Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Aktualności > Andrzej Duda wraz z żoną ruszył na sprzątanie lasu. Zachęca, by stało się to nowym zwyczajem Polaków
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 22.06.2021 02:00

Andrzej Duda wraz z żoną ruszył na sprzątanie lasu. Zachęca, by stało się to nowym zwyczajem Polaków

Andrzej Duda
Piotr Molecki/East News

Prezydent Andrzej Duda razem z żoną Agatą Kornhauser-Dudą zjawili się w poniedziałek w Nadleśnictwie Jabłonna niedaleko stolicy i wzięli udział w akcji wielkiego sprzątania lasu. Sieć obiegły wypowiedzi pary prezydenckiej, zachęcające do wspólnej mobilizacji i regularnego sprzątania otaczającej nas przyrody.

Andrzej Duda wraz z żoną wzięli sprawy w swoje ręce

W akcji pod Warszawą wzięło udział około tysiąc osób, w tym para prezydencka. Wspólnie z pracownikami administracji publicznej, harcerzami, oraz pracownikami Lasów Państwowych w ramach tego wydarzenia zebrano setki worków śmieci.

W rozmowie z dziennikarzami prezydent Rzeczpospolitej Polskiej nawiązał do swojej wcześniejszej wypowiedzi z akcji sadzenia drzew w Borach Tucholskich, kiedy to zachęcał, by zaszczepić w rodakach ideę wspólnego sprzątania lasów i sadzenia drzew. Wyznał, że "jest miło, gdy las jest czysty, jest miło gdy można pójść na spacer, gdy można odetchnąć".

Chcemy, żeby to nie była jednorazowa akcja. Chcemy, żeby to była akcja, która wpisze się na stałe w obyczaj państwowy, służb mundurowych, harcerzy, ale przede wszystkim w obyczaj Prezydenta Rzeczypospolitej – powiedział Prezydent Andrzej Duda podczas inauguracji ogólnopolskiej akcji „sadziMy” w Rytlu.

Zważając na to, że rząd PiS omal nie doprowadził do prywatyzacji polskich lasów i oddania przez Lasy Państwowe około 300 hektarów do spółki Polskie Domy Drewniane pod budowę tanich mieszkań na wynajem w ramach programu Mieszkanie Plus, słowa głowy państwa mogą wywoływać niemałe zdziwienie.

Jednakże apel o wspólne dbanie o przyrodę, samodzielne organizowanie akcji sprzątania i niezaśmiecanie środowiska naturalnego może mieć korzystny wpływ na dobrobyt prawdziwych gospodarzy lasów - dziko żyjące zwierzęta. Małżonka prezydenta podziela zdanie partnera i podkreśla, że zaśmiecanie lasów oraz ingerowanie w świat przyrody jest poważnym zagrożeniem dla setek tysięcy gatunków żyjących w lasach, na łąkach czy w wodzie, gdyż powoduje skażenie gleby i wód gruntowych, a także pożary.

Polaku, szanuj las!

To nie pierwszy raz, kiedy obecny prezydent Rzeczpospolitej Polski zakasała rękawy i ruszył na ratunek przyrodzie. Z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów w marcu br. Andrzej Duda wziął udział w równie szlachetnej akcji, dzięki której zasadzono drzewa w leśnictwie Bączki w nadleśnictwie Garwolin. Nie zapominajmy, że zaśmiecanie lasów przez odwiedzających je turystów i amatorów wypoczynku na łonie przyrody jest czynem iście karygodnym, z którym od lat zmagają się opiekunowie flory i fauny. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska oraz regionalne dyrekcje Lasów Państwowych nieustannie walczą z tym szkodliwym precedensem, edukując społeczeństwo o konsekwencjach pozostawiania w lesie resztek jedzenia czy innych odpadków, jednak zdjęcia publikowane w mediach społecznościowych dobitnie udowadniają, że przez ludźmi wciąż długa droga do poszanowania otaczającej nas przyrody.

Przyłączamy się do apelu o dbanie o środowisko naturalne i pragniemy przypomnieć, że nawet pozornie niegroźne zostawienie w lesie ogryzków czy skórki po owocach może zwabić żyjące na wolności zwierzęta. Drapieżniki szybko przyswajają nowe nawyki, przez co chętniej pojawiają się na szlakach turystycznych w poszukiwaniu pożywienia, a to może stworzyć poważne zagrożenie dla obu stron.

Zobacz nagranie i zdjęcia:

📸 Para Prezydencka wzięła udział w akcji #sprzątaMY w Nadleśnictwie Jabłonna. pic.twitter.com/TOn2Ku37Az— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) June 21, 2021 Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!