Swiatzwierzat.pl

facebook.com/StowarzyszenieTTOPZ

Skrajnie zaniedbane zwierzęta w gospodarstwie pod Toruniem. "Są zdziczałe, żywią się odpadkami". Interwencja wolontariuszy

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Zuza Siwek

Zwierzęta w gospodarstwie pod Toruniem zostały skrajnie zaniedbane. Toruńskie Towarzystwo Ochrony Praw Zwierząt podkreśla jednak, że nie zawiniła właścicielka, a system. Szczegóły sprawy są podobno bardzo skomplikowane, jednak wolontariusze starają się pomóc, jak mogą - nie tylko zwierzętom, ale i osobie, do której należą. 17 listopada złożyli więc wniosek do urzędu gminy Zławieś Wielka o odebranie zaniedbanych zwierząt. Zdjęcia mówią same za siebie, trudno się na nie patrzy.

Zwierzęta z Czarnego Błota

Jak informuje TTOPZ, sprawa gospodarstwa w Czarnym Błocie jest im znana już od kilkunastu lat. Z ich wpisów wynika, że nie jest to jednak sprawa prosta do rozwiązania. Upominają, że straszny stan zwierząt nie wynika z winy właścicielki. Ostatni post Towarzystwa pochodzi z 17 listopada, jednak już na początku miesiąca pojawił się obszerny wpis dotyczący gospodarstwa oraz relacja wolontariuszki z miejsca interwencji.

- Dzisiaj byłam w piekle... I wcale nie chodzi o to, że chodziłyśmy po kostki w krowim łajnie, że skakałyśmy po walącym się stropie, żeby złapać śmiertelnie przerażone maluchy, że widziałyśmy, sama nie wiem ile zdziczałych psów, szczeniaków, które będziemy łapać do usranej śmierci. Najgorsze jest to, że się spóźniłyśmy - dwa maluchy były już martwe. Najgorsze jest to, że jeszcze długo będzie mnie dręczył widok małego ciepłego ciałka, podeptanego przez krowy, które wynosiłam ze stodoły - czytamy na Facebooku.

Tego dnia, 7 listopada, udało się z gospodarstwa uratować trzy szczeniaki, jednak zwierząt jest o wiele więcej. Kolejny post informuje o ogólnym stanie gospodarstwa, który jest, krótko mówiąc, opłakany.

- Po wielu nieudanych próbach rozwiązania coraz bardziej dramatycznej sytuacji, zdecydowaliśmy się na bardziej radykalne kroki. Na posesji znajduje się bliżej nieokreślona ilość psów, w każdym możliwym typie i wielkości, ich liczbę trudno określić, ponieważ posesja jest nieogrodzona i psy biegają samopas po wsi i okolicznych lasach. Ich kontakt z człowiekiem jest minimalny, żeby nie powiedzieć, że żaden. Zwierzęta są zdziczałe, żywią się odpadkami, polują, ograbiają z resztek okoliczną fermę kurcząt - pisze TTOPZ.

Interwencja TTOPZ w Czarnym Błocie

Zwierzęta nie są szczepione, mogą więc stwarzać zagrożenie dla mieszkańców i innych zwierzaków. Stowarzyszenie załamuje ręce - o sytuacji wiedzą już od kilkunastu lat i jak sami mówią, wraca ona do nich jak bumerang regularnie. Tym razem zdecydowali się pokazać dokumentację z gospodarstwa, która robi piorunujące wrażenie. Widać, że skala zaniedbań jest ogromna, a wolontariusze będą się starać o odebranie zwierząt i zabezpieczenie ich.

- Psów, podczas kontroli, naliczyliśmy kilkanaście, a jest ich tam z pewnością zdecydowanie więcej, do tego na terenie posesji znajdują się trzy krowy i koty. Właścicielka w żaden sposób nie jest w stanie zabezpieczyć zwierząt, a tym bardziej o nie zadbać, nie wie nawet, ile liczy jej stado, gdzie przebywa, w jakim jest stanie, nie karmi ich regularnie, nie szczepi. Przestała panować nad sytuacją całkowicie, sama zresztą wymaga natychmiastowej pomocy - czytamy.

Stowarzyszenie uprasza o nieobrażanie właścicielki zwierzaków - w poście zawarta jest informacja, że sytuacja jest naprawdę skomplikowana i nie da się pokazać jej na zdjęciach. Wolontariusze zobowiązali się jednak do podjęcia kolejnych stosownych kroków prawnych i zamierza rozwiązać w końcu sprawę ciągnącą się latami.

- Zdajemy sobie sprawę, że sytuacja jest bardzo trudna i nie rozwiąże się natychmiast, dołożymy jednak wszelkich starać, żeby jak najszybciej ją zakończyć i skrócić cierpienie zwierząt - zobowiązuje się Towarzystwo.

Widok rzeczywiście nie należy do przyjemnych. Miejmy nadzieję, że sprawę uda się ostatecznie rozwiązać, a zwierzęta otrzymają pomoc - podobnie jak ich właścicielka.

źródło: facebook.com/StowarzyszenieTTOPZ

Tagi:

PolskaChoroby zwierzątZwierzęta

Podobne artykuły

Aktualności

Zmarł Zdzisław Małysz, przyjaciel wszystkich zwierząt. "Był ich głosem na interwencjach, w sądach, w mediach"
Czytaj więcej >

Aktualności

Bezdomniaki liczą na pomoc. Świąteczna pomoc dla zwierząt w potrzebie
Czytaj więcej >

Aktualności

Historia przyjaźni 10-letniej dziewczynki i cyrkowego kucyka. „Uwolnić Poly” w kinach od 02.12
Czytaj więcej >

Aktualności

Suczka panicznie boi się ludzkiego dotyku. Kiedy kobieta wyciąga do niej rękę, wszystko się zmienia
Czytaj więcej >

Aktualności

Turystka dotkliwie pogryziona przez żółwia. "Nie jestem pewna, czy kiedykolwiek wejdę jeszcze do morza"
Czytaj więcej >

Aktualności

Pies uratował właścicielkę przed śmiercią pod kołami vana. Wszystko uchwyciła kamera
Czytaj więcej >
Zuza Siwek

Wydawca w portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]