pies chowa się
Źródło: unsplash/Brett Jordan

Jak zabezpieczyć zwierzę przed Sylwestrem? Weterynarz mówi nam, jak pomóc ukochanemu pupilowi

29 Grudnia 2020

Już za 2 dni Sylwester. Kiedy jedni cieszą się z zabawy i powitania Nowego Roku, inni panikują na myśl o bezbronnych zwierzętach. O godzinie 24 w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia niebo rozbłyśnie się w dziesiątkach kolorów, a wszystko przez fajerwerki. Nie od dziś wiadomo, że huk i hałas nie jest ulubionym dźwiękiem pupili, które tego dnia szczególnie cierpią. Jak możemy uchronić je przed hałasem?

Psy, koty, konie, a nawet ptaki nie przepadają za głośnymi dźwiękami. Kiedy słyszą niepokojące dźwięki, uciekają w drugą stronę, starając się schować przed zagrożeniem. Niestety, w sylwestrową noc nie da się uciec przed niebezpieczeństwem, a wszystko to za sprawą fajerwerków na niebie. Jak uchronić zwierzę przed hałasem i pomóc mu przetrwać ten trudny okres?

Pomoc zwierzętom w sylwestra

Wielu właścicieli zwierząt na chwilę przed sylwestrem szuka pomocy u weterynarza. Tego dnia specjaliści rozpoczynają pracę bardzo wcześnie, chcąc pomóc jak największej ilości zwierząt. Niestety, wiele osób zapomina, że niektóre lekarstwa, które otrzymują psy czy koty powinny być podawane z wyprzedzeniem. Dlatego nie należy zwlekać z umówieniem się u weterynarza. 31 grudnia może być już na to za późno.

- Większość leków lub suplementów na Sylwestra należy stosować co najmniej z tygodniowym wyprzedzeniem. Wystrzały zaczynają się już w okolicy Świąt, więc na wizytę, na której lekarz dobierze środki najlepiej chroniące pacjenta warto się już umówić w pierwszej połowie grudnia. Są leki, które można podać na ostatnią chwilę, jednak najlepsze jest połączenie suplementów z lekami i dłuższa kuracja. Staram się dobrać odpowiednią kurację do potrzeb zwierzaka, dlatego zawsze proszę właścicieli o obserwację czy pupil jest spokojny po konkretnym leczeniu - mówi nam lek. wet. Magdalena Welc.

Nie wszyscy zdążą uzyskać pomoc lekarską, ale nie należy się poddawać. W dalszym ciągu można pomóc pupilowi przetrwać tę trudną noc m.in. przygotowując mu schronienie. Jeżeli wiesz, że Twój zwierzak panicznie boi się hałasów, nie zostawiaj go samego w domu. W tym roku nie powinno być to trudne, ponieważ większość z nas spędzi sylwestrową noc w czterech ścianach bez gości.

Czy warto zostawić psa w hotelu dla zwierząt? Wszystko, co musisz wiedzieć przed wyborem opiekuna dla pupilaCzy warto zostawić psa w hotelu dla zwierząt? Wszystko, co musisz wiedzieć przed wyborem opiekuna dla pupilaCzytaj dalej

Jak pomóc zwierzakowi w Sylwestra?

Pies, kot czy inne stworzenie potrzebuje opieki. Już przed sylwestrem można przygotować mu schronienie, z którym oswoi się i, gdy za 2 dni zbliży się północ będzie czuł się bezpiecznie.

- Oprócz leków należy umożliwić zwierzakowi bezpieczne miejsce, w którym może się ukryć i poczuć komfortowo. Wyłóż je kocami, umieść w środku zabawki i różne smakołyki. Nie oznacza to zamykania zwierzęcia np. w łazience, ale otwarcia drzwi do niej lub do szafy. Dla kotów warto przygotować kryjówkę wyżej - dodaje Welc. - Należy zamknąć wszystkie okna, a nawet dodatkowo je wygłuszyć, a także zasłonić rolety. Starajmy się zachować spokój i nie stresować dodatkowo zwierzaka swoim zachowaniem, a już szczególnie nie karać zwierzaka za jego zachowanie w tym czasie. Na spacer należy wyjść tylko w godzinach wcześniejszych, na smyczy i dołączyć do obroży adresówkę.

Jak słusznie zauważa weterynarz spacery nie są wskazane późną, sylwestrową porą! Oczywiście każdy pies ma swoje potrzeby i musi się, gdzieś załatwić. Aby uniknąć przykrych sytuacji można na ten dzień zakupić specjalne maty do załatwiania się i rozłożyć je w domu. W ten sposób pupil nie ucieknie, nie będzie trzeba go szukać. Jeśli zwierzak nie chce załatwiać się na maty, to przed wyjściem z domu należy bardzo dobrze sprawdzić jego obrożę czy szelki. Zbyt luźno zawiązane akcesoria mogą ułatwić zwierzakowi ucieczkę, czego nikt oczywiście nie chce.

W tym miejscu przypominamy również o czipowaniu zwierząt! Koszt zaczipowania pupila jest niewielki (ok. 50 zł), a może ułatwić mu powrót do domu.

Zobacz zdjęcie:

Pies

Unsplash/Joshua Hanks

Artykuły polecane przez redakcję Świata Zwierząt:

Źródło: swiatzwierzat.pl

Następny artykuł