10 sygnałów, że szczeniak pochodzi z pseudohodowli
Coraz częstszym zjawiskiem są tak zwane pseudohodowle, w których właściciele nie przykładają wagi do dobra zwierząt. Wręcz przeciwnie - chcą jak najszybciej wydać szczenięta i pozyskać kolejnych klientów. Eksperci radzą, aby zachować ostrożność i zwrócić uwagę na każdy szczegół podczas kupna nowego pupila. Przedstawiamy 10 sygnałów ostrzegawczych, które mogą świadczyć o tym, że szczeniak pochodzi z pseudohodowli.
Pseudohodowle nie dbają o dobro zwierząt, ale patrzą tylko i wyłącznie na zysk właścicieli tego miejsca. Dlatego tak istotne jest, aby zwracać uwagę, skąd bierzemy szczeniaka. Najlepszym rozwiązaniem jest kupno psa w jednej z hodowli zarejestrowanych w Polskim Związku Kynologicznym lub zaadoptowanie pupila ze schroniska. Oto 10 znaków, że masz do czynienia z pseudohodowlą.
1. Hodowca umawia się z Tobą w miejscu publicznym, a nie na terenie hodowli
Jeżeli po uzgodnieniu szczegółów drogą telefoniczną, hodowca zaprasza Cię na rozmowę w miejscu publicznym, jest duża szansa, że masz do czynienia z pseudohodowcą. Powodem braku zaproszenia do hodowli są najczęściej okropne warunki, w jakich przetrzymywane są tam zwierzęta. Warto zawsze sprawdzić, skąd bierzesz szczeniaka.
2. Hodowca sprzedaje różne rasy szczeniaków
Jest to raczej niespotykane, aby hodowca zajmował się sprzedażą wielu różnych ras psów. Najczęściej właściciele hodowli skupiają się jedynie na dwóch lub maksymalnie trzech wybranych rasach szczeniaków.
3. Hodowca oferuje Ci wiele miotów
Jeżeli hodowca informuje Cię, że ma obecnie kilka miotów, a kolejne z nich są w drodze, raczej rozmawiasz z właścicielem pseudohodowli. W zarejestrowanych miejscach liczba szczeniaków jest ograniczona i często jest już do nich ustawiona kolejka.
4. Hodowca nie pozwala Ci zobaczyć rodziców szczeniaka
Zobaczenie rodziców szczeniaka jest bardzo istotnym punktem całej transakcji. Jeżeli hodowca uniemożliwia Ci poznanie, skąd pochodzi Twój nowy pupil, najprawdopodobniej ma coś do ukrycia, a to oznacza, że masz do czynienia z pseudohodowlą. Żaden właściciel zarejestrowanej hodowli nie będzie robił problemów z pokazaniem Ci rodziców wybranego przez Ciebie pieska.
5. Hodowca nie chce podpisywać umowy
Spisanie umowy pomiędzy właścicielem hodowli a kupującym szczeniaka jest bardzo istotnym punktem, którego nigdy nie można omijać. Renomowani hodowcy interesują się, komu oddają pieska i w jakich warunkach będzie on przebywał, dlatego spisują chroniącą wszystkich umowę. W dokumencie powinny znaleźć się podpunkty informujące o prawidłowej opiece nad nabytym szczeniakiem. Jeżeli hodowca rezygnuje z podpisania umowy, masz do czynienia z pseudohodowlą i pod żadnym pozorem nie możesz zgodzić się na taką transakcję.
6. Hodowca nie zapewnia szczeniakom szczepień
Przed nabyciem pieska, musisz zapytać hodowcę o szczepienia, jakim został poddany zarówno szczeniak, jak i jego rodzice. Jest to bardzo istotna sprawa. Jeżeli właściciel hodowli unika rozmowy na ten temat albo wprost informuje Cię o braku szczepień, rozmawiasz z pseudohodowcą. Tacy ludzie są nastawieni tylko na zysk, dlatego nie będą marnować pieniędzy na szczepienia dla szczeniaków i ich rodziców.
7. Hodowca składa nierealne propozycje
Jeżeli właściciel hodowli proponuje Ci dziwne rzeczy albo jego oferty brzmią niesamowicie atrakcyjnie, warto zastanowić się, czy masz do czynienia z renomowaną hodowlą. Pseudohodowca chce jak najszybciej pozbyć się szczeniaka i zyskać pieniądze, dlatego może obiecywać Ci nierealne rzeczy, abyś szybko kupił psa i zniknął.
8. Szczeniak jest w bardzo złym stanie
Jeżeli widzisz, że szczeniak jest brudny i śmierdzący, to najprawdopodobniej masz do czynienia z pseudohodowlą. W miejscach zarejestrowanych dbanie o dobro i komfort życia pieska jest priorytetem. Klatki są regularnie sprzątane, a szczeniak kąpany.
9. Szczeniak jest bardzo młody
Warto pamiętać, że 8 tygodni to minimalny wiek, w jakim można odłączyć szczeniaka od jego mamy i rodziny. Jeżeli hodowca chce sprzedać Ci młodszego pieska, to po prostu chce się go jak najszybciej pozbyć, aby obniżyć koszty jego utrzymania. Oznacza to, że rozmawiasz z pseudohodowcą.
10. Szczeniak jest wszystkim bardzo przerażony
Jeżeli pies boi się podejść do Ciebie i widzisz, że nawet zabawa sprawia mu problem, najwidoczniej masz do czynienia z pseudohodowlą. W zarejestrowanych miejscach hodowcy dbają o komfort szczeniaków i przyzwyczają je nie tylko do przedmiotów, ale też do ludzi. Oczywiście, dużo zależy od charakteru zwierzaka, ale jeśli wszystkie psy mają ten problem, warto wybrać inne miejsca do kupna szczeniaka.
Źródło: kochamyzwierzaki.pl
Dołącz do nas
Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami
Plaga jadowitych skorpionów w Egipcie. 3 osoby nie żyją, kilkaset jest rannych
Fala przypadków wścieklizny rośnie na Mazowszu. Rusza kolejna akcja szczepień
Beagle widzi noworodka po raz pierwszy. Jego niespodziewana reakcja zaskoczyła właścicieli