Swiatzwierzat.pl
smutny pies

pixabay.com/Sandipan Ghosh

Jakie psy są adoptowane jako ostatnie? 5 typów czworonogów, którym najtrudniej znaleźć miłość

4 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Zuza Siwek

Udostępnij:

Adopcja psa to poważna decyzja, choć wielu nie zdaje sobie z tego sprawy. Okazuje się, że ludzie zwracają uwagę na wiele czynników wybierając psa - nie wszystkie z nich są oczywiste. Niektóre pieski długo nie znajdują swojej kochającej rodzi

Coraz więcej osób decyduje się na adopcję psa ze schroniska, zamiast kupno z hodowli. Jednak nie wszystkie psiaki mają równe szanse w znalezieniu kochającej rodziny. Niektóre z nich naprawdę długo czekają na dom, większość z naprawdę nieoczywistych względów. Jeśli planujesz adopcję psa, zwróć uwagę na czworonogi z tymi 5 cechami - być może ty będziesz w stanie zapewnić im kochający dom?

Adopcja psa - nie wszystkie psiaki mają równe szanse

Okazuje się, że nawet nieświadomie możemy być z góry uprzedzeni do niektórych zwierząt. Jakie cechy decydują o tym, że nie chcemy przygarnąć psa? Przedstawiamy 5 typów psiaków oczekujących na dom, którym może być naprawdę trudno go znaleźć.

1. Stary - starsze psiaki mają naprawdę ciężko. Większość osób chce przygarnąć szczeniaka lub młodego psa, tak by spędzić z nim możliwie jak największą część życia. Choć takie podejście jest zrozumiałe, jest również bardzo krzywdzące dla psich seniorów. Ludzie boją się także, że stary pies nie będzie w stanie przystosować się do nowych warunków, jednak nie musi to być prawda - psi staruszkowie także potrzebują miłości i często na starość przy odpowiednim opiekunie rozkwitają na nowo!

2. Pies z problemami behawioralnymi - lęki separacyjne, ataki paniki czy inne problemy wynikające z traumy często odstraszają potencjalnych właścicieli. Zazwyczaj ludzie uważają, że nie poradzą sobie z psem, który wymaga pracy behawioralnej.

Jednak takie problemy jak lęk separacyjny, kompulsywne zachowania czy agresja nie są zależne od tego, skąd pochodzi zwierzak - nawet czworonóg z renomowanej hodowli może je przejawiać. Psy z problemami nadadzą się dla ludzi, którzy mają dużą cierpliwość i czas na pracę z psem, pozwalającą mu na zmiany.

3. Czarny - brzmi absurdalnie? Może i tak, jednak dziwne przekonania są niekiedy głęboko zakorzenione w naszych umysłach. Okazuje się, że czarne pieski rzadziej znajdują dom. Dlaczego? Prawdopodobnie ma to związek z ponurą symboliką tego koloru w dawnych wierzeniach.

Zjawisko ma nawet swoją nazwę - syndrom czarnego psa. Według badań z 2013 roku, ludzie dużo chętniej skłaniają się ku jaśniej umaszczonym psom, aż 65% badanych wykazało takie tendencje. Czarne psy są także niesłusznie uważane są za bardziej agresywne i mniej przyjazne. Nie musimy chyba dodawać, że nie ma to nic wspólnego z prawdą.

Które psy rzadko są adoptowane?

4. Z niepełnosprawnościami i problemami zdrowotnymi - psy z niepełnosprawnościami są często pomijane przez potencjalnych nowych właścicieli. Lidzie martwią się, że potrzeby zwierzaka ich przerosną, nie zdając sobie sprawy z tego, jak pies potrafi się przystosować nawet do trudnych warunków.

Niepełnosprawność zazwyczaj nie przeszkadza zwierzętom w codziennym funkcjonowaniu. Choć niektóre psiaki z problemami rzeczywiście mogą wymagać szczególnego traktowania, większość z nich nie zdaje sobie sprawy z tego, że coś jest nie tak i potrzebuje kochającego domu tak jak każdy inny pies.

5. Psy w typie pitbulla - rasa owiana jest złą sławą, a mity krążące na temat agresji pitbulli często zniechęca potencjalnych adoptujących. W rzeczywistości jednak, pitbulle i psiaki w ich typie nie są bardziej agresywne od żadnej innej rasy.

Odpowiednio ułożony pitbull to wspaniały towarzysz rodziny, czuły i przyjacielski. Warto walczyć ze stereotypem "groźnych" ras - nie mają one nic wspólnego z rzeczywistością. Pamiętajmy, że charakter psa w dużej mierze zależy od jego właściciela i wychowania!

Niektóre zwierzaki tak długo czekają na dom... że zostają w schronisku zupełnie same tak, jak ten psiak z naszego artykułu.

źródło: psy.pl

Podobne artykuły

piwo dla psów

Psy

Pełne witamin piwo dla psów? Włosi twierdzą, że czworonogi je uwielbiają

Czytaj więcej >
pies w upał

Psy

Jak zdrowo i efektywnie schłodzić psa w czasie upałów? Ekspertka udziela genialnych porad

Czytaj więcej >
tragedia

Psy

Tragiczne zdarzenie na Wiśle, utonął ukochany psiak. Czy można było temu zapobiec?

Czytaj więcej >
pies na boisku

Psy

Nie tylko kibice szaleją. Pies przerywa ważny mecz, co na to piłkarze?

Czytaj więcej >
Policja

Psy

Szaleńczy pościg za piratem drogowym. Porzucił psa w aucie i rzucił się do pieszej ucieczki

Czytaj więcej >
Dexter

Psy

Wyprawił psu niezapomniany pogrzeb. Ale to list pożegnalny wywołał największe emocje

Czytaj więcej >