Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Aktualności > 8 milionów ludzi na świecie cierpi na chorobę Chagasa. Jak można się nią zarazić?
Emil Hoff
Emil Hoff 23.08.2021 02:00

8 milionów ludzi na świecie cierpi na chorobę Chagasa. Jak można się nią zarazić?

BeFunky-collage - 2021-08-23T085812.127
Photo by Viktor Forgacs on Unsplash

Spędziliście wakacje w słońcu tropików? Meksyk, plaże Jukatanu, może Południe USA? Lepiej sprawdźcie, jak rozpoznać objawy choroby Chagasa. Eksperci twierdzą, że schorzenie to może stać się w niedalekiej przyszłość problemem nawet w Europie!

Choroba Chagasa roznoszona jest przez świdrowce - pasożyty żerujące w organizmach pluskwiaków. Im bardziej postępuje ocieplenie klimatu, tym dalej sięga obszar występowania pluskiew, zarażających chorobą.

Nie ma pewnej metody leczenia

W tej chwili głównym obszarem występowania choroby Chagasa jest Ameryka Środkowa i południe USA. Chorobę wywołuje dostanie się do organizmu ludzi lub zwierząt wydzieliny zarażonego świdrowcem pluskwiaka. Gdzie pluskwy, tam i choroba Chagasa.

Choroba Chagasa we wczesnym stadium daje objawy grypy, jednak w późniejszym atakuje i niszczy serce, żołądek i jelita. Mniej więcej 1/3 zarażonych cierpi na komplikacje wywołane chorobą Chagasa, wiele osób umiera.

Leczenie choroby Chagasa polega na szybkim podaniu leków przeciwpasożytniczych. Nie ma jednak sprawdzonej metody leczenia tej choroby, bo patogeny wykazują wysoką odporność na leki. W USA stosuje się często leczenie eksperymentalne.

Choroba turystów

Obecnie choroba Chagasa zbiera żniwo głównie wśród Latynosów. Choruje na nią ok. 8 mln osób, a co roku umiera od 10 do nawet 50 tys. chorych. Z danych WHO wynika, że choroba Chagasa zbiera dziś większe żniwo wśród Latynosów niż HIV i wirusowe zapalenie wątroby.

Osoby, które wróciły z tropikalnych wakacji, powinny na wszelki wypadek zbadać się pod kątem zarażenia świdrowcem.

Niestety, eksperci przestrzegają, że choroba Chagasa, choć dziś dotyka głównie mieszkańców Ameryki Środkowej i turystów, w przyszłości może stać się globalnym problemem. Im cieplejszy staje się klimat, tym bardziej sprzyja rozwojowi pluskiew przenoszących świdrowce.

Źródło: ABC Zdrowie

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami