Swiatzwierzat.pl
zwierze przypominające ser

twitter.com@deva_iitkgp

Znaleziono dziwaczne zwierzę. "Wygląda jak ser topiony"

4 Listopada 2020

Autor tekstu:

Jakub Pasek

Udostępnij:

Zwierzę znaleziono w zachodnich Indiach w lokalnej sadzawce. Jego pojawienie się stanowiło ogromny szok dla mieszkańców. Miało niespotykany wśród przedstawicieli jego gatunku, jaskrawożółty kolor. Zdaniem niektórych może mieć z

Zwierzę znalezione w Zachodnim Bengalu nie przypomina żadnego ze swoich krewnych. Większość z nich na drodze ewolucji została obdarzona mechanizmami, które miały ułatwić im przetrwanie, dzięki kamuflowaniu się i unikaniu drapieżników. Ten osobnik, prawdopodobnie dotknięty jest rzadką chorobą genetyczną, która pozbawiła go ochrony przed potencjalnymi napastnikami. Ze względu na swój wygląd stanowiłby dla nich łatwy cel.

Zwierzę zszokowało wszystkich

Rzadko kiedy mamy okazję napotkać żółwia, który swoją barwą i kształtem skorupy przypomina... stopiony na kanapce ser. Zwierzak wzbudził spore poruszenie. Skrytonóg indyjski zazwyczaj ma ciemnobrązową skorupę.

- Zdaniem części naukowców swój kolor zawdzięcza rzadkiej odmianie albinizmu. "To rodzaj albinosa, którego specyficzny żółty kolor może wynikać z mutacji genetycznej lub wrodzonych wad spowodowanych brakiem pigmentu tyrozyny - czytamy w serwisie Dailymail.

Za niecodzienną barwę zwierzęcia odpowiada brak ciemnego pigmentu w jego tkankach. Brak lub uszkodzenie fragmentu kodu genetycznego skutkuje wystąpieniem leucyzmu chromatycznemu.

Choć mutacja nie powoduje negatywnych skutków zdrowotnych, czyni dotkniętego nią zwierzaka łatwym celem dla drapieżników. Można powiedzieć, że znaleziony w sadzawce osobnik miał szczęście. Swoich dni dożyje w wygodnym zbiorniku, otoczony szacunkiem i czcią.

Choć takie mutacje pojawiają się rzadko, nie jest to pierwszy taki przypadek. W sierpniu tego roku znaleziono bardzo podobnego żółwia w Nepalu. Wtedy zjawisko to potraktowano jako wydarzenie religijne. 

Zwierzę może mieć duże znaczenie dla wyznawców hinduizmu

Znalazca poprzedniego okazu, Kamal Devkota wyjaśniał wtedy, czemu wyznawcy hinduizmu przywiązują do takich znaków dużą wagę. Choć gatunek stworzenia nie pozostaje bez znaczenia, najważniejsza jest jego barwa.

Złoty kolor kojarzony jest bardzo pozytywnie. Żółw z kolei jest zwierzęciem świętym, ze względu na fakt, że bóg Wisznu przyjął jego postać, by ocalić świat przed zagładą. Zgodnie z hinduską mitologią, bóstwo zmieniło się w niego, by świat znalazł schronienie w środku jego skorupy. 

Górna jej część postrzegana jest jako niebo, dolna zaś symbolizuje ziemię. Wizerunek ogromnego boga-żółwia Kurmy znajdziemy w wielu tamtejszych świątyniach. 

Według wyznawców hinduizmu bogowie przyjmują różne wcielenia. Wisznu jest jednym z trzech najważniejszych bóstw. Wraz z Brahmą i Śiwą tworzą tak zwaną trójcę hinduistyczną. Każde ze znanych wcieleń danego boga nosi własne imię.

Źródło: interia.pl

Podobne artykuły

niedźwiedź w Sapporo

Inne zwierzęta

Blady strach padł na Sapporo, gdy dziki niedźwiedź grasował po ulicach. Są ranni

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Turyści rozjuszyli hipopotama. Nagranie z pościgu sprawia, że włos jeży się na głowie

Czytaj więcej >
koń i skater

Inne zwierzęta

Śmiały skater próbował wykonać trik na deskorolce kosztem konia, gorzko tego pożałował

Czytaj więcej >
Worki

Inne zwierzęta

Nietypowy przemyt. Przewoził 14 kg pijawek z Ukrainy

Czytaj więcej >
Paw

Inne zwierzęta

Paw siedział na parapecie w centrum Warszawy. Na miejscu interweniowały służby

Czytaj więcej >
Mały bóbr

Inne zwierzęta

Boberek pilnie potrzebuje pomocy. Został bez mamy, teraz jego życie zależy od człowieka

Czytaj więcej >