norki w klatce
Źródło: unsplash.com/Jo-Anne McArthur

Tysiące martwych zwierząt na duńskich drogach. Zakażone norki wypadły z transportu

17 Listopada 2020

Zwierzęta zostały zgubione podczas transportu. Duńskie media informują o makabrycznych znaleziskach na krajowych drogach. Kilka tygodni temu rząd Danii zdobył w parlamencie zgodę na wybicie około 15 milionów hodowlanych norek, które miały przenosić koronawirusa. Teraz poinformowano o tym, że martwe zwierzęta wypadły z ciężarówek na drogach - i nie jest to pojedyncza sytuacja.

Zwierzęta przewożone przez ciężarówki miały zostać wybite z powodu przenoszenia koronawirusa. Duńskie służba sanitarne potwierdziły, że na sześciu fermach odnotowano 200 przypadków zakażeń koronawirusem wśród pracowników sześciu różnych farm norek. Rząd podjął więc decyzję o wybiciu chorych jednostek. Początkowo zakładano zagładę wszystkich hodowlanych zwierząt, jednak sytuacja okazała się skomplikowana prawnie.

Hodowca ci prawdy nie powie. 5 zaskakujących rzeczy o maine coonHodowca ci prawdy nie powie. 5 zaskakujących rzeczy o maine coonCzytaj dalej

Martwe zwierzęta na drogach

Kilka tygodni temu premier Danii, Mette Frederiksen miała podjąć decyzję o wyeliminowaniu chorych norek. Na początku listopada poinformowała, że zostaną wybite zwierzęta ze wszystkich ferm.

Jednak okazało się, że ta decyzja nie miała podstaw prawnych. Duński rząd niedawno uzyskał więc w parlamencie poparcie dla planu uśmiercenia norek tylko i wyłącznie z ferm, na których potwierdzono zakażenia.

Mutacja wykryta u norek miała zagrażać skuteczności powstającej szczepionki na koronawirusa, w związku z tym decyzja zapadła, jednak nieco zmodyfikowana. Duńska opozycja zaprotestowała przeciwko uśmierceniu wszystkich zwierząt i ostatecznie zostały wybite tylko norki z ferm, na których wykryto zakażenia, a także z tych znajdujących się w promieniu 7,8 km od nich.

Rząd zatwierdził plan wybicia około 15 milionów norek, a hodowcy mieli otrzymać rekompensatę - za każde uśmiercone zwierzę państwo ma zapłacić 30 koron, czyli około 18 złotych.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Spacerowicze natknęli się na psa, który miał wbite 2 strzały. Wiemy, kto doprowadził do dramatu
2. Koniec z kolejkami w urzędach. Załatwianie spraw stało się o niebo łatwiejsze
3. Jak rozpoznać płeć kota? Czy podniesienie ogona wystarczy? Istnieje bardzo łatwy sposób, po tym trudno się pomylić

Wybite norki zgubione na drogach

Do tej pory na duńskich fermach uśmiercono już kilka milionów norek, a zwierzęta grzebane są na specjalnie wyznaczonych terenach wojskowych. Jednak duńskie media skupiają się obecnie na fakcie, że martwe norki są gubione przez wiozących je do pogrzebania kierowców.

W mediach pojawiły się informacje o gubionych w czasie transportu zwierzętach. Pokazano zdjęcia jezdni, na których leżą tysiące martwych norek. Miały być stamtąd zebrane dopiero po kilku godzinach i zagrażać zdrowiu innych zwierząt.

Pierwszy taki przypadek miał miejsce w niedzielę 8 listopada na drodze E45. Trupy norek rozciągały się na drodze przez 50 kilometrów, pomiędzy miejscowościami Haverslev i Randers. Choć zdaje się to nieprawdopodobne, duńska gazeta Ekstrabladet poinformowała o kolejnym incydencie we wtorek 10 listopada. Tysiące martwych zwierząt leżały na jezdni na odcinku około 20 kilometrów.

- Były tam tysiące martwych norek. Przejeżdżający kierowcy powiedzieli, że leżały na drodze aż od Nordenskova do Ølgod - mówiła jedna ze świadków TV 2, która zaalarmowała policję po tym, jak zobaczyła martwe zwierzęta.

Policja potwierdziła informacje o zgubionych norkach. Po kontroli pojazdu, który zostawił na drodze norki, funkcjonariusze uznali, że prawdopodobną przyczyną była usterka ciężarówki. Pierwszy z kierowców, który wiózł zwierzęta do spalarni na odcinku Haverslev-Randers, został oskarżony o niewłaściwe zabezpieczenie towaru przed transportem.

Poniżej znajdują się zdjęcia wykonane przez kierowców. Po sieci krążą też filmy, na których pośród martwych zwierząt wyciąganych z komory gazowej znajduje się także żywa norka, wydająca przeraźliwe odgłosy. Widok jest naprawdę makabryczny.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Monstrualny potwór nagle wyszedł z wody. Ludzie zamarli, mamy nagranie, tylko dla odważnych
  2. Nowe informacje ws. luzowania obostrzeń w Polsce. Minister poruszył sprawę ferii zimowych
  3. Pies myślał, że kot nie żyje. Po chwili dzieje się niezwykła rzecz, jest wideo
  4. Kipiel-Sztuka narzeka na finanse. "Kupiłam więcej karmy niż zwykle dla psa, bo w grudniu nie będę już miała z czego żyć"
  5. Pomogła bezpańskiej kotce. W ramach podziękowań otrzymała od niej prezent, o jakim nigdy nie śniła
  6. Matka zobaczyła, jak pies rzuca się na jej córeczkę. Później zrozumiała, że zwierzę ją ratuje
  7. Najstarsze żyjące zwierzęta na świecie. Zamrożone przetrwały 40 tys. lat, naukowcy są zaskoczeni

źródło: nyheder.tv2.dk, rmf24.pl

Następny artykuł