Swiatzwierzat.pl
Żółwie

youtube/CNN

24-latek zbił fortunę na przemycie żółwi. Niewiarygodne, gdzie wsadzał przewożone zwierzęta

11 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Żółwie zagrożone wyginięciem przez lata były nielegalnie przewożone z Chin na teren Stanów Zjednoczonych. Sprawcą przestępstwa okazał się być dziś 24-letni Kang Juntao, który zarobił nawet miliony dolarów na transporcie zwierzą

Gatunek żółwi znajdujących się pod ochroną i ograniczeniami w Unii Europejskiej i na świecie przez wiele lat był notorycznie wwożony na teren Stanów Zjednoczonych. Jak ustaliła amerykańska policja, za przemytem zagrożonych wyginięciem zwierząt stał młody mężczyzna pochodzący z Chin. 

Chińczyk przemycił tysiące żółwi

24-letni dziś Kang Juntao pochodzący z Hangzhou we wschodnich Chinach swoją przestępczą działalność zaczął przed kilkoma laty. W czasach, kiedy miał zaledwie 20 lat wpadł na zadziwiający pomysł, jak szybko się wzbogacić. 

W 2017 roku obywatel Chin mieszkający na stałe w Stanach Zjednoczonych rozpoczął proces rekrutacyjny do nielegalnego przedsięwzięcia. W krótkim czasie mężczyzna zwerbował do pracy dużą grupę zagranicznych studentów przyjeżdżających do Ameryki Północnej z Azji.

Naiwni i przede wszystkim skuszeni wizją szybkiego zarobku studenci pomagali mu w przewożeniu zagrożonych żółwi, których cena za sztukę w Hongkongu waha się nawet między kilkoma tysiącami dolarów. Swoich współpracowników instruował na temat tego, w jaki sposób mają oni zapakować żółwie i jak zaadresować paczkę lub walizkę, by nie wzbudzić podejrzeń podczas kontroli.

Mężczyzna zarządzający przemytem nie uzyskał wymaganych zezwoleń z Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES). 

Obywatel Chin przemycał żółwie w skarpetkach

Kang kupował żółwie za pomocą pośredników od handlarzy, którzy pozyskiwali klientów za pomocą ogłoszeń umieszczanych w Internecie. Później zwierzęta przewożono do Hongkongu. Zwierzęta przewożone były w najgorszych możliwych warunkach. Nierzadko znajdowały się w walizkach zawinięte w ubrania.

Jedną z nieetycznych metod, która była wykorzystywana do ukrywania żółwi wśród zawartości bagażu, było wciskanie ich do skarpetek.

- Żółwie zostały nieludzko związane taśmą klejącą i umieszczone w skarpetkach, aby nie wzbudzać podejrzeń organów celnych - poinformował Amerykański Departament Sprawiedliwości.

Młody mężczyzna na przestrzeni zaledwie kilku lat zbił oszałamiający majątek. Według aktu oskarżenia Kang jest odpowiedzialny za przemyt nawet 1,5 tys. żółwi, co w przybliżeniu daje 2,25 mln dolarów łącznej sumy zysku!

Ostatecznie Kang został aresztowany w styczniu ubiegłego roku w Kuala Lumpur. Od tamtego czasu nieprzerwanie przebywał w areszcie w Malezji. Dopiero w ubiegły czwartek rozpoczął się jego proces ekstradycji do Stanów Zjednoczonych, gdzie stanie przed sądem. 

- Handel dzikimi zwierzętami jest poważnym przestępstwem, które dotyka zagrożonych gatunków w kraju i za granicą - powiedziała Aurelia Skipwith, dyrektor US Fish and Wildlife Service w oświadczeniu Departamentu Sprawiedliwości.

Historia ta jest dowodem na to, że handel zagrożonymi gatunkami zwierząt na świecie wciąż kwitnie. W niektórych azjatyckich krajach z każdym rokiem rośnie liczba przemycanych i sprzedawanych na czarnym rynku egzotycznych zwierząt, które nierzadko są przewożone na inne kontynenty w skandalicznych warunkach. Wiele z nich nie przeżywa podróży.

Podobne artykuły

niedźwiedź w Sapporo

Inne zwierzęta

Blady strach padł na Sapporo, gdy dziki niedźwiedź grasował po ulicach. Są ranni

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Turyści rozjuszyli hipopotama. Nagranie z pościgu sprawia, że włos jeży się na głowie

Czytaj więcej >
koń i skater

Inne zwierzęta

Śmiały skater próbował wykonać trik na deskorolce kosztem konia, gorzko tego pożałował

Czytaj więcej >
Worki

Inne zwierzęta

Nietypowy przemyt. Przewoził 14 kg pijawek z Ukrainy

Czytaj więcej >
Paw

Inne zwierzęta

Paw siedział na parapecie w centrum Warszawy. Na miejscu interweniowały służby

Czytaj więcej >
Mały bóbr

Inne zwierzęta

Boberek pilnie potrzebuje pomocy. Został bez mamy, teraz jego życie zależy od człowieka

Czytaj więcej >