Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > 6 sygnałów, że twój kot ma Cię już dość. Osobista niechęć? Może chodzić o coś innego
Klaudia Piechocka
Klaudia Piechocka 10.05.2023 11:03

6 sygnałów, że twój kot ma Cię już dość. Osobista niechęć? Może chodzić o coś innego

Wściekły kot
unsplash/Eduard Delputte

Koty od wieków uznawane są za tajemnicze stworzenia. Powodem może być nierozumienie ich sposobu komunikacji. W jaki sposób odczytać sygnały, że mruczek ma cię dość? Dowiedz się, jak rozpoznać podstawy kociego języka, by lepiej zrozumieć swojego pupila i naprawić wasze relacje. 

Kot, tak jak każda istota, jest zdolny do odczuwania wielu skomplikowanych emocji - zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Posiada również specyficzne sympatie i antypatie. Komunikacja z kotem nie musi być jednak trudna. Ważne, by zwrócić uwagę na pewne sygnały. Radzimy, co robić w sytuacjach awaryjnych, kiedy mały drapieżnik ma swoje kocie humorki i pragnie zasygnalizować, że nie życzy sobie naszego towarzystwa.

W jaki sposób komunikują się koty?

Miauczenie, mruczenie i inne tajemnicze odgłosy - każdy z nich ma specjalne znaczenie w zależności od sytuacji. Udomowione pupile nauczyły się stosować tę formę komunikacji w stosunku do ludzi. Niektórzy naukowcy twierdzą, że jest to sposób, by uzyskać od właścicieli to, czego oczekują. 

Poruszanie uszami - pozwala odczytać emocje i intencje kota. Uszy skierowane do przodu oznaczają zainteresowanie. Obracanie uszu na boki może wskazywać zaniepokojenie lub podekscytowanie. Odwrócone uszy i syczenie to znak, że twój kot czuje się zagrożony lub nie podoba mu się twoje zachowanie.

Oczy - nagłe rozszerzenie źrenic oznacza pobudzenie, które związane może być ze strachem lub zainteresowaniem. Przymknięte oczy mogą sygnalizować strach lub agresję. 

Ogon - wskazuje między innymi na zainteresowanie czy przywiązanie. Jeśli twój kot podnosi ogon, gdy się zbliżasz, interakcja jest mile widziana. Machanie ogonem może oznaczać chęć zabawy lub frustrację pupila.

Szczeniaczek leżał bezwładnie na chodniku, miał wzbudzać litość. Porażające, jak reagowali przechodnie

Jakie zachowania kota zdradzają, że cię nie lubi?

Kot nie zawsze jest na ciebie zły, gdy zrobi “naburmuszoną” minę, aczkolwiek w momencie, gdy jest niezadowolony z twojego zachowania możesz to łatwo zaobserwować. 

Potrząsanie pupą - może wydawać się zabawne i urocze, jednak to jedno z wielu kocich zachowań związanych z tropieniem ofiary.

Uszy skierowane w tył - najczęściej oznaczają zirytowanie lub strach kota. 

Syczenie lub warczenie - zarezerwowane są na sytuacje strachu lub zezłoszczenia. Jeśli twój kot nie jest chory, pokazuje ci, by trzymać się od niego z daleka.

Wrogie spojrzenie - źrenice pupila stają się większe lub mniejsze niż zazwyczaj. Jest to oznaką złości lub agresji. Niektóre powody mogą nie mieć nic wspólnego z tobą. Koty mogą przekierować agresję wywołaną przez coś innego, na przykład głośny dźwięk. 

Ukrywanie się - jeśli pupil chowa się jedynie przed tobą, prawdopodobnie przyczyną jest nieprzyjemna dla niego sytuacja.  

Jak odnowić relacje z kotem? Nie stresuj się, możliwe, że da się to naprawić

Czasem powodem kaprysów zwierzaka może być zbyt intensywny zapach lub hałas, brudna kuweta czy nadmierne okazywanie czułości. Im więcej uwagi poświęcasz swojemu zwierzakowi, tym łatwiej będzie odczytać jego mowę ciała i dowiedzieć się, co próbuje powiedzieć. 

Naukowcy stwierdzili, że koty są równie zdolne do interpretacji ludzkiego zachowania, co psy. Nawet jeśli pupil udaje, że cię nie słyszy, nie powinieneś przestać się z nim komunikować. Kojący głos może zachęcić lub zmotywować kota do interakcji. 

Pamiętaj, że nie wystarczy określenie emocji twojego pupila, obserwując jedynie jeden ze znaków. Powinieneś zwrócić uwagę na jego całą mowę ciała. Czasem wrogie nastawienie może być spowodowane chorobą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z weterynarzem.

 

Źródło: thesprucepets.com, pawtracks.com, petcube.com