Żywienie psa seniora - na czym polega?
Starzenie się jest naturalnym procesem u psów. Zastanawiasz się, jak w tym okresie wspomóc swojego psa, by jak najdłużej zachował zdrowie, sprawność i dobrą kondycję? Odżywianie dopasowane do wieku i uwzględniające indywidualne potrzeby ma w tym przypadku kluczowe znaczenie. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jak powinna wyglądać dieta starszego psa!
Pies dorosły czy dojrzały? Oznaki starzenia się psa
W którym momencie nasz pupil staje się starszym psem i powinniśmy zmienić jego sposób żywienia? O czworonogu można powiedzieć, że się starzeje, jeśli:
-
wolniej się porusza
-
ma słabszy wzrok
-
gorzej słyszy
-
nie jest już tak aktywny i żywiołowy
-
śpi przez większą część dnia
-
ma gorszy apetyt
-
może tracić na wadze
-
pogarsza się stan jego uzębienia
Starzenie się psa może też zależeć od jego wielkości (duże psy wchodzą w wiek dojrzały szybciej niż małe) lub od rasy.
Żywienie starszych psów - jakich zasad się trzymać?
Starszy pies wymaga zmiany karmy na lepiej dostosowaną do jego wieku i spełniającą zmieniające się z racji wieku potrzeby. Pies powinien otrzymywać posiłki o stałych porach. Warto podzielić jego dzienną dawkę karmy na 2-3 mniejsze porcje. Usprawni to trawienie, a substancje odżywcze będą się lepiej wchłaniać. Starzejące się psy nie są już tak aktywne jak psy młodsze. Szybciej się męczą i więcej śpią, a co za tym idzie ich metabolizm zwalnia i są bardziej podatne na tycie. Karma dla starszego psa uwzględnia zmniejszoną aktywność i potrzebę ruchu i jest mniej kaloryczna. Z kolei u psów w bardzo podeszłym wieku sytuacja się odwraca. Zwierzęta mogą tracić na wadze, dlatego dla nich konieczny będzie zakup karmy bardziej kalorycznej. Podczas wyboru odpowiedniej karmy należy zwrócić uwagę na jej jakość i skład. Karma zarówno sucha, jak i mokra nie powinna zawierać konserwantów, słodzików i zbędnych dodatków. Wybierając karmę dobrej jakości dbasz o to, by twój starszy podopieczny otrzymywał wszystkie składniki odżywcze, witaminy i minerały, których potrzebuje. Będąc właścicielem starszego psa należy pamiętać, że jego zęby także ulegają osłabieniu z wiekiem. Są bardziej podatne na ubytki i pęknięcia. Nie podawaj psu zbyt twardych gryzaków i uważaj podczas zabawy.
Dieta psa seniora - czym karmić psa
Dieta starszego psa powinna być mniej kaloryczna, a bardziej lekkostrawna. Dobierając karmę dla psiego seniora zwróć uwagę, by była ona bogata w
-
witaminy i składniki mineralne (zwłaszcza witaminy grupy B, wit. C i E, przeciwutleniacze, L-karnityna, wapń, fosfor), które dbają o układ odpornościowy i spowalniają procesy starzenia
-
nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i 6 - poprawiają kondycję skóry i sierści czworonoga
-
glikozaminoglikany - mają wpływ na kondycję stawów i kości
-
białko, które jest źródłem energii. Białko pochodzące z wysokiej jakości mięsa powinno być głównym składnikiem karmy dla seniora
Nie zapominaj o wodzie, pies powinien każdego dnia pić odpowiednią ilość wody, jeśli obawiasz się, że twój pupil mało pije w ciągu dnia, możesz podawać mu mokrą karmę.
Karma sucha dla seniora - najwygodniejszy sposób karmienia. Póki pies nie ma zbyt słabych zębów, by pogryźć karmę, nie ma ubytków, możesz mu podawać karmę suchą przeznaczoną dla starszych psów. W razie pojawienia się problemów stomatologicznych, psu można podawać namoczoną suchą karmę. W sklepie zoologicznym Karusek znajdziesz duży wybór rozmaitych karm dla psich seniorów. Są to karmy o specjalnie opracowanym składzie, dostarczające niezbędnych składników odżywczych i uwzględniające wszystkie potrzeby psów w podeszłym wieku.
Karma mokra dla starszych psów - psy uwielbiają mokrą karmę za jej apetyczny aromat i smak. U starszych psów, które mają problemy z zębami i gryzienie suchej karmy sprawia im kłopot, wybór karmy mokrej będzie idealny. Karma mokra jest również bardziej wilgotna niż karma sucha, więc zapobiega odwodnieniu. Wybór karm mokrych dla seniorów jest równie duży, jak w przypadku karm suchych. Wybieraj karmy mokre od najlepszych producentów, o dobrym składzie i przeznaczonych dla psów dojrzałych.
Dieta BARF (żywienie domowe) - stosowanie tego typu diety dla seniora jest przede wszystkim bardziej pracochłonne i wymaga posiadania pewnej wiedzy na temat właściwego komponowania posiłków. Nie powinny one bowiem być zbytnio kaloryczne, natomiast powinny uwzględniać zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze, witaminy i minerały. Psy starsze nie powinny ze względu na słabe uzębienie dostawać do gryzienia twardych kości, ponieważ może dojść do uszkodzenia zębów.
Niezależnie od tego, jaką wybierzesz dietę dla psa seniora, miej na uwadze przede wszystkim jego potrzeby. Postaw na sprawdzone karmy, dedykowane starszym psom, dzięki którym będziesz miał pewność, że twój pupil otrzymuje w pożywieniu wszystko, czego potrzebuje.