Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > 100? 150 lat? Nigdy nie zgadniesz ile lat ma najstarsza ryba na świecie
Lena Tomaszewska
Lena Tomaszewska 26.05.2023 11:28

100? 150 lat? Nigdy nie zgadniesz ile lat ma najstarsza ryba na świecie

najstarsza ryba na świecie
youtube/Wonder World

Najstarsi przedstawiciele ryb żyją dzisiaj w wodach Grenlandii. Naukowcy za pomocą datowania metodą radiowęglową postanowili sprawdzić, ile dokładnie lat mają rekordowe osobniki. Odpowiedź przeszła ich najśmielsze oczekiwania.

Mówi się, że górną granicą ludzkiego wieku jest 120 lat. Nasze zwierzęta domowe mogą przeżyć kilka lat jak chomiki, lub nawet kilkanaście, jeśli chodzi o psy. Sprawia to, że wydaje nam się, że ludzie żyją bardzo długo. Daleko nam jednak to największych rekordzistów wśród zwierząt.

Rekin polarny – rekordzista wśród ryb

Prawdziwym rekordzistą wśród kręgowców jest rekin polarny (Somniosus microcephalus), który zamieszkuje wody Grenlandii, należącej do Danii. Poza najdłuższym stażem na tej planecie może pochwalić się tym, że należy do najpowolniejszych rekinów. Porusza się wolniej od człowieka. Niektórzy wiążą właśnie tę cechę z jego długim życiem.

Żyje w Oceanie Arktycznym i północnych rejonach Oceanu Atlantyckiego. Można go znaleźć w głębinach – spotykany jest na głębokości ok. 1200 m, chociaż odnotowano też przypadki, kiedy zanurzał się o wiele bardziej. Uznawany jest za jednego z największych żyjących rekinów. Samce zazwyczaj cechują się mniejszą wielkością niż samice. Jako najpowolniejszy rekin, ma problem ze złapaniem uciekającej zdobyczy. Dlatego też atakuje, kiedy ofiara śpi. Żywi się głównie małymi rybami.

Jak tłumaczy się ich długowieczność? Naukowcy wskazują na specyficznie zbudowane serce, które bije raz na 12 sekund, powolnie pompując krew. Inni wskazują też ich unikalny układ odpornościowy.

Wyprowadzili się do nowego domu, gdzie kot nie był im już potrzebny. Został sam, ale nie wszystko stracone

Prawdziwy rekordzista. Urodził się przed potopem szwedzkim

Tytuł najdłużej żyjącego kręgowca odbił walom grenlandzkim (Balaena mysticetus), inaczej wielorybom grenlandzkim, które są ssakami dożywającymi 200 lat. W XX wieku biolodzy zauważyli, że rekin polarny rośnie w tempie 1 cm rocznie, co biorąc pod uwagę jego wielkość dochodzącą aż do 7 metrów, sugerowało, że musi żyć bardzo długo.

Żeby odkryć tajemnice ich wieku, musieliśmy poczekać na rozwój technik datowania radioizotopowego. Do tego niezbędne są jego soczewki. Odrywając jej warstwę, możemy zbadać, kiedy przyszedł na świat. Nie jest to najbardziej etyczny sposób, jako że uszkadza wzrok zwierząt. Wzbudza to kontrowersje, jako że rekin polarny należy do gatunków bliskich zagrożeniu ze względu na pozyskiwanie z ich wątroby drogocennego oleju.

Metodą radiowęglową zbadano białka obecne w soczewce 28 rekinów i odkryto, że najstarszy z nich miał 400 lat. Pokrywa się to z szacunkami naukowców opartymi na rocznym wzroście kręgowca. Według ich obliczeń maksymalna długość życia rekina polarnego wynosi ponad 500 lat. Szacunki sugerują, że rekin polarny osiąga dojrzałość płciową w wieku dopiero 150 lat.

Znaleziono w nich ślady po testach broni nuklearnej

Poza zbadaniem wieku, naukowcom udało się odkryć jeszcze jedną zaskakującą rzecz. Okazało się, że w soczewkach zwierząt odkryto ślady po testach broni nuklearnej, które odbyły się w latach 60. XX wieku. Wybuchy zostawiły ślad w postaci podwyższonego poziomu niektórych radioaktywnych izotopów.

Źródło: eska.pl, polskieradio.pl, tvn24.pl, dinoanimals.pl

Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?
Loki został wybrany spośród setek bezpańskich psów. Nigdy nie zapomną, co zrobił w drodze do nowego domu
adoptowany pies
Schroniska przepełnione są zwierzętami, które tylko czekają, aż ktoś je adoptuje i pokocha. Tego szczęścia zaznał pies imieniem Loki, którego nowa właścicielka podzieliła się wzruszającym nagraniem w serwisie TikTok. W krótkim czasie pupil zyskał nowy dom, kochającą rodzinę i internetową sławę. Czternastosekundowe nagranie z jazdy samochodem ze schroniska wzbudzi silne emocje w każdym miłośniku psiaków.Użytkowniczka TikToka o imieniu Abigail (@abigailada12) nie spodziewała się, że w ciągu paru dni ona i jej nowo adoptowany pupil staną się internetowymi gwiazdami. A wszystko to za sprawą krótkiego wideo, którym podzieliła się w serwisie społecznościowym. Filmik pokazujący drogę psa Lokiego ze schroniska do domu zrobił furorę – zgromadził ponad dwa miliony polubień i tysiące komentarzy.
Czytaj dalej
Budowlańcy znaleźli w rurze kanalizacyjnej psa, nie był tam sam. To jednak nie koniec niespodzianek
pies w rurze kanalizacyjnej
Do schroniska Stray Rescue of St. Louis wpłynęło zgłoszenie od robotników, którzy w jednej w rur kanalizacyjnych zauważyli psa. Zwierzę nie pozwalało się do siebie zbliżyć, a nie mogło zostać tam z oczywistych względów bezpieczeństwa. Na miejsce udali się ratownicy, którzy za zadanie mieli schwytać czworonoga i przetransportować do ośrodka.Kiedy rozpoczęła się akcja odłowienia psa, okazało się, że jego niepokój jest uzasadniony. Mianowicie bronił szczeniąt, które znajdowały się tuż za nim w rurze. Wtedy wszyscy byli niemalże pewni, że to dzielna sunia broni swoich młodych. Jednak później na jaw wyszły zaskakujące fakty.
Czytaj dalej