Swiatzwierzat.pl
Szczeniaki

unsplash/Nathalie SPEHNER

10 sygnałów, że szczeniak pochodzi z pseudohodowli

15 Listopada 2021

Autor tekstu:

Martyna Pałka

Coraz częstszym zjawiskiem są tak zwane pseudohodowle, w których właściciele nie przykładają wagi do dobra zwierząt. Wręcz przeciwnie - chcą jak najszybciej wydać szczenięta i pozyskać kolejnych klientów. Eksperci radzą, aby zachować ostrożność i zwrócić uwagę na każdy szczegół podczas kupna nowego pupila. Przedstawiamy 10 sygnałów ostrzegawczych, które mogą świadczyć o tym, że szczeniak pochodzi z pseudohodowli.

Pseudohodowle nie dbają o dobro zwierząt, ale patrzą tylko i wyłącznie na zysk właścicieli tego miejsca. Dlatego tak istotne jest, aby zwracać uwagę, skąd bierzemy szczeniaka. Najlepszym rozwiązaniem jest kupno psa w jednej z hodowli zarejestrowanych w Polskim Związku Kynologicznym lub zaadoptowanie pupila ze schroniska. Oto 10 znaków, że masz do czynienia z pseudohodowlą.

1. Hodowca umawia się z Tobą w miejscu publicznym, a nie na terenie hodowli

Jeżeli po uzgodnieniu szczegółów drogą telefoniczną, hodowca zaprasza Cię na rozmowę w miejscu publicznym, jest duża szansa, że masz do czynienia z pseudohodowcą. Powodem braku zaproszenia do hodowli są najczęściej okropne warunki, w jakich przetrzymywane są tam zwierzęta. Warto zawsze sprawdzić, skąd bierzesz szczeniaka.

2. Hodowca sprzedaje różne rasy szczeniaków

Jest to raczej niespotykane, aby hodowca zajmował się sprzedażą wielu różnych ras psów. Najczęściej właściciele hodowli skupiają się jedynie na dwóch lub maksymalnie trzech wybranych rasach szczeniaków.

3. Hodowca oferuje Ci wiele miotów

Jeżeli hodowca informuje Cię, że ma obecnie kilka miotów, a kolejne z nich są w drodze, raczej rozmawiasz z właścicielem pseudohodowli. W zarejestrowanych miejscach liczba szczeniaków jest ograniczona i często jest już do nich ustawiona kolejka.

4. Hodowca nie pozwala Ci zobaczyć rodziców szczeniaka

Zobaczenie rodziców szczeniaka jest bardzo istotnym punktem całej transakcji. Jeżeli hodowca uniemożliwia Ci poznanie, skąd pochodzi Twój nowy pupil, najprawdopodobniej ma coś do ukrycia, a to oznacza, że masz do czynienia z pseudohodowlą. Żaden właściciel zarejestrowanej hodowli nie będzie robił problemów z pokazaniem Ci rodziców wybranego przez Ciebie pieska.

Tata kot i jego potomstwo

Tata kot po raz pierwszy spotyka swoje potomstwo. Internauci są zachwyceni

CZYTAJ DALEJ

5. Hodowca nie chce podpisywać umowy

Spisanie umowy pomiędzy właścicielem hodowli a kupującym szczeniaka jest bardzo istotnym punktem, którego nigdy nie można omijać. Renomowani hodowcy interesują się, komu oddają pieska i w jakich warunkach będzie on przebywał, dlatego spisują chroniącą wszystkich umowę. W dokumencie powinny znaleźć się podpunkty informujące o prawidłowej opiece nad nabytym szczeniakiem. Jeżeli hodowca rezygnuje z podpisania umowy, masz do czynienia z pseudohodowlą i pod żadnym pozorem nie możesz zgodzić się na taką transakcję.

6. Hodowca nie zapewnia szczeniakom szczepień

Przed nabyciem pieska, musisz zapytać hodowcę o szczepienia, jakim został poddany zarówno szczeniak, jak i jego rodzice. Jest to bardzo istotna sprawa. Jeżeli właściciel hodowli unika rozmowy na ten temat albo wprost informuje Cię o braku szczepień, rozmawiasz z pseudohodowcą. Tacy ludzie są nastawieni tylko na zysk, dlatego nie będą marnować pieniędzy na szczepienia dla szczeniaków i ich rodziców.

7. Hodowca składa nierealne propozycje

Jeżeli właściciel hodowli proponuje Ci dziwne rzeczy albo jego oferty brzmią niesamowicie atrakcyjnie, warto zastanowić się, czy masz do czynienia z renomowaną hodowlą. Pseudohodowca chce jak najszybciej pozbyć się szczeniaka i zyskać pieniądze, dlatego może obiecywać Ci nierealne rzeczy, abyś szybko kupił psa i zniknął.

8. Szczeniak jest w bardzo złym stanie

Jeżeli widzisz, że szczeniak jest brudny i śmierdzący, to najprawdopodobniej masz do czynienia z pseudohodowlą. W miejscach zarejestrowanych dbanie o dobro i komfort życia pieska jest priorytetem. Klatki są regularnie sprzątane, a szczeniak kąpany.

9. Szczeniak jest bardzo młody

Warto pamiętać, że 8 tygodni to minimalny wiek, w jakim można odłączyć szczeniaka od jego mamy i rodziny. Jeżeli hodowca chce sprzedać Ci młodszego pieska, to po prostu chce się go jak najszybciej pozbyć, aby obniżyć koszty jego utrzymania. Oznacza to, że rozmawiasz z pseudohodowcą.

10. Szczeniak jest wszystkim bardzo przerażony

Jeżeli pies boi się podejść do Ciebie i widzisz, że nawet zabawa sprawia mu problem, najwidoczniej masz do czynienia z pseudohodowlą. W zarejestrowanych miejscach hodowcy dbają o komfort szczeniaków i przyzwyczają je nie tylko do przedmiotów, ale też do ludzi. Oczywiście, dużo zależy od charakteru zwierzaka, ale jeśli wszystkie psy mają ten problem, warto wybrać inne miejsca do kupna szczeniaka.

Źródło: kochamyzwierzaki.pl

Sprawdź swoją wiedzę o psach!

Pytanie 1 z 9

W jaki sposób pies widzi kolory?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Tagi:

Martyna PałkaAutor

Optymistka z mnóstwem pomysłów i masą pozytywnej energii. Z wykształcenia absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Z zaciekawieniem śledzę wszystkie wydarzenia na świecie i w mediach społecznościowych. Interesuję się psychologią, radiem, muzyką i zdrowym odżywianiem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Psy

Daniel "Magical" wychodzi z więzienia. DIOZ natychmiast podjęło interwencję, 20-letnia Sonia odebrana

Czytaj więcej >

Psy

Pies i kot zostają po raz pierwszy sami. Sprawy przybrały niespodziewany obrót

Czytaj więcej >

Psy

Schronisko chciało uśpić psią mamę wraz z dziećmi. Wstawiła się za nimi tylko jedna osoba

Czytaj więcej >

Psy

Nieszczęśliwy wypadek suczki "zakopanej żywcem". Policja wytyka schronisku szereg nieścisłości

Czytaj więcej >

Psy

Ledwo kupił szczeniaka, a już go oddał. Nowych opiekunów czeka przykra niespodzianka

Czytaj więcej >

Psy

Przywiązał psa do bramy schroniska w śnieżycę. "Możecie być pewni, że nie wróci do tej kreatury"

Czytaj więcej >