smutny pies
Źródło: pixabay.com/Sandipan Ghosh

Jakie psy są adoptowane jako ostatnie? 5 typów czworonogów, którym najtrudniej znaleźć miłość

4 Grudnia 2020

Adopcja psa to poważna decyzja, choć wielu nie zdaje sobie z tego sprawy. Okazuje się, że ludzie zwracają uwagę na wiele czynników wybierając psa - nie wszystkie z nich są oczywiste. Niektóre pieski długo nie znajdują swojej kochającej rodziny. Dlaczego? Oto 5 typów psów, którym najtrudniej jest dostać nowy dom.

Coraz więcej osób decyduje się na adopcję psa ze schroniska, zamiast kupno z hodowli. Jednak nie wszystkie psiaki mają równe szanse w znalezieniu kochającej rodziny. Niektóre z nich naprawdę długo czekają na dom, większość z naprawdę nieoczywistych względów. Jeśli planujesz adopcję psa, zwróć uwagę na czworonogi z tymi 5 cechami - być może ty będziesz w stanie zapewnić im kochający dom?

Lwica została wegetarianką. Łagodne zwierzę złamało wszystkie stereotypyLwica została wegetarianką. Łagodne zwierzę złamało wszystkie stereotypyCzytaj dalej

Adopcja psa - nie wszystkie psiaki mają równe szanse

Okazuje się, że nawet nieświadomie możemy być z góry uprzedzeni do niektórych zwierząt. Jakie cechy decydują o tym, że nie chcemy przygarnąć psa? Przedstawiamy 5 typów psiaków oczekujących na dom, którym może być naprawdę trudno go znaleźć.

1. Stary - starsze psiaki mają naprawdę ciężko. Większość osób chce przygarnąć szczeniaka lub młodego psa, tak by spędzić z nim możliwie jak największą część życia. Choć takie podejście jest zrozumiałe, jest również bardzo krzywdzące dla psich seniorów. Ludzie boją się także, że stary pies nie będzie w stanie przystosować się do nowych warunków, jednak nie musi to być prawda - psi staruszkowie także potrzebują miłości i często na starość przy odpowiednim opiekunie rozkwitają na nowo!

2. Pies z problemami behawioralnymi - lęki separacyjne, ataki paniki czy inne problemy wynikające z traumy często odstraszają potencjalnych właścicieli. Zazwyczaj ludzie uważają, że nie poradzą sobie z psem, który wymaga pracy behawioralnej.

Jednak takie problemy jak lęk separacyjny, kompulsywne zachowania czy agresja nie są zależne od tego, skąd pochodzi zwierzak - nawet czworonóg z renomowanej hodowli może je przejawiać. Psy z problemami nadadzą się dla ludzi, którzy mają dużą cierpliwość i czas na pracę z psem, pozwalającą mu na zmiany.

3. Czarny - brzmi absurdalnie? Może i tak, jednak dziwne przekonania są niekiedy głęboko zakorzenione w naszych umysłach. Okazuje się, że czarne pieski rzadziej znajdują dom. Dlaczego? Prawdopodobnie ma to związek z ponurą symboliką tego koloru w dawnych wierzeniach.

Zjawisko ma nawet swoją nazwę - syndrom czarnego psa. Według badań z 2013 roku, ludzie dużo chętniej skłaniają się ku jaśniej umaszczonym psom, aż 65% badanych wykazało takie tendencje. Czarne psy są także niesłusznie uważane są za bardziej agresywne i mniej przyjazne. Nie musimy chyba dodawać, że nie ma to nic wspólnego z prawdą.

Teksty wybrane dla Ciebie:

Które psy rzadko są adoptowane?

4. Z niepełnosprawnościami i problemami zdrowotnymi - psy z niepełnosprawnościami są często pomijane przez potencjalnych nowych właścicieli. Lidzie martwią się, że potrzeby zwierzaka ich przerosną, nie zdając sobie sprawy z tego, jak pies potrafi się przystosować nawet do trudnych warunków.

Niepełnosprawność zazwyczaj nie przeszkadza zwierzętom w codziennym funkcjonowaniu. Choć niektóre psiaki z problemami rzeczywiście mogą wymagać szczególnego traktowania, większość z nich nie zdaje sobie sprawy z tego, że coś jest nie tak i potrzebuje kochającego domu tak jak każdy inny pies.

5. Psy w typie pitbulla - rasa owiana jest złą sławą, a mity krążące na temat agresji pitbulli często zniechęca potencjalnych adoptujących. W rzeczywistości jednak, pitbulle i psiaki w ich typie nie są bardziej agresywne od żadnej innej rasy.

Odpowiednio ułożony pitbull to wspaniały towarzysz rodziny, czuły i przyjacielski. Warto walczyć ze stereotypem "groźnych" ras - nie mają one nic wspólnego z rzeczywistością. Pamiętajmy, że charakter psa w dużej mierze zależy od jego właściciela i wychowania!

Niektóre zwierzaki tak długo czekają na dom... że zostają w schronisku zupełnie same tak, jak ten psiakz naszego artykułu.

Karmisz kaczki chlebem? Przestań. Nawet nie wiesz, jak bardzo im szkodziszKarmisz kaczki chlebem? Przestań. Nawet nie wiesz, jak bardzo im szkodziszCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

źródło: psy.pl

Następny artykuł