich lasach. Małe rysie z mamą uchwycone na filmie
youtube/miastokolobrzeg

Baby boom w polskich lasach. Małe rysie z mamą uchwycone na filmie

8 września 2021
Autor tekstu: Ewa Matysiak

Fotopułapka rozstawiona na terenie województwa zachodniopomorskiego zarejestrowała rodzinę rysi. Młode dokazywała na całego, nie dając mamie chwili wytchnienia. Fascynującym nagraniem z życia dzikich zwierząt podzieliło się Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze.

Nagranie z wideorejestratorów przedstawia rysicę Chyżą z czterema młodymi, które są w doskonałej kondycji. Naukowcy prowadzący działania w ramach programu reintrodukcji gatunku przyznają, że taki widok można określić ewenementem w przyrodzie. Do tej pory na świat przychodziły najczęściej pojedyncze rysiątka.

Chyża rekordzistką wśród rysich mam

Okres godowy u rysi przypada na przełom lutego i marca, dlatego do porodu dochodzi w okolicach maja. Jak zapewniają obserwatorzy tego gatunku, w tym roku dzikie zwierzęta są wyjątkowe płodne.

Dotychczas na świat przyszło co najmniej 14 młodych. Mamami zostały na pewno Rózia, Mniszka, Szelma, Luna i Chyża.

- Rozmnożyło się na pewno 6 rysic, z czego w 5 przypadkach udało się już policzyć młode. Rekordzistka, rysica Chyża ma aż 4 kocięta. To bardzo dużo jak na pierwszy miot. Dwie kolejne samice mają po 3 młode, pozostałe po dwa - mówi Magdalena Tracz z Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego w rozmowie z "RMF24".

Dlaczego jest tak mało rysi w Polsce?

Rysie euroazjatyckie to największe dzikie koty drapieżne w Europie, które od 1995 roku podlegają ochronie gatunkowej w Polsce. Jego populację szacuje się na ok. 200 osobników na terenie Polski, z czego większość, ok. 120 osobników, występuje w Karpatach.

Przedstawiciele tego gatunku są nocnymi drapieżniki, polującymi głównie na sarny, łanie i małe jelenie, ale także mniejsze ssaki: zające czy gryzonie. Charakteryzuje je skrytość, dlatego z reguły unikają kontaktu z człowiekiem i cenią sobie "święty spokój".

Największym zagrożeniem dla tego gatunku są działania ludzi, przede wszystkim kłusownictwo, a także drogi szybkiego ruchu i autostrady przecinające lasy. Najczęstszą przyczyną śmierci tych zwierząt są wypadki drogowe.

Dzięki intensywnym wysiłkom WWF Polska i Zachodniopomorskiemu Towarzystwu Przyrodniczemu w 2019 roku na wolność wypuszczono 63 zwierzęta. Do dziś żyje około 40 z nich.

Zobacz nagranie:

Źródło: rmf24.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. Niepowstrzymana chęć odkrywania nowości skłania ją do odwiedzania co rusz to ciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy