5 sposobów na wydłużenie życia psu
Wiele się słyszy, że o długości życia ludzi decydują geny, że to od nich zależą choroby, które nas dopadną i ostatecznie położą do grobu. Tymczasem eksperci od dawna twierdzą, że takie myślenie to tylko wymówka, by nie dbać o siebie. Człowiek może oszukać swoje DNA i żyć o wiele dłużej niż na to wskazuje jego karta predyspozycji chorobowych. Czy można wydłużyć życie także naszym pieskom?
Oczywiście! O długości życia człowieka decydują nie tylko geny, ale także szereg czynników pozagenetycznych. Nie mamy wpływu na nasze DNA, ale możemy decydować o swoim trybie życia. Podobnie jest w przypadku psów - dobre życie oznacza też długie życie!
Co ciekawe, wydłużanie życia psa działa podobnie jak w przypadku człowieka. Należy zadbać o swoje ciało i umysł, by cieszyć się życiem wbrew wszelkim prognozom zapisanym w DNA.
Po pierwsze: ruch
Tak jak ludzie, psy do pełni zdrowia i zadowolenia potrzebują ruchu. W przypadku czworonogów to szczególnie ważne: psy muszą być regularnie wyprowadzane na spacery.
Dobry spacer to nie tylko przechadzka na smyczy. Pies w czasie spaceru powinien mieć możliwość swobodnej eksploracji otoczenia, zwłaszcza węszenia, a także spotykania na swej drodze innych psów. Takie spotkania to dla czworonogów duża uciecha, odpowiednik miłej pogawędki z przyjacielem czy choćby sąsiadem.
Dobrze jest zapewnić psu dodatkowy ruch, bawić się z nim choćby w aportowanie. Gdy zwierzak się wyszaleje, znacznie podniesie mu się poziom hormonów szczęścia, opadnie stres, pies zrobi się z miejsca spokojniejszy. Dodatkowa korzyść to ruch właściciela czworonoga: spacerując i bawiąc się z psem, sami zażywamy ruchu na świeżym powietrzu, którego także potrzebujemy.
Po drugie: dieta
Nawet najbardziej aktywny pies powinien odpowiednio się odżywiać. To właśnie od tego, co pies je, zależy w dużej mierze jego ogólna kondycja fizyczna i psychiczna.
Nie należy oszczędzać na psiej karmie - powinna być jak najlepszej jakości, bez konserwantów, aromatyzerów, wzmacniaczy smaku. Najlepiej, by zawierała przede wszystkim mięso określonego pochodzenia, a do tego nieco warzyw, owoców, olejów rybnych.
Psu należy podawać posiłki o regularnych porach, najlepiej po wieczornym spacerze. W przypadku dużych psów ruch tuż po jedzeniu jest niewskazany z uwagi na ryzyko skrętu żołądka.
Jeśli macie czas, możecie zacząć samodzielnie przygotowywać posiłki dla swego pupila w ramach tzw. diety BARF. O tym, jak się za to zabrać, możecie przeczytać tutaj .
Po trzecie: trening umysłu
Wbrew pozorom, nauka komend i sztuczek to nie tylko fanaberia niektórych właścicieli, którzy lubią, jak pies podaje im łapę. Każdy pies powinien zostać ułożony i nauczony podstawowych komend, to jasne, ale czy wiedzieliście, że nawet dla starszych psów stała nauka jest konieczna do zachowania jasnego umysłu?
To tak samo jak z ludźmi. Gdy ćwiczymy pamięć i koncentrację, lepiej pamiętamy i koncentrujemy się. Także psy powinny od czasu do czasu uczyć się nowych rzeczy, by zachować sprawny umysł.
Dobrą metodą ćwiczenia psiego mózgu są zabawy na węch. To główny zmysł u psów, a poznawanie nowych zapachów i tropienia to dla czworonogów przyjemność, zabawa i forma relaksu, która znacząco obniża u nich poziom stresu.
Możecie np. bawić się z psem w czasie spaceru w tropienie smakołyków, albo kupić lub skonstruować specjalną zabawkę - matę węchową, która wymaga od psa ruszenia głową i znalezienia kąska w gąszczu kryjących go przykryć, szmatek lub papierków.
Po czwarte: zdrowe emocje
Psy kochają swoich opiekunów, rodziny, domy, a nawet innych zwierzęcych mieszkańców swojego terenu. Nie ma dla psa większego szczęścia, niż akceptujący go i poświęcający mu czas opiekun.
Pies czuje się kochany, gdy poświęcamy mu uwagę. Zabawa z psem, wyprowadzanie psa, mówienie do psa, nawiązywanie interakcji zawsze, gdy zwierzak się tego domaga, bez ignorowania - to dobre praktyki, które sprawiają, że pies czuje się świetnie!
Budowanie i utrzymywanie relacji z psem to jedna z największych radości i przygód, które wiążą się z posiadaniem czworonoga, dająca korzyści zarówno psom, jak i ich właścicielom. Ostatecznie, to działa w obie strony: pies jest szczęśliwy, gdy czuje się kochany przez człowieka, a człowiek, gdy ma wiernego towarzysza w psie!