Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Czego nie lubią koty? Lista rzeczy, których kociarze powinni unikać
Emil Hoff
Emil Hoff 24.03.2022 18:36

Czego nie lubią koty? Lista rzeczy, których kociarze powinni unikać

Czego nie lubią koty? Lista kocich straszaków
Pixabay.com

Czego nie lubią koty? Błędy opiekunów

Kot je lepiej od Ciebie, sypia w atłasach i ma wszystkich domowników na jedno skinienie łapy – a mimo to wydaje się ciągle spłoszony i podenerwowany? Bardzo możliwe, że mimo wszystkich starań zapewnienia swojemu kotu jak największego komfortu i szczęścia, popełniasz jakiś istotny błąd, który odbiera pupilowi radość życia.

Dlatego warto wiedzieć nie tylko o tym, czego koty potrzebują i co szczególnie lubią, ale także znać listę rzeczy, których koty nie znoszą. Unikając kocich straszaków i stresorów sprawimy, że nasze pupile będą czuły się bezpiecznie w domu, a poczucie bezpieczeństwa jest kluczowe dla ich dobrego samopoczucia.

Z drugiej strony, znając kocie słabe punkty, np. szczególnie nielubiane przez nie zapachy, możemy wykorzystać tę wiedzę w procesie wychowania kota i zabezpieczenia przed nim niektórych przedmiotów.

Oto lista rzeczy, zjawisk i zachowań, których nie lubią koty.

Czego nie lubią koty? Zmiany

Koty zasadniczo nie lubią zmian w swoim życiu. Lubią wieść stateczne żywoty, mieć stały rozkład dnia, pełen przewidywalnych wrażeń. Ostatecznie koty to drapieżniki, a ich instynkt każe im stale walczyć o przetrwanie. Dlatego każda zmiana silnie stresuje kota, bo zwierzak musi się upewnić, czy nowe warunki nadal są bezpieczne, czy ilość zasobów nie uległa zmniejszeniu, czy nie ubyło kogoś ważnego, czy nie doszedł ktoś groźny itp. itd. Stabilne środowisko bez niespodzianek zapewnia kotom poczucie bezpieczeństwa.

Koty stresuje najbardziej zmiana terytorium, do którego są bardzo przywiązane, a więc przeprowadzka, ale też przemeblowanie czy większy remont. Koty stresują się też zmianą karmy, żwirku, lokalizacji kuwety, pór karmienia i zabawy. Koty nie lubią też zmian w składzie osobowym domowników, a także wszelkich nieznanych osób i zwierząt.

By obniżyć u kota poziom stresu, trzeba zapewnić mu stabilizację, odpowiednio dużo uwagi ze strony opiekuna, regularną zabawę. Do uspokojenia zestresowanego kota mogą też posłużyć substancje analogiczne do kocich feromonów policzkowych, zawarte we wpinanych do kontaktu dyfuzorach.

Czego nie lubią koty? Hałas

Koty mają bardzo dobry słuch, znacznie czulszy od ludzkiego. Do tego są z natury czujne – instynktownie wypatrują potencjalnej zdobyczy do upolowania i drapieżników do uniknięcia. Nie należy się więc dziwić, że każdy nagły hałas przeraża kota.

Chociaż wystraszony nagłym klaśnięciem kot, który skacze do góry na sztywnych łapach, wygląda dość zabawnie, jemu wcale nie jest do śmiechu. Koty nie znoszą wszelkich nagłych hałasów, jak huk przewracających się przedmiotów, szum odkurzacza czy dudnienie pralki. Należy o tym pamiętać i starać się nie wywoływać rumoru, kiedy w pobliżu przebywa kot. Obroża z dzwonkiem także jest złym pomysłem – przyjemny dla ludzi dźwięk jest niezwykle irytujący dla kota.

Czego nie lubią koty? Mokre futro

Nie trzeba być ekspertem felinologii, by wiedzieć, że koty nie lubią się moczyć. Czyszczenie futerka językiem to owszem, standardowy zabieg. Woda tolerowana jest jeszcze w miseczce do picia. Ale wszelkie inne formy wilgoci budzą w kotach niechęć. Koty nie lubią deszczu, mokrych podłóg, śniegu i błota naniesionego przez ludzi do domu, a już absolutnie nie znoszą kąpieli (choć są wyjątki, np. turecki van znany jest z zamiłowania do pływania).

Idealne środowisko kota jest ciepłe i suche.

Tagi: Polska